Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 26. 12. 2014 22:46

Meowxiik
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

Brownův pohyb a teorie paralerních vesmírů

Brownův pohyb je nepředvídatelný, ale ne nahodilý. Kdyby jste nakorpírovali (nějak) sklenku vody a obě nechali v NAPROSTO stejných podmínkách, tak by se v nich částice chovali úplně stejně. To samé je i s lidmi, stejný člověk, ve stejné situaci, se stejnou minulostí se zachová vždy stejně. Proto si myslím, že teorie paralerních vesmírů (ta, kdy je více vesmíru "srovnatelných" anebo jen trošku odlišných od toho našeho(třeba z důvodu jiného rozhodnutí člověka, nebo jiné trajektorie nějaké náhodné komety)) je blbost.

Tak, a teď kde mám chybu, protože tohle mi příde tak primitivní, že kdyby to nemělo chybu, tak už by na to předemnou někdo přišel.

Offline

 

#2 28. 12. 2014 11:51

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Brownův pohyb a teorie paralerních vesmírů

↑ Meowxiik:Ahoj :-),

Predstavujem si to asi takto:

Naprosto stejné podmínky = rovnaké štartovacie súradnice polohy každej molekuly + každého fotónu.

Offline

 

#3 28. 12. 2014 12:48

Meowxiik
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

Re: Brownův pohyb a teorie paralerních vesmírů

↑ pietro:Jop. (+Stejná energie)

Offline

 

#4 28. 12. 2014 13:00

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Příspěvky: 1828
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   135 
 

Re: Brownův pohyb a teorie paralerních vesmírů

↑ Meowxiik:

a nebude problém s principem neurčitosti?


Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

Offline

 

#5 28. 12. 2014 13:13

Meowxiik
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

Re: Brownův pohyb a teorie paralerních vesmírů

↑ Pavel:
Mně zrovna teď nejde o to jeslti by to bylo možné nakopírovat, mě jde spíš o to, jestli by se ty částice se stejnými startovními pozicemi (+stejné energie, stejné směry...) chovali (ve stejných podmínkách) stejně. Problém s principem neurčitosti by určitě byl při tom kopírování.

Offline

 

#6 28. 12. 2014 13:26

Brzls
Veterán
Příspěvky: 1033
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 
 

Re: Brownův pohyb a teorie paralerních vesmírů

↑ Meowxiik:

Spíše se používá stejné polohy a rychlosti než polohy a energie, ale to je jen takový zvyk...

Stejně by se nechovali, neboť podle kvantové mechaniky se všechno děje s určitou pravděpodobností. I kdybychom uvažovali, že je možné určit přesně počáteční podmínky pro pohyb nějaké částice tak stejně nikdo není schopný spočítat kde se bude daná částice nacházet za nějaký čas. Pouze lze určit s jakou pravděpodobností se bude někde vyskytovat.
Nevím jak tuto otázku řeší nějaké pokročilejší teorie jako třeba standartní model atd. ale myslím si že to bude dost podobné, že se té pravděpodobnosti nevyhneme.

Kvantová mechanika je sice dobře experimentálně potvrzena, ale pokud si někdo myslí že existuje nějaký lepší model (bez pravděpodobnostního popisu) na který se zatím nepřišlo, tak osobně netuším jak mu to vyvrátit (a jde to vůbec?)

Mě tyhle teorie typu paralelní vesmíry a podobně moc nezajímají, protože to jsou buď teorie, které jsou stejně k ničemu a nebo jejich přesné pochopení a účel vyžaduje takový matematický aparát který neovládám. Ale myslím, že jsem někde čet nějakou zmínku o myšlence, že vzhledem k tomu, že se všechno chová právě jen s nějakou pravděpodobností, tak se uskutečňují všechny možnosti zároveň - a tím vznikají ty paralelní vesmíry.

Offline

 

#7 28. 12. 2014 13:28 — Editoval Pavel Brožek (28. 12. 2014 13:40)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Brownův pohyb a teorie paralerních vesmírů

↑ Meowxiik:

Vezměme si jednodušší případ. Mějme systém se dvěma bázovými ortogonálními stavy $|1\rangle$ a $|2\rangle$. Pokud systém opakovaně budeme připravovat do stavu $|\psi\rangle=\frac1{\sqrt2}(|1\rangle+|2\rangle)$ a vždy pak změříme, jestli je ve stavu $|1\rangle$, tak v polovině případů dostaneme odpověď ano, v polovině ne. Přestože byl vždy systém na začátku ve stejném stavu $|\psi\rangle$.

Takže odpověď je taková, že částice se nebudou chovat úplně stejně, i kdybys dokázal nakopírovat sklenku vody.

Edit: Tak Brzls byl rychlejší než já, v podstatě napsal lépe to, co jsem se snažil ukázat :)

Ještě bych dodal: kvantová mechanika je deterministická až na okamžik měření. Takže pokud necháš systém nějakou dobu vyvíjet (a po tu dobu ho neměříš), tak rozložení pravděpodobností, co naměříš, je jasně určeno deterministickými pohybovými rovnicemi kvantové mechaniky a pro oba (na počátku identické) systémy je stejné. Ale co pak skutečně naměříš, to už je náhoda a v každém systému (resp. při opakování experimentu se stejnými počátečními podmínkami) můžeš naměřit něco jiného.

Offline

 

#8 28. 12. 2014 13:47

Meowxiik
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

Re: Brownův pohyb a teorie paralerních vesmírů

Děkuji všem, tak zas vím něco nového :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson