Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 12. 2014 21:17

Elisa
Příspěvky: 3090
Reputace:   13 
 

názvosloví organických sloučenin

Dobrý den, nemá být prosím číslování hlavního řetězce opačně? Děkuji
//forum.matweb.cz/upload3/img/2014-12/83463_20141207_211431.jpg

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Elisa)

#2 07. 12. 2014 22:21 — Editoval O.o (07. 12. 2014 22:22)

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: názvosloví organických sloučenin

↑ Elisa:

Ahoj,
  uz jsem si rikal, jestli ses v tech organickych nazvech neztratila pod haldou knih :-).

Bohuzel je cislovani na obrazku spravne. Vlastni cyklus ma prednost, proto se zacina u dvojne vazby. Uhliky nasobnych vazeb musi byt vzdy ocislovane postupne, proto je spravne toto:

- C - C - C = C -  nebo  - C - C - C = C -, ale nikdy ne - C - C - C = C -
  4    3    2     1                5   6    7     8                          3   2    1     4

Lepe to vypada v cyklu:

        4(5)  5(3)              3     4
   3(6)            6(3)      2           5
       2(1) = 1(2)             1 =  6
        (spravne)             (spatne - 1,6 nejdou po sobe, *)
*Kdyby byl nekde jinde substituent s vyssi prioritou, nez dvojna vazba, tak je mozne zacit cislvoat tam, ale dvojna vazba bude muset stejne byt oznacena dvema po sobe jdoucimi cislicemi!

Vime tedy, ze zacneme cislovat u dvojne vazby, zalezi u ktereho uhliku. Budto tedy budeme mit cyklus jako: 5-methyl-cyklohexen a nebo 4-methyl-cyklohexen. Normalne by to byla druha varianta, protoze 4 je mensi nez 5, ale v tvem pripade je zde jeste druhy substituent a to but-2'-yl. Tedy cela molekula by mohla byt bud 1-sec-butyl-5-methylcyklohexen a nebo 2-sec-butyl-4-methylcyklohexen.
Jak rozhodnout finale?
Zvolime tu variantu, ktera ma nizsi cislo u PRVNIHO uhliku, kde se muzeme rozejit, tj. u nas v pripade 1-sec-butyl-5-methylcyklohexen je prvnim substituentem sec-butyl s cislem 1 a v pripade 2-sec-butyl-4-methylcyklohexen je to sec-butyl s cislem 2, protoze 1 je mensi nez 2, volime cestu cislovani a pojmenovani tuto: 1-sec-butyl-5-methylcyklohexen.

Ted se modlim vsude, kde to jde, ze jsem to nepopletl, protahnul sem i cely prispevek a uz se v tom trochu ztracim, ale myslim, ze jsem ten nazev dal dohromady spravne, co rika tvuj vysledek, ktery mas ze skoly?

V kazdem pripade hodne stesti pri lusteni xD.

Jeste prilozim link, ktery by ti mohl pomoci v budoucnu, ale neostychej se obratit tu nan as na foru ;-).

Offline

 

#3 07. 12. 2014 22:39

Elisa
Příspěvky: 3090
Reputace:   13 
 

Re: názvosloví organických sloučenin

Mockrát děkuji!!!
Výsledek ze školy mám stejný a teď jsem k němu také došla. Opravdu moc děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson