Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 01. 09. 2014 08:18

momoos
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   
 

Neviem aký mám dať názov

Prepáčte no mám 13 rokov a dosť ma zaujíma otázka : Ak by všetci ľudia chodili v smere otáčania zeme okolo osi zrýchlili by tým tento obeh ?

Offline

 

#2 01. 09. 2014 14:23

Xellos
Příspěvky: 524
Škola: MFF CUNI, Bc. (13-16)
Reputace:   36 
 

Re: Neviem aký mám dať názov

↑ momoos:

Strucne povedane: moment hybnosti sa zachovava, takze nie.

Offline

 

#3 01. 09. 2014 21:10

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Neviem aký mám dať názov

↑ Xellos:
Ahoj, co je myšleno tím, že se moment hybnosti zachovává?...

Co když si představím hypotetickou situaci, kdy má Země srovnatelnou velikost s člověkem - potom by odraz člověka od povrchu Země mohl způsobit to, že  se Země začne pohybovat... A pokud by totéž provedli dva lidé na opačné straně Země, pak by se Země začala otáčet...


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#4 02. 09. 2014 03:20

Xellos
Příspěvky: 524
Škola: MFF CUNI, Bc. (13-16)
Reputace:   36 
 

Re: Neviem aký mám dať názov

↑ check_drummer:

No zakon zachovania hybnosti, co sa tym da mysliet. Teda, da sa to ale len ak budu ludia v kuse chodit (neda sa spravit nic cim by sa Zem rozpohybovala a my sa vratili k uzitocnejsim cinnostiam) a zo zakona zachovania hybnosti sa da potom vyratat aj na akej urovni to rozpohybovanie bude.

A ak by ludia chodili v smere otacania, tak by obeh spomalili, lebo do zeme kopu v opacnom smere ako chodia.

Zoberme si ze $N$ ludi s momentmi zotrvacnosti $I_c$ idu po obvode Zeme kolmo na os otacania rychlostou $v$; uhlova rychlost Zeme ked sa nehybu je $\omega_0$ a m.z. Zeme je $I_z$. Potom plati

$(I_z+NI_c)\omega_0=I_z\omega+NI_c\left(\omega+\frac{v}{R}\right)$

$\omega=\omega_0-\frac{NI_cv}{R(I_z+NI_c)}$

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson