Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 07. 2014 15:59

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Bezpečnost hesel

Ahoj, při zakládání účtu u DHL mě překvapily tyto podmínky na volbu hesla:

1) 8-13 znaků,
2) alespoň jedno malé písmeno,
3) alespoň jedno velké písmeno,
3) alespoň jedna číslice,
4) prvním znakem nesmí být číslice.

Zajímalo by mě, jestli takto přísné podmínky skutečně ještě zvyšují bezpečnost, nebo zda (jako v mém případě) spíše jen frustrují uživatele. Čemu např. vadí číslice na prvním místě?

Jakým způsobem volíte hesla vy? Já mám jedno heslo, ve kterém měním určité znaky podle názvu služby, které se účet týká. Tím pádem nemám jedno heslo na všechno, ale přitom mám systém, který snad nezapomenu. :) Ale ideální to určitě není.

Na toto téma:
http://xkcd.com/936/

Offline

 

#2 28. 07. 2014 15:16 — Editoval Eratosthenes (28. 07. 2014 15:18)

Eratosthenes
Příspěvky: 2592
Reputace:   132 
 

Re: Bezpečnost hesel

ahoj ↑ FliegenderZirkus:,

čemu vadí číslice na prvním místě, netuším. Všechno ostatní ale určitě zvyšuje bezpečnost hesla. Představ si, že potenciální lamač hesel zkouší

"pivopivopivo".

Kdyby tam byly jen první dvě podmínky, může být úspěšný, protože toto heslo je přípustné. Přidáme-li druhou, pak s touto volbou určitě neuspěje. Třetí rozšiřuje počet znaků, takže už neuspějeme jen s oblíbenými nápoji majitele účtu,

třeba

"PivoPivoPivo",

musíme přidat oblíbené číslo nebo aspoň číslici, atd.


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#3 28. 07. 2014 19:35

check_drummer
Příspěvky: 4649
Reputace:   101 
 

Re: Bezpečnost hesel

Bylo by zajímavé mít statistiku, kolik procent uživatelů si při takovéto komplikovanější politice nastavování hesel píše tato hesla na papírek vedle PC. :-)


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#4 28. 07. 2014 21:09

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Re: Bezpečnost hesel

↑ Eratosthenes:
A co ta maximální délka? Mě napadlo používat něco jako:
bratrePetreneprepepretetech10vepru!
jenže to má příliš mnoho znaků. Bylo by takové heslo bezpečné? Já bych řekl že jo a navíc se dobře pamatuje. Ten příklad z xkcd.com mi ale zase tak bezpečný nepřijde, vždyť vyzkoušet kombinace po sobě jdoucích neupravených anglických slov tak dlouho trvat nemůže, nebo se pletu?

↑ check_drummer:
Přesně na to narážím. :)

Jak to děláte vy? Koukal jsem na nějaké programy na správu hesel, kdy má člověk jedno hlavní heslo na odemčení databáze ostatních hesel, ale to mi přijde nepraktické.

Offline

 

#5 28. 07. 2014 21:23

byk7
InQuisitor
Příspěvky: 4713
Reputace:   221 
 

Re: Bezpečnost hesel

↑ FliegenderZirkus:

ja pouzimavam asi 6 nebo 7 ruznych hesel ruzne miry slozitosti
podle toho, jak moc dane sluzbe prisuzuji dulezitost


Příspěvky psané červenou barvou jsou moderátorské, šedá je offtopic.

Offline

 

#6 29. 07. 2014 00:16 — Editoval Eratosthenes (29. 07. 2014 00:34)

Eratosthenes
Příspěvky: 2592
Reputace:   132 
 

Re: Bezpečnost hesel

Ahoj ↑ FliegenderZirkus:,

možná jsi výjimka, ale dlouhé heslo nelze obecně doporučit. Jak známo z Cimrmanovy operetní fresky Proso, přišel otec hraběte Nikoliče o veškeré synovo jmění tím, že jej uložil na zcela bezpečné heslo "Dobro je prisjetiti se da prividno prav prut prema cilju predstavja u stvari pravodlivo krivudanje", které zapomněl...


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#7 29. 07. 2014 12:55

rleg
Místo: Ostrava
Příspěvky: 920
Škola: VŠB FMMI (10-16, Ing.)
Reputace:   46 
 

Re: Bezpečnost hesel

↑ FliegenderZirkus:

Ahoj
pro webové služby používám hesla jednoduchá a nechávám, aby si je firefox pamatoval. Jako druhý level používám zašifrované oblasti, kde skladuju hesla, které nesvěřím webovému prohlížeči a které si nechci pamatovat. A jako třetí level jsou hesla, která nejsou nikde zaznamenána, jako je heslo k zašifrovanému PC.


Radim, tedy jsem.

Dobrá rada je drahá, ta moje je zdarma.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson