Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 22. 10. 2014 17:06

alofokolo
Místo: Krnov
Příspěvky: 516
Škola: Gymnázium Krnov
Reputace:   15 
 

Chemické výpočty 3

Dobrý den. Poradíte mi prosím s příkladem "Kolik litrů NO vznikne reakcí 1 gramu mědi s odpovídajícím množstvím koncentrované HNO_3?

Rovnice by myslím měla být $3Cu+8HNO_{3}\rightarrow 3Cu(NO_{3})_{2}+2NO+4H_{2}O$


Děkuji.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) alofokolo)

#2 22. 10. 2014 18:48 — Editoval Olaf11 (22. 10. 2014 19:24)

Olaf11
Zelenáč
Příspěvky: 12
Reputace:   
 

Re: Chemické výpočty 3

↑ alofokolo:

Ahoj, vypadas, ze se chytas, tak jen napovim.

ze zadani: ..s opovidajicim mnozstvi HNO3, znamena, ze se vklidu muzes ridit latkovym mnostvim medi (kdyby to tam nebylo napsane, tak tam budes mit jeste kolik zreagovalo HNO3, pote si musis spocitat latkvoe mnozstvi obou surovin a podivat se, ktere je mene a podle te hodnoty pocitat produkty).

Spocitas si latkove mnozstvi medi, z reakce si napises jaky je pomer mezi medi a produktem, ktery hledas a z toho pouze dosazenim latkoveho mnostvi medi dostanes primo latkove mnozstvi produktu. Dale jen prepocitas na objem.

Drobny tip k prepoctu na objem, pokud si s tim sam nevis rad:



Zatim se mej pekne a pokud budes potrebovat dale pomoci at v tomto prikladu nebo v budocnu, tak se tady zase ozvi, zatim az budes mit vyreseny priklad, tak muzes tema oznacit za vyresene :-).

PS: Pokud budes zakldat nekdy nejake dalsi tema tady na foru, drz se prosim vice pravidel a jako nazev uved neco konkretnejsiho, jsme preci jen v sekci Chemie na matematickem foru, takze chemickymi vypocty je to tu prolezle (napr. vypocet objmu plynu z reakce, nebo neco podobneho), zadne drama, ale kdyby tu nekdy nekdo vyhledaval, tak mu tvuj nazev moc nepomuze ;-).

Offline

 

#3 22. 10. 2014 22:37

alofokolo
Místo: Krnov
Příspěvky: 516
Škola: Gymnázium Krnov
Reputace:   15 
 

Re: Chemické výpočty 3

Dobrý večer↑ Olaf11:,

Chápu, že to co jste uvedl by měla být základní věc, ale mám v tom zmatek.

Poměr mědi ku oxidu dusnatému je 3:2, to je jasné. Nevím ale, jak dopočítat látkové množství mědi. Nejsem si jistý, jestli to má být podle n=m/M (n=1/(3*63,5)) a s tím pak nějak počítat (v chemii mám docela nedostatky), nebo by se to mělo počítat nějak jako
3Cu...2NO
3*63,5...2*30
190,5...60

Tady bych nevěděl jak zapojit tu hmotnost (možná (60*1)/190,5)... Opravdu nevím, mohl byste mi to prosím napsat podrobněji?

Offline

 

#4 22. 10. 2014 23:20 — Editoval Olaf11 (23. 10. 2014 16:25)

Olaf11
Zelenáč
Příspěvky: 12
Reputace:   
 

Re: Chemické výpočty 3

↑ alofokolo:

Ahoj, jasne zadny problem.
Jak rikas, tak latkove mnozstvi bude z molarni hmotnosti jako: n = m/M (vis, ze reaguj jeden gram medi m = 1 g, a relativni atomovou hmotnost medi znas z tabulek (A(Cu) = 63,5 g/mol -), takze latkove mnozstvi medi mame.

Ten pomer je potreba pro vypocet latkoveho mnozstvi produktu, za hned ukazu jak, ale nejprve:

'Trik' u chemickych rovnic, ktery si muzes snadno zapamatovat (tvoje logika se zda ok, ale uvidis, ze ty koeficienty jsou nakonec presne naopak ;-)) je, ze kazdou chemickou rovnici napr.:
$aA + bB \Leftrightarrow cC + dD$,
muzes take zapsat takto:
$\frac{n_a}{a}=\frac{n_b}{b}=\frac{n_c}{c}=\frac{n_d}{d}$
no a z tohohle si muzes vybrat, kteroukoli dvojici chces a mas pomer mezi nimi, z toho by melo byt videt, jak bude vypadat pomer v tvem pripade, tj:
$\frac{n_{Cu}}{3}=\frac{n_{NO}}{2}\Rightarrow 2n_{Cu}=3n_{NO}\Rightarrow n_{NO} = ...$
Kdyz se and tim zamyslis, tak zjistis, ze je to logicke, ale nepropadej depresi, snad kazdy z mych spoluzaku na vscht to take psal obracene jako ty ;-).

Ted uz tedy vis, jak spocitat latkove mnozstvi NO z latkoveho mnozstvi Cu (jak jsem psal v minulem prispevku staci dosadit n(Cu) a mas n(NO).

No a ted uz jen potrebujes prepocitat moly NO (n(NO)) na objem, na to ti staci udaj, udaj z meho minuleho prispevku.

Staci ti to takto? Ten posledni prepocet na objem jsem ti primo nenapsal, ale jestli si s tim nebudes vedet rady, tak ti to rad ukazu, stejne tak i pokud mas jakoukoli dalsi otazku :-).

Offline

 

#5 23. 10. 2014 15:16

alofokolo
Místo: Krnov
Příspěvky: 516
Škola: Gymnázium Krnov
Reputace:   15 
 

Re: Chemické výpočty 3

↑ Olaf11:
Děkuji za váš čas a vaše vysvětlení :)

Takže když n(3Cu) = 1/190,5, tak n(NO) bude 2/3 z této hodnoty, takže 2/571,5


Když chci získat objem NO, tak použiji n*2/571,5?

Offline

 

#6 23. 10. 2014 15:57 — Editoval O.o (23. 10. 2014 16:36)

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: Chemické výpočty 3

↑ alofokolo:

Ahoj,

pochopil jsi to uplne presne, ted koukam, ze jsem predtim v prispevku napsal v texu vyjadreni "n(Cu) = ...", ale ty samozrejme chces "n(NO) = ..." (chyba tam neni, ale proc vyjadrovat n(Cu), kdyz to uz mas spoctene z navazky jednoho gramu medi, ze? xD).

EDIT: oh ted jsem si vsimnul, ze jsi to nechytil az tak docela spravne, latkove mnozstvi samotne medi staci dosadit do rovnice pro molarni hmotnost, tj:

$n_{Cu} = \frac{m_{Cu}}{M_{Cu}} = \frac{1 ~ g}{63,5 ~ g \cdot mol^{-1}} = 0.0157.. mol$

Ta trojka z reakce, znamena, ze tri atomy Cu reaguji s osmi molekulami HNO3 a z toho dostanes (viz. reakce)... Molarni hmotnost je hmotnost jednoho molu ne jedne molekuly/atomu - viz. nize Dulezite vysvetleni.

Dulezite - detail, jak to je s tim molem a jak to je s tou chemickou reakci - s varovanim, je to roman ^.^



Tedy shrnuto (vypocet):


Doufam, ze ti to takhle bude srozumitelne, pokud mas dalsi dotaz sem s nim :), jinak oznac tema jako vyresene pokud citis, ze uz se vice na toto neptorebujes ptat.

Offline

 

#7 23. 10. 2014 18:03 — Editoval alofokolo (23. 10. 2014 18:51)

alofokolo
Místo: Krnov
Příspěvky: 516
Škola: Gymnázium Krnov
Reputace:   15 
 

Re: Chemické výpočty 3

↑ O.o:

Promiň, nevím proč jsem tam zapomněl dopsat 22,4... Omlouvám se, moje chyba :)

Výpočet tedy bude vypadat V(NO)=2/190,5*22,4

Děkuji za rozsáhlé vyjádření, určitě mi to ujasnilo pojmy, které mi nebyly dostatečně vysvětleny :)

Offline

 

#8 23. 10. 2014 18:27 — Editoval O.o (23. 10. 2014 18:28)

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: Chemické výpočty 3

↑ alofokolo:

Jeste jednou si projdi muj minuly prispevek, pocet molu Cu, ktery jsi predtim pocital jako 1/(3*63.5) je spatne - tady se dal dohromady mol a molekula, proto jsem se rozepsal k tomu, co je co, ale zaroven jsem jako prvni vypocet uvedl vypocet latkoveho mnozstvi medi (n(Cu)), aby bylo jasno, jak to ma vypadat spravne.

Nakonec se dostanes na neco takoveho:



Nemas vubec zac, kdyz budes mit s necim zase nejake trable nebo nebudes rozumet nejake latce, tak se ozvi tady na foru :-).

Offline

 

#9 23. 10. 2014 18:51

alofokolo
Místo: Krnov
Příspěvky: 516
Škola: Gymnázium Krnov
Reputace:   15 
 

Re: Chemické výpočty 3

↑ O.o:

Ano, na to jsem taky zapomněl.. Hned to opravím:)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson