Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#26 10. 12. 2014 15:48

janca361
.
Příspěvky: 3284
 

Re: Povinná maturita z matematiky

Ahoj,
přidám nějaký svůj názor, něco jsem tu četla - ty delší příspěvky ne.

Nevadí mi povinná čeština resp. literatura. Myslím si, že ve státní podobě je docela prakticky orientovaná a ne zase tak biflovací jako dříve.
Didaktický test obsahuje i dost úloh pro práci s textem (obdobně jako OSP/TSP), což si nemyslím, že je špatně. Ve slohovkách jsou i docela praktické zadání, nejen nějaké líčení apod. (byly tam reklamace, motivační dopis, ...), špatné určitě nejsou ani popisy pracovních postupů.
Ústní část, kdy se čte 20 knížek více méně dle výběru, taky nic špatného. Zkouška je dost o práci s textem - zařazení ukázky, význam, apod. Prezentace nabiflených věcí je minimální, aspoň u nás - ale i to umět prezentovat se hodí (tj. prezentovat něco co není úplně v našem zájmu).
Ale opět se to někomu nelíbí - jelikož nejde o češtinu, ale o nějaké všeobecné znalosti.

Osobně bych byla, jak pro povinnou matematiku, tak i cizí jazyk (dle volby žáka).

Ano, povinná matematika přináší své problémy a to hlavně s výukou matematiky, přístupem učotelů i žáků. Nicméně sama nechápu, jak tolik lidí nedokáže napsat test s možností tipování (!) na 17b resp. 33% bodů.

Musím tu přidat vzpomínku na filozofii, kdy náš učitel pronesl v hodině "Tady se učíte myslet." - Do dnes nevím, co mi filozofie dala. Možná jsem hned měla chtít nějaký příklad či příklady, toho, jak mne učí myslet (a to takové, že je uznám :-)). A nebo rovnou důkaz :-)

Offline

 

#27 16. 12. 2014 22:04 — Editoval OiBobik (16. 12. 2014 22:22)

OiBobik
Moderátor
Místo: Brno/Praha
Příspěvky: 1013
Škola: MFF UK Mat. struktury
Pozice: student
Reputace:   82 
 

Re: Povinná maturita z matematiky

Ahoj,

mám nějakou povídavou, tak se taky vyjádřím.

Začnu takovým všeobecným heslem, kterému docela věřím:

Maturita je (stejně jako středoškolské studium) celospolečenská záležitost. Volba předmětů, které budou u maturity povinné, má odrážet, jakých základních dovedností a znalostí si společnost u svých vzdělanějších jedinců cení (resp. které požaduje). Povinná maturita z předmětu je deklarace "tyto znalosti a dovednosti považujeme za důležité".

Teď konkrétněji - začněme tím jednodušším (jednodušeji obhajitelným v tomto prostředí):

Ano, maturita z matematiky by měla být povinná.

Ideálně by taková maturita (a čtyřletá příprava na ni) měla skutečně studenta naučit přemýšlet o problémech, které jsou matematickým způsobem myšlení řešitelné. Je samozřejmě těžká idealizace se domnívat, že toto by mělo poskytnout právě jen zavedení povinné maturity z matematiky, je ovšem taky dost nesmyslné se domnívat, že nijak nepomůže (už jen proto, že donutí studenty věnovat matematice více pozornosti).
Případný efekt zavedení povinné maturity z matematiky na její popularitu považuju za příliš krátkodobý na to, aby byl jako protiargument relevantní.
Co se humanitně zaměřených studentů týče, je to přesně kvůli nim, proč je povinná maturita z matematiky důležitá.

No a teď k té nakopnuté češtině:

Ano, maturita z češtiny by měla být povinná.

A z literatury obzvlášť. Ideálně by taková maturita měla být schopna zapojit studenta do širšího kontextu lidské kultury, lidského smýšlení a usilování v historickém vývoji (ne, nemyslím si, že to dělá historie, která pouze zaznamenává a interpretuje historický vývoj; taky nemám pocit, že by k tomu byla vhodná např. taková filosofie, jejíž jazyk je příliš specializovaný a v podstatě dle mého názoru její přístup příliš komplikovaný pro studenty středních škol (dle mé zkušenosti i pro některé středoškolské učitele...) - speciálně odborných středních škol atp.). Je samozřejmě těžká idealizace se domnívat, že takto bude fungovat pro všechny studenty bez výjimky, ovšem je taky dost nesmyslné se domnívat, že tomu aspoň u části studentů nenapomůže (často i proti jejich vůli : )) ).
Co se techničtěji, přírodovědně či exaktně zaměřených studentů týče - přesně kvůli nim je povinná maturita z češtiny důležitá.

Nějaké nahodilé dodatky:

Docela dobrá praktická poznámka je také užitečnost úloh na práci s textem. Je to taková analogie dovednosti sčítat zlomky nebo násobit pod sebou, řekl bych. To by z nějakých povinných požadavků určitě utéct nemělo (ale samozřejmě nejde z tohoto sestavit celý předmět : )) )-

Že někdo nevidí smysl filosofie, je smutný fakt, se kterým se setkávám až příliš často (zvlášť jako student matfyzu...). Je podporovaný mnoha faktory, zejména špatnou středoškolskou výukou (že by nějaká analogie s nějakým jiným "kontroverzním" předmětem?...) a také zatemněním, které vzniká pověrou, že filosofie je humanitním (ve smyslu "exaktním přístupům se ze své podstaty vymykajícím") oborem, což samozřejmě vede k tomu, že přitahuje humanitní (ve stejném slova smyslu) studenty, kteří tento mýtus prohlubují už jen tím, že nemají dostatečně vybudovány základy exaktního myšlení (kdyby je tak někdo nějak přiměl k tomu se věnovat matematice a logice víc, třeba na středních školách... co takhle maturitou z matematiky?).
Tak či onak, případným skeptikům: Přečtěte si Kanta, nebo Humea, nebo Descartese, nebo Leibnize. Nebo Wittgensteina, nebo Fregeho. Nebo Platóna.

Co mě napadá jako možný protiargument vůči tolika povinným předmětům (čj, mat, jazyk... jak je to s jazykem, ten je také povinný? asi ne, co?), je skutečnost, že takto zbývá docela malý prostor pro volbu (znám spoustu lidí, pro které bylo docela nezbytné odmaturovat např. z fyziky a chemie, apod.). To je skutečně pravda, ale tak já bych se až tak té maturity z pěti předmětů taky nebál... : )

Původně jsem to chtěl prošpikovat reakcemi na jednotlivé příspěvky v tomto tématu (souhlasnými i nesouhlasnými), ale nerad bych třeba někoho urazil, tak to sem nahážu na konec bez ladu a skladu, a případní jmenovaní nechť se sami v tomto příspěvku najdou, je-li libo.

↑↑ byk7:↑↑ Freedy:↑↑ byk7:↑↑ Brzls:↑↑ byk7:↑↑ O.o:↑↑ vanok:↑ janca361:


"The first rule of Tautology Club is the first rule of Tautology Club." [xkcd]

Offline

 

#28 16. 12. 2014 22:19

misaH
Příspěvky: 13439
 

Re: Povinná maturita z matematiky

Offline

 

#29 22. 12. 2014 15:59

janca361
.
Příspěvky: 3284
 

Re: Povinná maturita z matematiky

OiBobik

Co mě napadá jako možný protiargument vůči tolika povinným předmětům (čj, mat, jazyk... jak je to s jazykem, ten je také povinný? asi ne, co?), je skutečnost, že takto zbývá docela malý prostor pro volbu (znám spoustu lidí, pro které bylo docela nezbytné odmaturovat např. z fyziky [i napsal(a):

a[/i] chemie, apod.). To je skutečně pravda, ale tak já bych se až tak té maturity z pěti předmětů taky nebál... : )

Co se aktuální povinnosti týče, tak je to volba matematika nebo cizí jazyk (na výběr je 5 jazyků).

Když se dříve uvažovalo o státní maturitě, uvažovalo se až o 3 předmětech státně a 3 školně, aspoň pro gymnázia. Ve státní části to byla čeština povinně a potom volba matematika, cizí jazyk a společenské vědy (mám tu tušení, že Cermat to nazval jinak, ale dohledávat to nebudu). Nicméně nevím, zda SV vůbec byly při prvním běhu státních maturit (rok 2010). mám pocit, že byly jen v ukázce a realizovány nebyly (s odkladem do dalších let, ale od té doby se to změnilo nai nevím kolikrát). Stejně tak schéma s 6 povinnými předměty (mělo se týkat maturity jaro 2014).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson