Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 04. 2014 21:30

etchie
Příspěvky: 159
Pozice: študent
Reputace:   
 

šum v televíznom prijímači a rádiu

Ahojte,

napadla mi taká otázka, ktorú si neviem sám zodpovedať. Tu je veľa múdrych hláv, tak by ma zaujímalo, čo vy na to.
Keď máme zapnutý analógový prijímač ako napr. televízor alebo rádio, a je naladený kanál, kde nič nevysiela, tak vidíme a počujeme šum. Aj na veľmi kvalitných prijímačoch je šum vždy prítomný, ak ho teda nevypne nejaký obvod pre potlačenie šumu.

Je zdrojom tohto šumu:
a) hlavne tepelný šum, ktorý vzniká kvôli kmitaniu častíc, do ktorých narážajú elektróny pri vedení el. prúdu
b) hlavne zbytkové vesmírne žiarenie, spôsobené veľkým treskom pri vzniku vesmíru
c) zároveň body a) aj b) pričom nemusia prispievať rovnakou mierou, ale ani jeden z týchto zdrojov nie je zanedbateľný
d) ešte aj niečo iné ? Nič mi nenapadá...

Ja by som povedal, že c) ale nemám vhodné argumenty, prečo by to malo byť práve tak.

Ďakujem za odpoveď.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) etchie)

#2 19. 04. 2014 22:00

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: šum v televíznom prijímači a rádiu

ahoj aj Slnko má vplyv, o rádiovom šume aj tu....  http://technet.idnes.cz/prvni-radiosast … chnika_kuz

Offline

 

#3 28. 04. 2014 23:25

etchie
Příspěvky: 159
Pozice: študent
Reputace:   
 

Re: šum v televíznom prijímači a rádiu

↑ pietro:

Vďaka za link, zaujímavé čítanie to bolo. Pridávam ešte nejaké info, ak by to niekoho zaujímalo.

Pátral som ďalej a našiel som vysvetľujúci graf:

//forum.matweb.cz/upload3/img/2014-04/18880_rf_noise.png
Je to z knihy Victor L. Granatstein, Physical Principles of Wireless Communications, Second Edition.

Píše sa tam, že šumová teplota veľkého tresku je iba 2,6 Kelvina, takže z pohľadu príjmu na TV alebo v rádiu to je zanedbateľné. Šum Slnka alebo Mesiaca je ďaleko väčší, ale uplatňuje sa až pri vyšších frekvenciách - cca od 700 MHz, čo už je TV pásmo. Bežná TV anténa však väčšinu dňa smeruje inde a nie na Mesiac alebo na Slnko. Naviac ako sa píše v linku, tak slnečná aktivita kolíše počas rokov a nemusí byť vždy zachytiteľná - závisí aj od prijímanej frekvencie.

Z grafu vidieť, že v celom TV pásme je vo významnej miere prítomný galaktický šum. A teda myslím, že na analógovej TV obrazovke je vidieť hlavne tento šum + vlastný šum zosilňovača.
Čo som si dostatočne neuvedomoval je, že šum veľkého tresku a galaktický šum sú 2 rôzne veci s podstatne odlišnou intenzitou.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson