Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 03. 02. 2015 20:16

smajdalf
Příspěvky: 111
Škola: PF JČU
Pozice: student
Reputace:   
 

Kruh a 6 bodů - Dirichletův princip

Zdravím všechny,
potřeboval bych poradit s jedním příkladem na Dirichletův princip.

29. "Dokažte, že v kruhu o poloměru 1 nelze vybrat 6 bodů tak, aby vzdálenost každých dvou byla větší než 1."

Předem díky za rady.


"Znám dva tisíce způsobů jak nevyrobit žárovku,
potřeboval bych jeden, aby fungovala."

T. A. Edison

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) smajdalf)

#2 04. 02. 2015 09:10

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Kruh a 6 bodů - Dirichletův princip

Zdravím,

zde jsem dávala sbírku řešených úloh + teoretické výklady, přesně tento typ úlohy (s principem dělení kruhu na sekce) je tam, nebo i důkazy tady.

Offline

 

#3 04. 02. 2015 11:02 — Editoval BakyX (04. 02. 2015 11:04)

BakyX
Cat Lover & S.O.A.D. Lover
Příspěvky: 3416
Škola: UPJŠ
Pozice: Študent
Reputace:   158 
 

Re: Kruh a 6 bodů - Dirichletův princip

"Dokažte, že v kruhu o poloměru 1 nelze vybrat 6 bodů tak, aby vzdálenost každých dvou byla větší než 1."

Ak je nejaký bod stredom kružnice, tak to určite platí, lebo jeho vzdialenosť od každého iného je najviac 1.

Nech je teda všetkých 6 bodov rôznych od stredu kružnice. Uvážme úsečky spájajúce stred a jednotlivé body. Tie nám plný uhol rozdelia na 6 uhlov (nejaké môžu byť nulové, to nevadí), takže podľa DP nejaký z nich má veľkosť najviac 60 stupňov. Môže byť potom vzdialenosť príslušných bodov tvoriacich tento uhol väčšia ako 1 ?


1^6 - 2^6 + 3^6 = 666

Offline

 

#4 04. 02. 2015 17:52

smajdalf
Příspěvky: 111
Škola: PF JČU
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Kruh a 6 bodů - Dirichletův princip

↑ BakyX:
Chvilku mi to trvalo, ale už jsem to pochopil, díky!

↑ jelena:
Jeleno, pan doktor tam má spoustu velice podobných příkladů jako v odkazech od Vás,
tím jste mi moc usnadnila práci.

Děkuju Vám oběma.


"Znám dva tisíce způsobů jak nevyrobit žárovku,
potřeboval bych jeden, aby fungovala."

T. A. Edison

Offline

 

#5 05. 02. 2015 11:15

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Kruh a 6 bodů - Dirichletův princip

↑ smajdalf:

také děkuji (a kolegovi ↑ BakyX: za řešení). Můj postup byl bez Dirichleta (asi), představuji si, že umístěním 1. bodu do středu "pokryji" celý kruh "zakázaným" územím. Posouváním bodu směrem k hranici, uvolňuji prostor pro umístění dalších bodů, pro bod na kružnici již vymezím část kruhu odpovídajícímu 2 stranám šestiúhelníku. Teď mohu další 2 body umístit "těsně za" nalevo a napravo od vrcholů šestiúhelníku (viz předchozí krok), opět vymezím "území" a mohu umístit další 2 body - opět na obvodu. Pokud z těchto bodů se pokusím sestrojit kružnice se středem v bodech a poloměrem 1, potom už mají průsečík, tedy poslední 6. bod nemám kde umístit.

2. a 3 bod jsem mohla umístit libovolně mimo "zakázané území", ale nakonec bych také posunula na obvod.
V odkazu na CTK jsou další postupy.

pan doktor tam má spoustu velice podobných příkladů

:-) on tu sbírku (pokud si vybavuji) cíleně zaměřuje na přípravu pro práci učitele s talentovanými žáky, přípravy na olympiády a řešení nestandardních úloh. Tak ať se daří v počtech.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson