Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 12. 2014 19:23 — Editoval Qweertyx (13. 12. 2014 19:25)

Qweertyx
Příspěvky: 27
Reputace:   
 

Výpočet disociační konstatny

Ahoj , chtěla bych poprosit o pomoc s jedním příkladem na výpočet disociační konstanty . Vím výsledek ale absolutně nevím jak se k němu dopracovat.
Vypočtěte stupeň disociace (rovnovážný stupeň přeměny) pro chemickou reakci :
$Cl_{2}(g) \Leftrightarrow 2Cl(g)$ probíhající při teplotě 1000K za předpokladu ideálního chování plynných látek , je -li rovnovážná konstanta $Kp_{(1000)}=2,45.10^{-7}$. Výsledek by měl být $\alpha =0,0002475$

Offline

 

#2 13. 12. 2014 22:03 — Editoval O.o (13. 12. 2014 22:07)

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: Výpočet disociační konstatny

↑ Qweertyx:

Ahoj,

nejaky napad, jak bys na to mohla jit?

V pripade, ze bys to chtela projti cele, tak ti dam prvni instrukce:

a/ napis si rovnici pro rovnovaznou konstantu s latkovym mnozstvim pro plyny
b/ priprav tabulku latkovych mnozstvi a jejich sumy jednotlivych latek v reakci se stupnem premeny

Oboji sem vypis do dalsiho prispevku a pak uz rovnou muzeme jit na vypocet, ok?

EDIT: Pokud si nevis rady s a/ nebo b/, dej tady vedet s cim presne mas problem, abych vedel, jak ti to dale napsat ;-).

Tabulka - nacrt:

t  |  Cl2 (g)  |  Cl (g)  |   suma(n)
---------------------------------------
0 |              |            |
---------------------------------------
r  |             |             |
---------------------------------------
0 - pocatek, r - rovnovaha

Offline

 

#3 13. 12. 2014 23:38 — Editoval Qweertyx (14. 12. 2014 00:13)

Qweertyx
Příspěvky: 27
Reputace:   
 

Re: Výpočet disociační konstatny

Právě , že mě absolutně nenapadá , jak tenhle příklad vypočítat .Popravdě , jsem úplně začátečník a je to pro mě španělská vesnice ....
co se týče k a- vyšla mi tato rovnice - $Kp=\frac{P_{2Cl}}{P_{Cl2}}$ ale nejsem si jistá jestli je to dobře, a k tomu b - absolutně nevím co po mně chceš :-/ chemii vůbec nestuduji , mám to jen jako jeden předmět který musím splnit takže budu ráda za jakékoliv podrobnější vysvětlení protože to asbolutně nezvládám :-/

Offline

 

#4 14. 12. 2014 01:23 — Editoval O.o (16. 12. 2014 13:39)

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: Výpočet disociační konstatny

↑ Qweertyx:

Ne ze by se nesel pouzit tlak, ale protoze tady nemas zadnou informaci o latkovem pomeru na pocatku, tak se nedostanes na parcialni tlaky a nebudes to takto moc dokoncit, krom toho je ta rovnice neuplna, tak zkusme radji postupovt obdobne, ale trosku jinak ;-).


a/ Zacneme takto:
aA + bB = cC + dD
rovnovazna konstanta teto reakce je: $K = \frac{a_C^c \cdot a_D^d}{a_A^a \cdot a_B^b}$,
kde a jsou aktivity, ted uz bys mela dokazat napsat obecnou rovnovaznou rovnici, ze?

b/ Pote co to budes mit, je potreba preves celou rovnici na nekterou z velicin, s kterou muzes pocitat - v nasem pripade pouzijeme latkove mnozstvi (n).
c/ Poradim ti, ze aktivitu muzes zapsat za nejakych predpokladu takto: $a_i = \frac{c_i}{c_{st}} \cdot f$, kde ci je koncentrace latky i, c_st je standardni (referentni) koncentrace, f aktivitni koeficient. Aktivitni koeficient je pro idealni chovani jednotkovy (tj. f = 1).
d/ Koncentrace jednotlivych latek (c_i) prepis na latkove mnozstvi podle vztahu, ktery urcite znas (c_i=n_i / V).
e/ V - objem. Jde o idealni chovani, proto muzes pouzit rovnici pro idealni plyn (pV=nRT).
f/ To same udelas pro referentni koncentrace (referentni koncentrace bude u tech vsech latek stejna, tak si ji nejprve vytkni pred zlomek a az pote upravuj - bude to snazsi, ale referentni koncentrace (c_ref) neni stejne jako koncentrace jednotlivch latek vystupujicich v reakci (c_i). Referentni koncentrace se v tomto pripade vztahuje ke standarnimu stavu

Ted jsi ve stavu, ze mas v rovnici pouze: latkova mnozstvi jednotlivych latek, celkove latkove mnozstvi (tj. soucet vsech latkovych mnozstvi - suma n), standardni tlak, celkovy tlak a samozrejme rovnovaznou konstantu.

Napis mi, jak vypada tvuj vztah, abych mohl zkontrolovat, jestli jsme na tom stejne, respk. jestli ti to nekde neuteklo :-).

Ted uz zbyva jen dosadit do rovnice, vzit kalkulacku a jsi hotova. Co dosadit do rovnice je dane v tabulce, kterou ted sestavime.

Hledas stupen premeny v rovnovaze, proto pouzijeme stupen premeny jako promenou, kterou budeme sledovat vyvoj reakce.
Stupen premeny nerika nic jineho nez o kolik (pro pronasoben 100, o kolik procent) se snizilo puvodni mnozstvi jedne vychozi suroviny, respk. kolik ji jeste zbyva na zreagovani. Tedy jak se zmenila pocatecni latka je dano rozdilem pocatecniho mnozstvi a aktualniho mnozstvi (n_0 - n_i) a protoze, chceme bezrozmernou velicinu (abychom tim mohli popsat vyvoj reakce), tak to podelime pocatecnim mnozstvim a dostaneme: $\alpha = \frac{n_{i,0} - n_i}{n_{i,0}}$.

Ted pomoci teto znalosti muzeme vyjadrit latkove mnozstvi kazde latky v reakci a to uvedeme v tabulce pro prehlednost (pedpokladam na pocatku pouze Cl2, kdyby tam bylo Cl, tak bych ocekaval takovou informaci v zadani).
Mela bys to ted umet sestavit sama, ale pro jistotu:
t  |  Cl2 (g)  |  Cl (g)  |   suma(n)
----------------------------------------------
0 |  n_Cl2,0 |    0       |  n_Cl2,0
----------------------------------------------
r  | n_Cl2,i  |  n_Cl,i   | n_Cl2,i + n_Cl,i
----------------------------------------------
Protoze nas zajima jen rovnovazny stav, tak sledujme pouze spodni radek.
g/ Vyjadri pomoci stupne premeny n_Cl2,i, n_Cl,i a pote i jejich soucet (tedy vyjadri si cely spodni radek, dostanes tri rovnice:
n_Cl2,i = ..
n_Cl,i = ..
Suma(n) = ..

No a teoreticky je hotovo.

Doporucuji zkusit postupovat podle bodu, ktere jsem ti napsal, snazil jsem se to napsat delsi, kdyz rikas, ze jsi do toho uplne nova, aby bylo videt, co se kde vzalo. Snad se ti v tom podari vyznat :-). Co nebudes vedet nebo ti nebude vychazet, tak dej vedet a podivame se na to dale snad jsem ti pomohl. Nize ti uvadim cely postup skryty, abys to hned nevidela i s resenim v matlabu (nebo jinem programu).

Zatim se mej pekne O.o


Tady je to v rovnicich, kdyby se nekde zasekla, tak si tu muzes pomoci, cele reseni:

Offline

 

#5 14. 12. 2014 20:21

Qweertyx
Příspěvky: 27
Reputace:   
 

Re: Výpočet disociační konstatny

Děkuju , po celodenním bojování jsem se dopracovala ke správnému výsledku :-) Moc děkuji za ochotu a za super přehledný postup :-)

Offline

 

#6 16. 12. 2014 10:10

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Výpočet disociační konstatny

Ahojte, srdečne pozdravujem a len jednu malú poznámku posielam k výsledku.
Pri týchto typoch príkladov to je obvyklý stav, že si  nechtiac "zatajujeme" podmienky.


Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson