Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 15. 01. 2015 18:56

kager
Příspěvky: 31
Škola: FIM UHK
Pozice: student
Reputace:   
 

pravděpodobnost hodu 6

zdravím, mám zadán příklad ke mám určit jaká je pravděpodobnost že při 4 hodech kostkou mi padnou 2 a více šestek. při počítání jsem došel k těmto výsledkům: (x označuje počet šestek)
$P(x=0)= 5/6 * 5/6 * 5/6 * 5/6 = 625/1296$
$P(x=1)=4*(1/6 * 5/6 * 5/6 * 5/6) = 500/1296$   
$P(x=2)=4*(1/6 * 1/6 * 5/6 * 5/6) = 100/1296$ 
$P(x=3)=4*(1/6 * 1/6 * 1/6 * 5/6) = 20/1296$
$P(x=4)=1/6 * 1/6 * 1/6 * 1/6 = 1/1296$

všechny tyto výsledky až na P(x=2) odpovídají jak uváděným výsledkům tak údajům ke kterým jsem se dopočítal když jsem použil binomickou větu, poradil by mi někdo proč mi P(x=2) vychází jinak ? (podle binomické věty má vyjít $P(x=2) = 150/1296$)
Díky

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) kager)

#2 15. 01. 2015 19:03

holyduke
Příspěvky: 541
Škola: VUT FSI
Reputace:   51 
 

Re: pravděpodobnost hodu 6

↑ kager:
zdravim, protoze na pozici 4, ktera zastupuje pocet rozmisteni ma byt 6

Offline

 

#3 15. 01. 2015 19:09

kager
Příspěvky: 31
Škola: FIM UHK
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: pravděpodobnost hodu 6

↑ holyduke:
mohl by jsi mi prosím říct proč, měl jsem za to že se vždy násobí číslem které reprezentuje počet pokusů

Offline

 

#4 15. 01. 2015 19:13

kager
Příspěvky: 31
Škola: FIM UHK
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: pravděpodobnost hodu 6

↑ holyduke: tak už mi to došlo proč tam má být 6, díky za pomoc

Offline

 

#5 15. 01. 2015 19:15

holyduke
Příspěvky: 541
Škola: VUT FSI
Reputace:   51 
 

Re: pravděpodobnost hodu 6

↑ kager:
Kdyz oznacim sestku jako A a nesestku jako B, mam 6 moznosti, jakym zpusobem mi muzou padnout dve sestky:
AABB
ABBA
BBAA
BAAB
ABAB
BABA
proto to musim nasobit 6krat, kdezto u x=2 nebo x=3 to nasobis spravne pouze 4 (kvuli 4 moznostem rozestaveni)

Offline

 

#6 15. 01. 2015 19:35

Sergejevicz
Příspěvky: 581
Škola: Mgr. mat. a fyz. modelování na MFF UK v r. 2014
Pozice: výpočtář
Reputace:   21 
Web
 

Re: pravděpodobnost hodu 6

Protoze to cislo, kterym se nasobim, neni poce pokusu. V pripade 0 a 4 taky nemas nasobeni cryrkou. To cislo znamena pocet moznosti, jak muze padnout x sestek a je to binomicky koeficient.

Jo? Pocet moznosti, jak muze padnout behem ctyr hodu 0 sestek, je 1, protoze to je jedine pripad, kdy nepadne sestka nikdy. V takovem pripade musi padnout ctyrikrat neco jineho nez sestka. Padnout neco jineho nez sestka muze s psti 5/6, a vysledky ctyr hodu se posuzuji ZAROVEN, takze uplatnime komb. pravidlo soucinu, proto tam mas soucin ctyr 5/6.

Pro x = 1 jsou moznosti 4 - v prvnim hodu a v ostatnich ne, to vse zaroven, proto 1/6*5/6*5/6*5/6, NEBO v druhem hodu a v ostatnich ne, a to zaroven, takze 5/6*1/6*5/6*5/6, NEBO v tretim hodu a v ostatnich ne, tj. ..opet komb. pravidlo soucinu - 5/6*5/6*1/6*5/6.... atd.. "NEBO" pisu velkym, protoze moznosti cverohodu s prave jednou sestkou se vylucuji, nastane BUD jedna, NEBO druha NEBO treti atd., a na to se pouziva komb. pravidlo souctu, proto tam je 4*, a to navic proto, ze je jedno jestli napisu 1/6*5/6*5/6*5/6 nebo 5/6*5/6*1/6*5/6, ze - nasobeni je preci komutativni. Takze psti kazde ze ctyr moznosti jsou stejne, proto staci nasobit 4mi.

No a pro x = 2 to vzjde 6, muzes si to zkusit vyjmenovat - v prvnim a druhem, v prvnim a tretim, v prvnim a ctrtem......... atd.

No, ale jak je videt, je tenhle vyctovy zusob trochu dlouhy, ne? Co kdyby bylo hodu deset?

Je potreba si uvedomit, ze to, ze prave v "k" hodech z "n" hodu padne 6 a v ostatnich ne, je pocet k-prvkovych kombinaci z n prvku, coz je rovno binomickemu koeficientu n nad k. Proc jsou tady prave kombinace a ne permutace? Protoze nezalezi na poradi, v jakem oznacim hody jako vysedsi s vysledkem 6, proste jen vyberu napr. prvni a druhy hod jako takovy, pri kterem padne 6, a je mi jedno, jestli jsem jako takovy hod oznacil nejdriv prvni a pak druhy a na naopak. Je to jako bych v obchode v regalu mel n ruznych vyrobku, kazdy v jednom exemplari, a mel si vybrat k z nich. Tj. mel bych je dat do kosiku. Jednotlive zpusoby, jak to udelat, se lise obsahem kosiku, nikoliv tim, v jakem poradi jsem do kosiku zbozi vkladal. Nebo je to stejne jako vybirat ze skupiny lidi podskupinu. Vybrana podskupina je charakterizovana pritomnosti konkretnich lidi, ne tim, v jakem poradi jsou lidi v podskupine serazeni.

No a tady prave vybiras 2 hody ze 4. Jednotlive vybery se lisi pouze tim, kolikate hody v nem jsou, ne v jakem poradi byly vybrany, takze pocet moznosti, jak prave ve dvou hodech padne 6, je 4 nad 2, coz neni 4, ale 6. Opet tou 6 staci nasobit pst jednotlive serie hodu, protoze serie hodu se co do psti rovnaji, viz komutativnost nasobeni.

No a pro zodpovezeni tve otazky je treba secist psti ro x=2, 3 a 4.






ufffffffff


Kopáček: Mat. anal. nejen pro fyziky, Veselý: Zákl. mat. anal., Bečvář: Lin. alg., Matfyzpress
Bican: Lin. alg. a geom., Academia

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson