Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 01. 2015 10:37

MartinaKr
Zelenáč
Příspěvky: 11
Škola: VOŠ
Pozice: student
Reputace:   
 

výpočet dis. konstanty

Dobrý den,
prosím o pomoc s výpočtem příkladu z VŠCHT. Je zde i nápověda postupu, bohužel na to nestačím. Moc by mi pomohlo, kdyby byl někdo tak hodný a rozepsal mi výpočet řádek po řádku ("pro nižší IQ"). Moc děkuji.
http://www.sdilej.eu/pics/1266c27384037 … 6b1e9e.jpg

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) MartinaKr)

#2 07. 01. 2015 12:29

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: výpočet dis. konstanty

↑ MartinaKr:

Ahoj, nemohl bys prilozit link primo na vscht nebo opsat zadani s postupem? Kdyz ti smazou obrazek na tvem linku, tak to tu na foru nebude moc platne ;-).

Offline

 

#3 07. 01. 2015 12:35

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: výpočet dis. konstanty

Zdravím,

↑ O.o: odkaz přiložím, spíš bych ještě autorku tématu ↑ MartinaKr: poprosila, ať u jednotlivých kroků postupu uvede konkrétně, čemu nerozumí. Asi bych tipovala na matematické úpravy, snad na označení apod. Samotný postup je dobré ještě porovnat s úvodní teorii ke kapitole - souhlasíš? Děkuji (i za ochotu v sekci :-))

Offline

 

#4 07. 01. 2015 12:54

MartinaKr
Zelenáč
Příspěvky: 11
Škola: VOŠ
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: výpočet dis. konstanty

http://old.vscht.cz/fch/prikladnik/prik … .1.18.html

Tady odkaz přímo na VŠCHT. Omlouvám se, ale nejsem kovaná vůbec v ničem. Potřebovala bych výpočet od začátku po konec. Řekněme, že udělám pouze zkrácené zadání.
Opravdu mi moc pomůžete. :-(
Martina Králová

Offline

 

#5 07. 01. 2015 13:13 — Editoval O.o (07. 01. 2015 13:14)

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: výpočet dis. konstanty

↑ MartinaKr:

Nejprve se zeptam, pote pozadam a pak uvidime ;-).

a/ podivala ses na priklad 7.1.17, ktery ti doporucuji a kde je cely postup radek po radku, tabulka za tabulkou popsany? Cemu presne nerozumis?

b/ napis sem svuj postup, vezmi si dane priklady s resenim k ruce a postupuj obdobne a ukaz, kde se zaseknes a od toho se odpichneme, ok?
(na opisovani postupu, ktery mas pred sebou nemusis byt kovana ani nic jineho, proste dosazuj sve hodnoty)

↑ jelena:

Urcite :).

Offline

 

#6 07. 01. 2015 16:30

MartinaKr
Zelenáč
Příspěvky: 11
Škola: VOŠ
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: výpočet dis. konstanty

Já opravdu netuším, která bije. Abych celou problematiku pochopila, musela bych tomu dát mnohem více času. Jelikož chemii mám ale tento ročník naposledy a dále ji už nikdy neuvidím,.... Mám echo, že bude za týden v písemce, proto sháním jeho řešení. Vím, že je špatné něco namemorovat a nepochopit problematiku, ale snad mne pochopíte. :-(

Offline

 

#7 07. 01. 2015 16:54 — Editoval O.o (07. 01. 2015 16:55)

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: výpočet dis. konstanty

↑ MartinaKr:

No rozumim te frustraci, ale stale nerozumim, kde je problem. Tvuj priklad ma napsane jake vzorce pouzit na reseni, tak jen dosad a pokud nevis, co a jak dosazovat nebo to chces mit proste trochu rozepsanejsi, tak se podivej na priklad 7.1.17 (pripadne na transportni jevy) a jen dosazuj svoje cisla z prikladu. Co presne ti na tom nejde, neni potreba to pochopit staci opsat vzorce na papir a za jednotlive promenne dosadit cisla ze zadani a pak uz jen kalkulacka.

Napis sem jak postupujes, vezmi si proste ten svuj priklad a dosazuj to tady na foru at vidim, kdy do toho zasahnout. Jinak bych tu akorat zbytecne opisoval, co je jiz na strankavh vscht v postupu.

Mas spocitat rovnovaznou kosntantu kys. bezoove, nevis, jak napsat rovnovaznou konstantu (je to hned na zacatku prikladu 7.1.17) tam ses zasekla, nebo nekde dale? Trochu spolupracuj prosim, proste to tady vypis, napis tu postup, jak to mas resit (mas ho napsany u tveho prikladu v casti postup) a ukaz co kam dosazujes at ti muzu rict, kde delas co spatne nebo objasnit, ktera promenna ti neni jasna (vsechny je mas pojmenovane v dvou odkazech, ktere jsem ti tu nabidl), ok? :-)

Offline

 

#8 07. 01. 2015 18:50

MartinaKr
Zelenáč
Příspěvky: 11
Škola: VOŠ
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: výpočet dis. konstanty

Nerozumím výpočtu "m".
m=c*V / V'-c*V*M
m= 0,01*1000*1 / ????

Offline

 

#9 07. 01. 2015 18:57

MartinaKr
Zelenáč
Příspěvky: 11
Škola: VOŠ
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: výpočet dis. konstanty

↑ MartinaKr:
Aha... už vím ohledně té m=c

Offline

 

#10 07. 01. 2015 19:28

MartinaKr
Zelenáč
Příspěvky: 11
Škola: VOŠ
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: výpočet dis. konstanty

Tak teď, prosím,... Proč 7,15 a ne 7,56 ?

http://www.sdilej.eu/pics/a79c26a9c9edf … 48bef4.jpg

Offline

 

#11 07. 01. 2015 20:03

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: výpočet dis. konstanty

↑ MartinaKr:

Jeste jednou ahoj, kdyby se do toho takhle to napsat pustil tady na foru vzdy kazdy, tak by to byla parada :-).

Mas tam jen drobnou chybku pri dosazovani za molalitu (m), kdyz pocitas iontovou silu I.
Na zacatku sis spravne vyjadrila koncentrace s pomoci stupne premeny alfa jako:
[kyselina benz] = c*(1-alfa)
[iont (+)] = c*alfa
[iont (-)] = c*alfa

I - jako iontova sila - ma v odmocnine koncentrace iontu ne koncentraci kyseliny na pocatku (ktera by ani tak nebyla spravne, protoze jeji koncentrace v prubehu je c*(1-alfa)), tedy za m do I dosazujs c*alfa a uvidis, ze se ti bude $\gamma _{\pm }$ rovnat jejich 0.96609.
Jinak super spravne dosazene, jen si uvedomit, ktere koncentrace dosazujes kam.

(Pri vypoctu alpha pocitas, jak moc se ti takyselian premeni, resp. kolik iontu ti z ni vyleze, takze tam pouzivas koncentraci z pocatku dokud tam byla jen kyselina (a voda).)

Hodne stesti pri pristich a vidis, ze to nebylo tak strasne ;-).

Offline

 

#12 07. 01. 2015 20:37

MartinaKr
Zelenáč
Příspěvky: 11
Škola: VOŠ
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: výpočet dis. konstanty

Děkuji za radu,
je to pro mě utrpení, tolik času pro jeden příklad :-) .
Dostala jsem se k$\gamma _{\pm }$ = 0,966091, tím pádem mám ale výsledek 7,8*10(-5). To už je pouze chyba zaokrouhlování, ale jinak postup správný?
Ještě jednou díky!

Offline

 

#13 07. 01. 2015 21:11 — Editoval O.o (07. 01. 2015 21:13)

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: výpočet dis. konstanty

↑ MartinaKr:


Na konci musis umocnit $\gamma _{\pm }$ na druhou a dostanes to presne, nejde o neshodu se zaokrouhlovanim, jen pozapomenuti druhe mocniny, chybi ti zapsana i na papire ;-), ok?

EDIT: Zpetne se mrkni na ten posledni vzorec, abys to videla sama v postupu.

Offline

 

#14 07. 01. 2015 21:28

MartinaKr
Zelenáč
Příspěvky: 11
Škola: VOŠ
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: výpočet dis. konstanty

Chybí, je to. MOC děkuji! Nevěřila jsem, že se k výsledku jednou dostanu.
Martina

Offline

 

#15 07. 01. 2015 22:12

O.o
Veterán
Příspěvky: 1402
Reputace:   16 
 

Re: výpočet dis. konstanty

↑ MartinaKr:

Hlavne, ze ses k tomu dopracovala ;-). Neni to tak strasne, jen to chce trochu cviku. Do budoucna bych doporucil:

a/ podivat se na to, co je to molalita, kdyby to nahodou v testu zadali trochu jinak a tys to musela dopocitat.

b/ urcite dej VELKY pozor na to, jak je zadana konstanta A. Nekdy je zadana pro dekadicky logaritmus jindy pro prirozeny jako jsi mela tady ty a podle toho musis pouzit spravny logaritmus. Podivej se na opacny pripad zde, pro $\gamma _{\pm }$ pouzivaji dekadicky logaritmus ne prirozeny jako v tvem pripade, protoze je to u konstanty napsane.

c/ molalitu tu nahrazujes koncentraci, protoze je roztok dostatecne zredeni, kdybys mela zajem muzes se podivat, co to znamena dostatecne zredeny, abys vedela, nevim jak vam to zadavaji na skole, mozna vam to reknou, mozna to rovnou predpokladaji, na vscht v testu si to musis odvodit samostatne.

Jinak hodne stesti a treba zase nekdy tady na foru, mej se pekne O.o

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson