Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 01. 06. 2014 00:15

kubiak
Zelenáč
Příspěvky: 6
Škola: ČVUT FEL
Pozice: student
Reputace:   
 

Dirichletův princip

Ahoj, věděl by mi někdo pomoct s tímhle typem příkladů na dirchletův princip. Za ledajaké řešení budu vděčný. Tady je obrázek se zadaním.
//forum.matweb.cz/upload3/img/2014-06/74291_Screenshot%2Bfrom%2B2014-06-01%2B00%253A11%253A13.png

Offline

 

#2 01. 06. 2014 04:15

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: Dirichletův princip

1) Můžeš si to představit jako úplný graf na 66 vrcholech, kde každá hrana je označená právě jedním z těch vztahů. Z tohohle grafu můžeš vybrat úplný podgraf na pěti vrcholech – ten má deset hran. Z Dirichletova principu tedy aspoň tři hrany v tomhle podgrafu na pěti vrcholech musí být označené stejným vztahem.


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#3 01. 06. 2014 20:53

kubiak
Zelenáč
Příspěvky: 6
Škola: ČVUT FEL
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Dirichletův princip

Tak super uz jsem to pochopil, nevěděl by si este to 3 zadani (nějaký náčrt).

Offline

 

#4 01. 06. 2014 21:20

Oxyd
Příspěvky: 614
Škola: MFF UK, teoretická informatika
Pozice: Student
Reputace:   31 
 

Re: Dirichletův princip

Nemám ponětí. Buď mi něco uniká, nebo v tom zadání chybí, jak přesně ten turnaj probíhá.


Mýlím se častěji, než bych chtěl. Pokud vám v mém příspěvku něco nehraje, neváhejte se zeptat.
Jsem stále mlád a je mi příjemnější tykání. :)

Offline

 

#5 01. 06. 2014 22:51

kubiak
Zelenáč
Příspěvky: 6
Škola: ČVUT FEL
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Dirichletův princip

Tak a už to mám. Vyresil jsem obe priklady ten 1.) a 3.) stacilo se jen chvilinku zamyslet. Dik za spolupraci

Offline

 

#6 02. 06. 2014 14:55 — Editoval Brano (02. 06. 2014 15:55)

Brano
Příspěvky: 2650
Reputace:   229 
 

Re: Dirichletův princip

↑ Oxyd:
Bohuzial toto riesenie nie je spravne - alebo minimalne nie je dostatocne, ak nejak nesepcifikujes ako specialne ten podgraf vyberat.

To ze v $K_5$ najdes tri hrany oznacene jednym vztahom (resp. ofarbene jednou farbou) este nezarucuje, ze tie hrany tvoria trojuholnik, t.j. ze su to vzajomne hrany medzi nejakou trojicou vrcholov.

Dokonca sa da $K_5$ ofarbit iba dvomi farbami (t.j. netreba ani 4) tak, ze tam nie je ziaden trojuholnik jednej farby.
Napr. tak, ze ked si predsatavis $K_5$ ako 5 uholnik s vpisanou 5 cipou hviezdou a ten 5 uholnik ofarbis na modro a hviezdu na cerveno, tak tam nebude ani jeden monochromaticky trojuholnik.

↑ kubiak:
Gratulujem - mas jedinecnu prilezitost sa so svojimi rieseniami podelit a v pripade ze tam mas nejake skryte chybicky, tak ti ich snad odhalime a ak nie tak ta pochvalime, lebo priklady su to naozaj pekne a zabavne. To samozrejme len pre pripad, ak mas porebu nejakej kontroly :-)

BTW: 3) sa da aj zosilnit - staci aby na turnaji bolo 18 hracov (teda predpokladam, ze sa mysli, ze hra kazdy s kazdym)

k 2) mozem dat hint - odpoved je 50 - uz to skus iba dokazat.
k 4) hint: vnutri toho strvorca sa daju najst 4 body, ktore splnaju to, ze ak nejaka priamka deli ten stcorec na dva stvoruholniky v pomere 2:3, tak prechadza prave jednym z tej stvorice bodov.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson