Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 16. 04. 2014 00:56

andulkas
Příspěvky: 50
Reputace:   
 

soustava rovnic důkaz

Ahojky.
Mám tři rovnice o třech neznámých a reálné parametry.
ax+by=c
cx+bz=a
cy+az=b
Předpokládáme, že soustava má jediné řešení a máme dokázat, že pak a,b,c jsou nenulová.


Dokazuje se to tak, že předpokládám jediné řešení a zároveň že je jedno z těch čísel nula, pak teda když vezmu třeba a je nula, dostanu y=c/b z první rovnice a ze třetí rovnice c^2=b^2 tedy c je plus minus b, tedy dojdu ke sporu že to má jediné řešení. dá se to tak dokazovat nebo se postupuje jinak?
Děkuji.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) andulkas)

#2 16. 04. 2014 01:48 — Editoval Oxyd (16. 04. 2014 02:10)

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: soustava rovnic důkaz

Řešení jsou ale hodnoty x, y, z, ne? To, že jsi našla víc možností pro parametry a, b, c, ještě neznamená, že existuje víc řešení. Navíc pro dostání y = c / b potřebuješ předpokládat, že taky b ≠ 0 – bylo by vhodné ještě rozebrat případ, kdy a i b jsou obě 0.

Zkus si z té soustavy vyrobit matici a zamyslet se nad determinantem.


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#3 16. 04. 2014 09:57

andulkas
Příspěvky: 50
Reputace:   
 

Re: soustava rovnic důkaz

↑ Oxyd:
aha, takže determinant je -2abc, a když bude jedno z těch čísel 0, tak mi vyjde i determinant nula, což by znamenalo, že ta matice není regulární, tedy soustava nemá právě jedno řešení.

Offline

 

#4 16. 04. 2014 12:12

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: soustava rovnic důkaz

↑ andulkas:

Přesně tak. :)


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson