Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 18. 08. 2014 18:27 — Editoval Brzls (18. 08. 2014 18:51)

Brzls
Veterán
Příspěvky: 1033
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 
 

Důkaz věty

Zdravím

Neumím dokázat, popřípadě vyvrátit, jestli platí tato věta.

Mějme diferencovatelnou funkci f(x) definovanou pro všechna reálná čísla. Pokud existují limity v plus i mínus nekonečnu, tak $\lim_{x\to\infty }\frac{df}{dx}(x)=\lim_{x\to-\infty }\frac{df}{dx}(x)=0$

Je to pravda či nikoli? Já jen vycházím z intuitivního pohledu a náčrtku, ani nevim jak bych důkaz začal...

Edit: zkoušel jsem to přes Lagrangeovu větu o střední hodnotě, ale akorát jsem se dopracoval k tomu, že existuje posloupnost a(n) taková, že lim f'(a(n))=0 ale nějak to dotáhnout z toho se mi už nedaří

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Brzls)

#2 18. 08. 2014 19:23 — Editoval Eratosthenes (18. 08. 2014 19:24)

Eratosthenes
Příspěvky: 2589
Reputace:   132 
 

Re: Důkaz věty

ahoj ↑ Brzls:,

pravda to není. Např. pro f(x)=x^2 je

$\lim_{x\to -\infty }\frac{df(x)}{dx}=-\infty$

$\lim_{x\to\infty }\frac{df(x)}{dx}=\infty$

Pro f(x) = sin x limity neexistují.

Atd.


Budoucnost patří aluminiu.

Online

 

#3 18. 08. 2014 20:03 — Editoval Bati (18. 08. 2014 20:20)

Bati
Příspěvky: 2435
Reputace:   191 
 

Re: Důkaz věty

Ahoj.
↑ Eratosthenes:
Brzls měl existencí limit na mysli pravděpodobně jejich konečnost.

↑ Brzls:
Když není hned vidět jak a zdá se ti, že tvrzení bude platit, zkus to sporem, např. ať $f'(+\infty+)=:L>0$. Z definice limity hned plyne, že existuje $\delta>0$ takové, že $f'(x)>\tfrac L2$ pro všechny $x\geq\tfrac1{\delta}$. Teď můžeme použít tu Lagrangeovu větu: vezmeme $n\in\mathbb{N}$, splňující $n>\tfrac1\delta$ a dostáváme existenci bodu $c_n\in(\tfrac1{\delta},n)$ takového, že $f(n)-f(\tfrac1{\delta})=f'(c_n)(n-\tfrac1{\delta})>\tfrac{L}2(n-\tfrac1{\delta})$. Pro $n\to\infty$ tedy nutně $f(n)\to+\infty$, což je spor. Zbývá udělat případ, kdy $f'(+\infty+)$ neexistuje. Edit: a tento případ ve skutečnosti nastat může, vezmi např. funkci $\frac{\sin{x^2}}{x}$. Takže tvrzení neplatí ani s konečnými limitami.

Offline

 

#4 19. 08. 2014 01:12

Brzls
Veterán
Příspěvky: 1033
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 
 

Re: Důkaz věty

[re]p437966|Bati[/
Ano dotaz by ta mysleny. Ted uz si i dokazu predstavit jak by vypadala funkce pro kterou to neplati. Zkusim aspon vymyslet a dokazat za jakych silnejsich predpokladu to plati. Dekuji za odpoved

Offline

 

#5 19. 08. 2014 10:54

Bati
Příspěvky: 2435
Reputace:   191 
 

Re: Důkaz věty

↑ Brzls:
No ta část důkazu, kterou jsem uvedl dokazuje tvrzení za dodatečného předpokladu, že $f'(+\infty+)$ existuje.
Možná bych se ještě zamyslel nad tím, jak to dopadne pokud ta funkce bude monotónní.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson