Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 09. 04. 2014 19:21

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

kinematika - pohyb bodového zdroje světla

ahoj, mohli byste mě prosím uvést do problematiky? teprve kinematiku studuji, chtěl bych naznačit řešení, abych to dále mohl spočítat a naučit se na tom něco

//forum.matweb.cz/upload3/img/2014-04/64107_Bez%2Bn%25C3%25A1zvu.png
děkuji Michal

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) mikl3)

#2 10. 04. 2014 19:21

Brzls
Veterán
Příspěvky: 1033
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 
 

Re: kinematika - pohyb bodového zdroje světla

Ahoj

Nevím jestli je to nejlepší řešení,ale jelikož nikdo nereaguje tak se ho tu pokusím nastínit. Navíc je takové univerzální resp je to první co by tě mělo napadnout (pak teprve přemýšlet jestli to nejde lépe)

Vzdálenenost zdroje světla od bodu A značíme x.

1. Urči vzdálenost zdroje světla od bodu S (cosinová věta)
2. Urči úhel, který svírá spojnice bodů S a toho stínu s tou vodorovnou rovinou (sinová věta)
3. Derivuj tuto rovnici, tím dostaneš vztah mezi úhlovou rychlostí toho stínu a rychlostí zdroje světla
4. Za rychlost zdroje (resp derivace veličiny x) dosaď pomocí zrychlení a času, tím dostaneš závislost úhlové rychlosti na čase.

4b. Dosaď i do rovnice za x pomocí času a zrychlení, jedná se o rovnoměrně zrychlený pohyb neměl by to být tedy problém

tím si dostal rovnici která ti popisuje závislost úhlu na čase a další která udává úhlovou rychlost, tím já osobně považuji pohyb za vyšetřený

No a s tou rychlostí v nejnižším bodě věřím že se nějak popereš, když ne tak napiš...

Offline

 

#3 11. 06. 2014 10:52

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: kinematika - pohyb bodového zdroje světla

ahoj, znovu otevírám toto téma, podle rad kolegy jsem se dostal až k určení úhlu alfa, což je úhel přímky p a spojnice bodu A se středem S kružnice k (vnitřní úhel trojúhelníku)
teď se musím dobrat k souřadnicem toho stínu, to nevím jak

Offline

 

#4 11. 06. 2014 11:18

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: kinematika - pohyb bodového zdroje světla

vyřešil jsem to trigonometrickou metodou

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson