Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Zdravím,
↑ Callme: pokud zatím předpokládáš použití tabulkových vzorců pro integrování (ne další techniky integrování), potom můžeš uvažovat každou vhodnou a povolenou úpravu zápisu funkce - tedy úpravy algebraických výrazů, použití goniometrických vzorců apod. Proto bych zrovna upřednostnila použití goniometrických vzorců před integrováním, jelikož tak se pohodlně dostaneš ke vzorcům 4. řádku tabulky.
Byl nějaký důvod, že jsi hledal jinou metodu, než goniometrické úpravy? Děkuji.
Offline
Ahoj,
a nebo si například odvodit a
, jako:
, vypočítat:
a nakonec rozdělit výsledný integrál na součet integrálů. Poté budeš již používat jednoduché substituce, či identity typu. Tento postup považuji za nejhorší
Offline
↑ Freedy:
Metoda per partes je zakázána? Výpočet by byl na dva řádky. Použitím vzorců se nakonec nevyhneš substitucím, což je dle mého názoru náročnější technika než per partes.
Offline
↑ Callme:
děkuji. Pokud jsi pořád u stejných materiálů, jak jsi mi dával odkaz, tak potom u vás ho učitel zařazuje jako vzorový do per partes (str. 45) - v takovým postupem není problém a to už používat můžete? viz kolega ↑ Pavel:
OT: ↑ Freedy: zkus raději použit exponenciální tvary sin(az) a cos(bz) pro komplexní obor (je to sice "umělý" krok, ale účinný (nejlépe přidáním editu do ↑ Freedy: - téma je přeci jen kolegy a bylo by dobré, kdyby se v problému (a hlavně ve formulaci problému) konečně zorientoval). Děkuji a zdary.
Offline
↑ jelena:
Ahoj, já jsem to spíš bral tak, že hrubou silou, lze přece vždy dosáhnout kýženého výsledku.
Samozřejmě bych tento postup nikdy nevyužil, ledaže by to byla nějaká hnusná funkce, pro kterou by neexistoval vzorec.
Přijde mi, že je ale dost "hnusné" nepoužívat některé vzorce a některé ano. Když si některé vzorce odvodit umím, tak je přeci použít můžu. Chápu, že třeba používání L'hospitalova pravidla při výpočtu limit může být někdy zakázáno kvůli nepoužívání derivací. Ale derivace je přeci speciální typ limity, tak proč jej nepoužít? Nechápu.
Zpět k tématu, nejspíš už nemám žádný zájem vyjadřovat se k tématům, kde se něco zakazuje. Tak buď použijeme libovolný vzorec a nebo žádný. S možnosti, že "toto nepoužijeme" radši ani nebudu kalkulovat, ani teď, ani v budoucnu. A až mi někdo napíše, že nemůžu něco použít, tak si to tam přeci můžu odvodit prostředky, které použít můžu a tím dokázat, že použitý prostředek je platný a tudíž použitelný.
Mimochodem, vzorec na součet sinu a kosinu není zrovna extra těžký.
Offline
↑ Freedy:
také pozdrav.
že hrubou silou, lze přece vždy dosáhnout kýženého výsledku.
kéž by, to bych tu hrubou sílu použila hned :-)
Zpět k tématu, nejspíš už nemám žádný zájem vyjadřovat se k tématům, kde se něco zakazuje.
To je spíš problém, jak je formulován úvodní příspěvek tématu - jasné odůvodnění, proč jedná (nebo více) metod nemohou být použity, mi přijde rozumné a srozumitelné, co dál. Může tak být postavena metodika učitele, tak proč ne? Jen to kolega má napsat jasně - ne, že to 14 příspěvků řešíme.
Máme sekci "Metodiky-didaktiky", kde případně můžeš rozebrat Tvůj pohled ↑ Freedy:, v tomto tématu zůstaňme, prosím, u tématu ↑ Callme:. Děkuji.
Offline
↑ misaH:
Ahoj, já per partes neignoruji, jen si myslím, že věta o integrování per-partes a následná věta o substituci jsou určitě těžší poznatky než tento gon. vzorec. Chápu, že na procvičování per-partes se tado metoda zakázat může.
Integrování nuceným způsobem mi přijde hloupé z toho hlediska, že se pak studenti můžou vázat na tento postup a pak je někdy ani nenapadne, že se použitím gon. vzorců můžou k výsledku dostat 3x rychlejší cestou.
A přijde mi, že člověk se nenaučí per-partes integraci tím, že bude počítat tisíce příkladů na per-partes. Stačí ji pochopit.
Jen tak otázka, mimo téma, pro ↑ misaH: ↑ jelena:.
Pokud je věta o substituci založená na derivaci složené funkce a metoda per-partes na derivaci součinu dvou funkcí, tak je nějaká věta o integrování, která je založená na derivaci podílu dvou funkcí?
Offline
↑ Freedy:
podíl dvou funkcí se převádí na součin, takže opět per partes nebo substituce. Stručně řečeno, pokud nepoužiješ zakázaný vzorec z prvního příspěvku, per partes nebo substituci, tak zadaný integrál nespočítáš.
Buď budeš mít v argumentu zadaných funkcí násobky proměnné x, tj. 6x nebo 8x, a pak musíš použít substituci, nebo ty funkce rozepíšeš pomocí součtových vzorců a vzniknou ti tak součiny goniometrických funkcí. Ty bez použití per partes nebo substituce nezintegruješ.
Offline
Zdravím,
k ↑ příspěvku 1: pokud se vyloučí použití jednoho vzorce, tak to ještě neznamená, že bude jednoznačně zadána jiná metoda. Naopak: lze tvrdit, že každá jiná je vhodná (tu u nás již po druhé uzavřeli Náměstí, přes které standardizovaně chodím, no těch mých úvah - kam teď :-). Přesné zadání neznáme. Pokud znělo: vyřešte tuto úlohu použitím 2 různých metod, tak už je to alespoň nějaké vodítko. V jiných tématech kolegy je obdobná formulace "přes diferenciální počet bez použití analytické geometrie" (opravdu se to dá striktně dodržet? :-)).
Pavel napsal(a):
násobky proměnné x, tj. 6x nebo 8x,
ve vzorcích tuto "drobnou" (lineární) substituci obchází - viz tabulkové vzorce ↑ příspěvek 5:.
Abych tu jen tak netlachala:
- použití goniometrického vzorce ↑ příspěvek 1: je jasné, je na tři "=".
- per partes přímo od učitele kolegy,
- kolega ↑ Freedy: + mé vylepšení: nahradím , potom
,
- můj návrh ,
- PR řádek: použití MAW.
Děkuji za další návrhy.
Offline