Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#126 22. 05. 2014 14:40

vanok
Příspěvky: 14450
Reputace:   741 
 

Re: GeoGebra otázky

Ahoj ↑↑ misaH:,
Dakujem za odpoved.
Tak mas stastie.
Prakticky uz ma rozculuje, ten ich princip neslobodneho vyberu. A naviac problemy z Java, ako aj z geogebra su skor neprijemne. 
Mozno mi niekto tu da nejaky postup ako obist tuto neprijemnost. 
Pekne popoludnie.


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#127 22. 05. 2014 15:56 Příspěvek uživatele misaH byl skryt uživatelem misaH. Důvod: :-)

#128 23. 05. 2014 12:16

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: GeoGebra otázky

↑ vanok:

Zdravím, v úvodním příspěvkujsem před časem doplňovala applet pro online použití (v odkazu jsou další) bez potřeby instalovat u sebe. Pokud mám v pořádku Javu, tak jsou funkční (ale nemám W8.1). Nezkoušel jsi používat?

Jinak problém mezi konkrétním programem a systémem může mít více různých důvodů, nějaké ochrany, co blokuji, něco v nastavení, někdy to je boj něco zprovoznit. Možná ještě zkusit přímo fórum GeoGebry (kolegu Kondra pod krycím jménem Zbynek teď online vidím, že zdravím), jsou tam i témata přímo k Windows 8.1.

Offline

 

#129 23. 05. 2014 18:28 — Editoval vanok (24. 05. 2014 13:05)

vanok
Příspěvky: 14450
Reputace:   741 
 

Re: GeoGebra otázky

Pozdravujem ↑ jelena:,
Skusil som nahradit moju moju verziu podla rady misaH, zda sa ze to funguje. Posudim to lepsie, ked to viac pouzijem. 
Tak mi ostava sa ti podakovat ako aj misaH za dobre rady.

Java mi celkom dobre nefunguje, napr tu Java nefunguje
http://mathafou.free.fr/themes/conique5.html


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#130 27. 05. 2014 12:33

zip
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Re: GeoGebra otázky

Měl bych ještě dotaz ke geogebře - pořád mám dělat na animovaném obrázku. když si "zkontruuji" objekt pomocí kružnic, mnohoúhelníků apod. (vše je konstrováno, aby to záviselo na jediném bodu a konstatntě, tedy aby se objekt nerozjel). Lze ale nějak celý tento složený objekt nějak zkopírovat, resp. naklonovat? (Např. - udělám kytku a chci jich do obrázku rozmístit víc.) Nechce se mi to konstruovat opakovaně znovu....

Díky moc

Offline

 

#131 29. 05. 2014 22:16

zip
Zelenáč
Příspěvky: 8
Reputace:   
 

Re: GeoGebra otázky

Tak k předchozí - to ignorujte, už jsem si udělal grif, jak to zkonstruovat. Je to vázané na jediný bod (tedy - když se hýbe s bodem, hýbe se celý objekt). Ale narazil jsme na jiný problém - ten objekt je složen z více objektů a je to fixované přes ten bod, kdytž tomu dán fci, přes kterou budu tem objekt animovat, tak se mi celý otočí, což se mi nelíbí. Nevíte, proč se to otočí a jak tomu zabránit?

Offline

 

#132 13. 08. 2014 09:43

vxbathurst
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: GeoGebra otázky

Dobrý den
zajímá mě, jestli je možné, když vytvořím v GeoGebře kružnici, hýbat s jejím středem tak, aby při onom pohybu NEBYL ovlivňován poloměr kružnice -> poloměr by se ovlivňoval jiným bodem NA té kružnici a střed by sloužil k přesouvání celé kružnice (bez změny jakékoli velikosti). Je to možné?

Offline

 

#133 08. 09. 2014 22:24

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: GeoGebra otázky

↑ vanok: Java v prohlížeči je mrtvá, proto ji už GeoGebra nepouživá (v desktopové aplikaci stále ano, kvůli výkonu).

↑ zip: Pokud je to po čtvrt roce ještě aktuální, zkus popsat podrobněji.

↑ vxbathurst: Nejdříve nástrojem pro nový bod sestrojíme střed, pak nástrojem Kružnice daná středem a poloměrem sestrojíme kružnici.


----

Hlavně jsem vám přišel říct, že po šesti letech vývoje se 3D stalo součástí stabilní verze GeoGebry:
http://blog.geogebra.org/2014/09/geogebra-goes-3d/


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#134 08. 09. 2014 23:07

vxbathurst
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: GeoGebra otázky

↑ Kondr:
To ale neřeší můj problém. To bych pak nemohl libovolně měnit poloměr, protože ho musím zadat (leda přes posuvník, ale to nechci). Pokud by tedy šlo při pohybu středem kružnice hýbat celou kružnicí bez jakékoliv změny poloměru a nějakým bodem měnit právě jenom poloměr.

Offline

 

#135 08. 09. 2014 23:50

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: GeoGebra otázky

↑ vxbathurst:V tom případě přes vstupní pole
A=(1,1)
r=Ray[A,A+1]
B=Point[r]
Circle[A,B]
Výsledek zde:
http://tube.geogebra.org/student/m152413


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#136 23. 09. 2014 21:33 — Editoval teolog (23. 09. 2014 21:43)

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: GeoGebra otázky

Zdravím,

GeoGebra bez instalace funguje jenom v prohlížeči Chrome nebo i v jiných?

Díky za odpověď.

EDIT:
Tak už jsem to zjistil. Funguje to i v jiných prohlížečích (u souborů ke stažení je odkaz na web aplication, ale musím to mít otevřené v tom prohlížeči, ne v chromu).

Offline

 

#137 23. 09. 2014 21:42 Příspěvek uživatele teolog byl skryt uživatelem teolog. Důvod: viz edit předchozího příspěvku

#138 03. 10. 2014 11:09

Silvia1
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: GeoGebra otázky

Potrebovala by som pomoc s geogebrou pri rotácii kocky. aby sa rotovala horizontálne aj vertikálne. ak by mi vedel niekto poradiť veľmi dakujem

Offline

 

#139 06. 04. 2015 15:40 — Editoval Freedy (14. 04. 2015 23:45)

Freedy
Místo: Praha
Příspěvky: 2726
Škola: MFF UK (15-18, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   166 
 

Re: GeoGebra otázky

Dobrý den,

rád bych se zeptal, jak se dá v geogebře vypočítat obsah obrazce ohraničeného grafy jistých funkcí? Obsah mi to chce ukázat jen když si sám vytvořím nějakej mnohoúhelník třeba, ale když kliknu do obrazce ohraničeného křivkami tak se nic nespočítá.
Děkuji za radu

Freedy

↑ Kondr: díky ;)


L'Hospitalovo pravidlo neexistuje. Byl to výsledek Johanna Bernoulliho

Offline

 

#140 11. 04. 2015 19:32

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: GeoGebra otázky

↑ Freedy:Pokud máš funkce f,g, tak je možné spočítat obsah jako
Integral[f,g,0,10] (plocha omezená funkcí f zdola, g shora, na intervalu (0 ,10).

Pokud se snažíš řešit nějaký složitější případ, zkus ho popsat trochu konkrétněji.

Kondr


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#141 12. 04. 2015 11:50

Makrofág
Příspěvky: 78
Škola: Pedf UK
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: GeoGebra otázky

Zdravím vás! Prosím, jak bych po obvodu kružnice roztáhl text tak, aby rovnoměrně obepínal zvnějšku kružnici? Chci ten text mít celistvý, to znamená, že nechci jeho písmena mít jako body. V nástroji Text jsem nic, co by mi pomohlo, nenašel.


Není všechno, co se třpytí, není všechno k pochopení.
Není lehké živobytí, a přesto zloba v nás není.

Offline

 

#142 14. 04. 2015 23:37

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: GeoGebra otázky

↑ Makrofág: Možná pomůže: http://tube.geogebra.org/student/m550423

Na to, aby text vypadal celistvě a kružnici více obepínal než protínal to chce trochu doladit.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#143 09. 05. 2015 23:26

JanKnot
Zelenáč
Příspěvky: 13
Škola: učiliště
Reputace:   
 

Re: GeoGebra otázky

Dobrý den vespolek.

Jde v geogebře nastavit aby bod v nákresně při animaci pohybující se vykresloval svou stopu jako souvislou čáru a ne řadu teček?

(GeoGebra 5.0.109.0-3D, Java: 1.7.0_40, OS: Windows XP, Architecture: x86 / x86)


GeoGebra 5.0.119.0 22 May 2015 Java 1.7.0_40-32bit

Offline

 

#144 11. 05. 2015 23:47

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: GeoGebra otázky

↑ JanKnot: Jednoduché řešení je zmenšit krok animace, což na pomalejším stroji / při složitější konstrukci může vyžadovat i snížení rychlosti animace. Nebo nějak šikovně využít příkaz Locus / MnozinaBodu
http://wiki.geogebra.org/cs/P%C5%99%C3% … nozinaBodu

Můžeš svou konstrukci nahrát na tube.geogebra.org (jako sdílenou), odkaz hodit sem na fórum a pak bude možná jednodušší dát konkrétní radu.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#145 12. 05. 2015 17:06 — Editoval JanKnot (12. 05. 2015 21:51)

JanKnot
Zelenáč
Příspěvky: 13
Škola: učiliště
Reputace:   
 

Re: GeoGebra otázky

↑ Kondr: Dobrý den. Děkuji Vám za odpověď a snahu mi pomoci. Bohužel jak vidno, geogebra tuto funkci nezná. Zde je odkaz - http://tube.geogebra.org/material/show/id/1173769 aby se neřeklo :) Udělal jsem jen jednoduchou hypocykloidu (asteroidu) ale pro demonstraci to stačí. Prostě zkouším nasimulovat takovou tu jednoduchou dětskou hračku. Jistě to znáte - dva plastové kroužky, ozubené a v nich několik děr pro vlození tužky. Jeden si přidržíte a druhým kreslíte na papír různé epi, hypo, peri - cykloidy. Osobně jsem už v geogebře udělal různé šílené :) konstrukce bod na elipse ta na dalším bodu na další elipse atd... všechno v pobybu, různé rychlosti a směry. A protože je to hračka pro mou dceru, tak snížení rychlosti nepřipadá v úvahu protože dítě neudrží pozornost několik minut koukat než se něco vykreslí. Ze stejného důvodu, pro dítě které má jen tahat za posuvníky a kreslit si různé kytičky..., nelze použít ani množina bodů. A stejně to neumí. Množina toleruje jen funkci a ne kuželosečku a vykreslí prostě graf funkce nebo její derivace. Tak to necháme být.

ps: Zmiňoval jste i změnu kroku. To mi nefunguje. Mohu tam napsat jakékoliv číslo a nic se nezmění. A tak můžem řešit další problém :) Možná jsem si někde něčeho nevšiml?


GeoGebra 5.0.119.0 22 May 2015 Java 1.7.0_40-32bit

Offline

 

#146 12. 05. 2015 22:44 — Editoval Kondr (12. 05. 2015 22:47)

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: GeoGebra otázky

Zdravím,

hezké obrázky tohoto typu dělá Philippe Lagrius, viz např http://tube.geogebra.org/student/m16299

Pokud jde o obyčejnou hypocykloidu, tu jsem našel u kolegy GGBin: http://tube.geogebra.org/student/m34359 (potřeba mírně upravit přidáním animace největšího posuvníku)


Jinak snížení kroku funguje, ale v případě této konstrukce jsem musel snížit rychlost bodu B na 0.5 a C na 1.5.

Množina toleruje jen funkci a ne kuželosečku a vykreslí prostě graf funkce nebo její derivace. Tak to necháme být.

To jsem moc nepochopil. S množinou bodů jsem to myslel tak, jak to je uděláno v prvním odkaze. Taková metoda se dá použít pro každou stopu. Druhý odkaz požívá parametrické vyjádření, které nemusí být pro obecnou množinu bodů lehké nalézt.

Zmiňoval jste i změnu kroku. To mi nefunguje. Mohu tam napsat jakékoliv číslo a nic se nezmění. A tak můžem řešit další problém :) Možná jsem si někde něčeho nevšiml?

S krokem 0.001 pro body B a C a jejich rychlosti 1.5 a 0.5 se asteroida jeví celkem spojitě, alespoň namém monitoru. Ale pokud je změna rychlosti nežádoucí, není to dobré řešení.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#147 13. 05. 2015 13:48

JanKnot
Zelenáč
Příspěvky: 13
Škola: učiliště
Reputace:   
 

Re: GeoGebra otázky

↑ Kondr: Dobrý den,

díky, díky! Odkazy pomohly. Hlavně příklad od Philippe Lagrius s využitím množiny bodů. To mě nenapadlo. Ten druhý jsem věděl ale u složitých konstrukcí jsem tušil, že to bude moc složité. Proto jsem se tím nezabýval.

Vám funguje nastavení kroku bodu na křivce? Jak jsem zmiňoval, mě ne. Napsat tam mohu co chci ale výsledek je pořád stejný. Neboli jednotlivé body stopy bodu budou pořád stejně daleko od sebe. Asi vyzkouším starší verzi geogebry jestli to tam jde. Změna kroku se u mě projeví jen u posuvníku. Jenže tomu jsem se právě snažil vyhnout. Vždyť animace jde zapnout přímo bodu, pokud je umístěn na nějaký objekt, bez závislosti na posuvníku. A stopu bodu mohu "zhustit" právě jen snížením rychlosti a to pak moc dlouho trvá.


GeoGebra 5.0.119.0 22 May 2015 Java 1.7.0_40-32bit

Offline

 

#148 14. 05. 2015 10:22

JanKnot
Zelenáč
Příspěvky: 13
Škola: učiliště
Reputace:   
 

Re: GeoGebra otázky

Dobrý den

Nemáte někdo setup nebo portable geogebru vs 4... ? Chci vyzkoušet starší verzi ale nedaří se mi najít jinde než zde http://geogebra.cs.downloadastro.com/st … %AD_verze/ Jenže po kontrole staženého instalačního souboru nemám k tomuto zdroji důvěru:

Bkav     W32.HfsAdware.28F9     20150513
DrWeb     Trojan.InstallCore.151     20150514
ESET-NOD32     a variant of Win32/InstallCore.ZD potentially unwanted     20150514
K7AntiVirus     Unwanted-Program ( 004bedf41 )     20150514
K7GW     Unwanted-Program ( 004bedf41 )     20150514
Malwarebytes     PUP.Optional.InstallCore.C     20150514


GeoGebra 5.0.119.0 22 May 2015 Java 1.7.0_40-32bit

Offline

 

#149 16. 05. 2015 17:12

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Offline

 

#150 16. 05. 2015 23:05 — Editoval JanKnot (16. 05. 2015 23:05)

JanKnot
Zelenáč
Příspěvky: 13
Škola: učiliště
Reputace:   
 

Re: GeoGebra otázky

↑ Kondr: Díky moc :) Byl jsem si jistý, že to tam je ale nedařilo se mi do toho skladu dostat.
Dokonce jsem byl blizoučko. Zkoušel jsem i tento link http://download.geogebra.org/installers/4 ale nefungoval. Že by stačilo připsat ještě jedno číslo verze už mě netrklo. Super! Jdu prozkoumávat.


GeoGebra 5.0.119.0 22 May 2015 Java 1.7.0_40-32bit

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson