Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 12. 2014 15:17 — Editoval Honzasram (08. 12. 2014 15:21)

Honzasram
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Projekt č. 8

Zdravím,
potřeboval bych ukázat směr kterým se mám vydat u projektu do DIM2014 číslo 8, popřípadě ověřit zda je můj výsledek v pořádku.

8.3) zadání je takovéto "Urcete, kolik nejmene je potreba pridat hran do stromu $T_{10}$ na 10 vrcholech tak, aby vzniknul hranove 3-souvisly graf. Sve tvrzen dokazte. Nakreslete priklad stromu, do ktereho staci pridat urceny minimalni pocet hran, a pridavane hrany vyznacte."

Prvni věc co mě na tomto zadání mate, je to že nevím jak ten graf má vypadat. Mám si pro ukázku nějaký vytvořit? Pokud ano tak jak mám zajistit to aby řešení bylo univerzální?
napadlo mě že nejuniverzálnější řešení bude těch deset bodů postavit za sebe. Mám pravdu?

A poslední otázka k tomuto úkolu: pokud se mi tedy podaří najít ten počet hran (zatím mě napadá pouze cesta pokus omyl). jak své tvrzení mám podpořit?



8.4) zadaní zní takto "Urcete, kolik komponent muze mıt graf na n vrcholech s jednım vrcholem stupne 3 a ostatnımi vrcholy stupne 1. Rozeberte mozna reseni vzhledem k ruznym hodnotam parametru n."

Pokud to chápu správně hledám vzorec který mi bude charakterizovat počet komponent zavislé na N počtu vrcholů.
vymyslel jsem tenhle vzorec ale nejsem si jist zda je správně:


Je tedy má úvaha správná?
Dá se použít jako podpora/důkaz mého výsledku?

Díky za odpověď

Offline

 

#2 08. 12. 2014 21:09

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Projekt č. 8

↑ Honzasram:Správně pochopit a interpretovat zadání je u tohoto příkladu součást řešení.
Ale obecně lze říci, že lze snadno dovodit dolní odhad počtu přidaných hran. Ten je nutno zdůvodnit. Pak ještě je třeba ukázat, zda toto minimum stačí, což lze udělat i na libovolně zvoleném příkladu.

Offline

 

#3 08. 12. 2014 21:11

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: Projekt č. 8

K příkladu 8.4: by mělo být samostatné vlákno. Uvedenému nápadu moc nerozumím. Přijde mi, že oba uvedené vztahy se vzájemně vylučují.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson