Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 31. 07. 2014 17:00

Kdosi
Příspěvky: 150
Pozice: Student
Reputace:   
 

Limity funkcí-L'H

Zdravím, nemám problém s tím vypočítat následující limity, ale pouze by mne zajímalo zda je možné je vypočítat bez použití L'Hospitalova pravidla. Jestli se normálně počítají bez užití, nebo jestli se hned používá. Případně jestli si myslíte, že by někteří profesoři vyžadovali počítání takovýchto limit bez něj.
Tady jsou příklady:
$\lim_{x\to0}\frac{1-cos(x)}{x^2}$
$\lim_{x\to0}\frac{1+sin(x)-cos(x)}{1-sin(x)-cos(x)}$
$\lim_{x\to3}\frac{\sqrt{x+13}-2\sqrt{x+1}}{x^2-9}$
Děkuji za odpověď, pěkný den :)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Hanis)

#2 31. 07. 2014 17:09 — Editoval Hanis (31. 07. 2014 17:11)

Hanis
Veterán
Místo: Brno
Příspěvky: 2650
Škola: PřF MUNI - Statistika a analýza dat
Pozice: Děvče pro všechno
Reputace:   148 
 

Re: Limity funkcí-L'H

Ahoj,

ano, všechny tyto limity lze spočítat bez použití L.P., a to vhodným rozšířením.
A ano, vyučující často požadují počítání limit bez užití L.P.

L.P. je totiž velmi silný nástroj, který ale vyžaduje ověření podmínek jeho použití (na což se často zapomíná) a jeho bezmyšlenkové použití je hloupé, pro spoustu studentů se pak L.P. stává univerzálním způsobem počítání limit, což v žádném případě není.

Offline

 

#3 31. 07. 2014 17:22

Kdosi
Příspěvky: 150
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Limity funkcí-L'H

Dobře, děkuji za odpověď. Podmínkou je, že limita se po dosazení musí rovnat $\frac{0}{0}$ nebo $\frac{\infty }{\infty }$ , mám pravdu, nebo je ještě nějaká podmínka?
Z Vašeho příspěvku tedy usuzuji, že je podle Vás lepší L'H pravidlo používat až v krajních případech a spíše se při počítání "trénovat" bez něj.
Děkuji, za odpověď, pomohl jste mi.

Offline

 

#4 31. 07. 2014 17:29 — Editoval Hanis (31. 07. 2014 17:31)

Hanis
Veterán
Místo: Brno
Příspěvky: 2650
Škola: PřF MUNI - Statistika a analýza dat
Pozice: Děvče pro všechno
Reputace:   148 
 

Re: Limity funkcí-L'H

Ahoj,

ještě musí platit, že $\lim_{x\to a}\frac{f'(x))}{g'(x)}$ existuje a existuje okolí bodu a, t.ž. g(x) i g'(x) jsou na tomto okolí různé od nuly (je to i na wiki).

L.P. je velmi užitečné, a pokud koukám na limitu nějakou tu minutu a nic lepšího mě nenapadá, tak ho použiji... zejména pokud je to součást nějakého jiného, obsáhlejšího příkladu. Pokud ale mám cvičení na počítání limit, tak ho použiji leda pro kontrolu.

Jinak k těm prvním třem příkladům:

Offline

 

#5 31. 07. 2014 17:43

Kdosi
Příspěvky: 150
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Limity funkcí-L'H

Ano, velmi děkuji za objasnění i malou radu k rozšiřování těchto konkrétních limit. Děkuji i za názor pro všeobecný postup při počítání limit.
Děkuji za Váš čas, pěkný den.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson