Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 01. 2015 19:57

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

hledám technologa

ahoj,
sháním někoho, kdo mi za peníze pomůže udělat výrobní postup (škola) jednoho vřetena, jde o dokončení, něco už mám
zn: spěchá

díky

Offline

 

#2 13. 01. 2015 21:00

Jan Jícha
Veterán
Místo: Plzeň/Mnichov
Příspěvky: 1801
Škola: ZČU - FST - KMM
Pozice: Safety Engineer
Reputace:   74 
Web
 

Re: hledám technologa

ahoj, napiš sem co máš nebo zadání, třeba to dáme dohromady

Offline

 

#3 13. 01. 2015 21:32

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: hledám technologa

↑ Jan Jícha: tady je výkres mojí součásti
přestože nás pedagogicky nutí, abychom postupovali způsobem vyndám kulatinu ze skladu, přinesu ji k pásové pile, zakrátím, odnesu na navrtávací soustruh k zarovnání čel a navrtání středících důlků, pak ji vyjmu a odnesu do CNC soustruhu, kde něco obrobím, pak to vyjmu, ladným pohybem rukou s perfektní manikúrou uložím to do frézky (máme drážky), tam se mi to vyfrézuje, vyjmu to upnu to soustruhu a dokončím operace, tak já to bojkotuji :)
byl jsem na spoustě konzultacích (technologové teoretičtí ale i praktičtí) a bylo mi řečeno, že kdeže, éra stočení šroubu v zemědělském závodu na pochybném TOSu z 60. let už není
takže jsem si vybral (podle zadání musí být CNC a ne konvenční) CNC horizontální soustruh MAXXTURN 45 SMY (protivřeteno, poháněná osa Y, automatický podavač kulatiny), na kterém to vyrobím
dnes jsem byl konzultovat výkres, abych mohl konečně (trápím se s tím už spoustu dní) něco udělat, potřebuju nutně ten zápočet

tady je můj technologické postup, samozřejmě že každý člověk má na to svůj názor a vyráběl by to trochu jinak
1) předepsaná souosost a základny jsou středící důlky, proto v jedné části před dokončením jde obrobek na kontrolu, pak ten jeden důlek nesmí zůstat - bude se zarovnávat čelo a soustružit SR38 - z toho důvodu ten zápich za tím dělám až po té sféře, prý kdyby to bylo předtím a pak se soustružila sféra, tak by to zdeformovalo to osazení a tolerance zápichu by nemusely být splněny
2) prý by tenhle stroj měl být schopen dodržet toleranci souososti bez problému (musím ale to brát na více třísek?)
takže je zbytečné to brousit

no prosím o rady, už mě to trochu štve, co je další problém - pak se mají počítat řezné podmínky soustružení, jestli se nemýlím, v tomhle případě to je zarovnání čel, soustružení $\emptyset 32c11 $

Offline

 

#4 14. 01. 2015 13:02 — Editoval Jan Jícha (14. 01. 2015 13:11)

Jan Jícha
Veterán
Místo: Plzeň/Mnichov
Příspěvky: 1801
Škola: ZČU - FST - KMM
Pozice: Safety Engineer
Reputace:   74 
Web
 

Re: hledám technologa

Mně to dává smysl.

Souosost můžeš udělat středícími důlky, ale ta součást není těžká, a to CNC zvládne i bez důlků udržet takovou souosost. Ty máš skoro jednu desetinu mm, to je na CNC až až, to tě zvládne bez důlků.

Jinak to přeupnutí děláš za měkké čelisti.

Řezné podmínky buď můžeš spočítat, nebo tě to spočítá aplikace (a vybere tě to nástroj i destičku) - od sandviku.
http://www.sandvik.coromant.com/cs-cz/p … guide.aspx

Edit: Ten materiál polotovaru sis volil sám? Tuhle ocel bych normalizačně žíhal před obráběním.

Offline

 

#5 14. 01. 2015 14:19 — Editoval mikl3 (14. 01. 2015 14:33)

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: hledám technologa

↑ Jan Jícha:
Diky za dobry pripominky. Je to asi takhle. Zadaji nam vykres ktery v mem pripade byl hodne blbe (dokonce nevyrobitelny). Muzu ho upravit ale otazka jak moc a co.
Tak jsem upravil. Vsak to vidis.
Jestlize neni potreba upnout mezi hroty kvuli vyrobe souososti tak bych dokonce ten na sfere uplne vymazal. Tam by to bylo uply za prumer a na druhem konci hrotem tam bych ho nechal. Myslis tahle uprava je dobra ne? K cemu se stredicim dulkem kterej neslouzi k nicemu a pouze prekazi pri vyrobe. Zakladnu bych dal na prumer osazeni a druha stred dulek pohoda. Pak by odpadly zbytecny problemy pri vyrobe.
K tomu materialu... Nevim no. To asi resit nebudu.
Jenze mi zbyde pocet operaci ktere spocitam na jedne ruce. Proste nemuzu ze sve prirozenosti nasledovat ten postup z 60. let zemedelskeho druzstva. Takze zadna pasova pila navrtavaci soustruh cnc soustruh kde obrobim valcove plochy a vse co k tomu patri pak to vyjmu upnu do frezky udelam drazky a pak vyjmu a na brusku a kontrola. Totalne to tak odmitam delat.
Jak jsem rikal konzultoval jsem na ustavu konstruovani na ustavu technologie a s clovekem ktery to cnc obsluhuje a vsichni rikali vubec takhle. Takze to delam "normalne" s rizikem vyhazovvu od zkousky.

K veci - vysun materialu 50, soustruzeni prumer 32c11 vzdalenost 11. Hrubovani sfery nacisto sferu. Zapich. Upnuti za prumer 32c11 do protivretena. Upichnuti na delku 315, zkoseni hrany, vyroba str dulku a upnuti pomoci hrotu. Soustruzeni 32 od zapichu po konec vretena, soustruzeni 32c11 od zapichu po zacatek zavitu. Rezani zavitu. Frezovani drazek.
Rikam to z hlavy mozna mi neco uslo. Co na to rikas? Potom vysunuti skrz protivreteno na stul a kontrola.

Offline

 

#6 14. 01. 2015 15:14

Jan Jícha
Veterán
Místo: Plzeň/Mnichov
Příspěvky: 1801
Škola: ZČU - FST - KMM
Pozice: Safety Engineer
Reputace:   74 
Web
 

Re: hledám technologa

Shodou okolnosti delam asi stejnou semestralku, u nas delame 2 varianty.

1) klasicky pasova pila, soustruh, frezka, vrtacka, obrazecka, bruska ...
2) CNC soustruh (nebo obrabeci centrum) + dalsi nastroje, ktere nejdou udelat na CNC

Obrabeni se vyhybam jako cert krizi, preci jen obrabec s ucilistem, ktery dela v praxi 5 let a zivi se tim, tomu bude rozumnet 10x vice nez Ing., ktery to videl jen ve skriptech nebo na obrazku.

Ten postup co mas ty vypada dobre, da se to delat vice zpusoby. Ted pocitam vyrobni davky, rezne podminky, pracnost, navrh nastroju, vypocet norem a casu ... To u nas zabere v semestralce nejvice casu. Samotne obrabeni je "lehke", da se to udelat hodne zpusoby.

Offline

 

#7 14. 01. 2015 15:21

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: hledám technologa

↑ Jan Jícha: presne. Kdyz to ukazuju ruznych technologum (vetsinou teoretickym) tak co clovek to reseni. Rekne ze tohle reseni neni nejlepsi a jeho je nejlepsi. Dalsi rekne to samy. Takze kde vzit jistotu ze. Zkusim to takhle jak jsem to napsal. Pocitani tech "nesmyslu" me taky zabere petkrat tolik casu. Vyber nastroju je opruz.
Tak jestli rikas tenhle postup je ok tak to beru.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson