Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 02. 2015 10:14

pursulus
Příspěvky: 55
Škola: Vysoká škola dopravní Aš–Medzilaborce.
Pozice: DrVěd. Učím lesní zvířata moudrosti matematiky.
Reputace:   
 

Záhada výpočtů derivací goniometrických funkcí na počítačce Sharp.

Počítačka Sharp EL-W506X provádí výpočty derivací s goniometrickou funkcí nějak podivně. Je to pro mne záhada, a byl bych rád, kdyby mi ji někdo pomohl objasnit, třeba i tím, že porovná výpočty zde uvedené s výsledky na nějaké jiné počítačce.

Zadám-li třeba "dy/dx(1/x^2; 2)" [=], výsledek je -0,25, což je v pořádku. Ale zadán-li třeba "dy/dx(sin x; 30)" [=], výsledek je 0,015, přitom ale výsledek by se měl rovnat cosinu 30 stupňů, a tedy 0,87.

"dy/dx(sin x; 80)" [=], výsledek je 0,0030.

"dy/dx(sin x; 90)" [=], výsledek je 0. (Zde jedině je správná hodnota.)

Zdráhám se uvěřit, že by tak známý model počítačky špatně derivoval. Kde je ten zakopaný čert?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) pursulus)

#2 25. 02. 2015 10:37

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6214
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Záhada výpočtů derivací goniometrických funkcí na počítačce Sharp.

Je to v poriadku. $\cos 30 = 0.15425144988...$. Chybu robis ty.

Offline

 

#3 25. 02. 2015 10:43

Jj
Příspěvky: 8759
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Záhada výpočtů derivací goniometrických funkcí na počítačce Sharp.

↑ pursulus:

Dobrý den.

Já jsem sice počítačku co umí derivovat nikdy neviděl - ale není to problém stupně - radiány?

Řekl bych, že derivace sinu s argumentem ve stupních je

$(\sin x°)'=\frac{\pi}{180}\cos x° \approx \frac{\pi}{180}\cdot 0.866\doteq 0.015$

Takže asi úhel zadávat v radiánech, nebo někde něco přepnout atp.


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#4 25. 02. 2015 10:47

pursulus
Příspěvky: 55
Škola: Vysoká škola dopravní Aš–Medzilaborce.
Pozice: DrVěd. Učím lesní zvířata moudrosti matematiky.
Reputace:   
 

Re: Záhada výpočtů derivací goniometrických funkcí na počítačce Sharp.

↑ vlado_bb: No teda tohle jsem nečekal. Cosinus 30 stupňů nemůže být 0,15 (a navíc, mně se ukazuje jiný výsledek, a to 0,015), když je 0,87; důkazem je graf této funkce, který je posunutým grafem funkce sinus. Nebudu to tady malovat, ale každá počítačka vychrlí na zadání "cos30" výsledek 0,87.

Offline

 

#5 25. 02. 2015 11:25

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6214
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Záhada výpočtů derivací goniometrických funkcí na počítačce Sharp.

pursulus napsal(a):

↑ vlado_bb: Cosinus 30 stupňů nemůže být 0,15 .

Ano, s tym suhlasim. Ale $\cos 30 = 0.15$ (priblizne)

Offline

 

#6 25. 02. 2015 11:55 — Editoval pursulus (25. 02. 2015 12:35)

pursulus
Příspěvky: 55
Škola: Vysoká škola dopravní Aš–Medzilaborce.
Pozice: DrVěd. Učím lesní zvířata moudrosti matematiky.
Reputace:   
 

Re: Záhada výpočtů derivací goniometrických funkcí na počítačce Sharp.

↑ Jj: Tohle je stopa! Děkuji Vám, matematický příteli. Nicméně, není mi jasné (ta počítačka bere to číslo 30 jako stupně, to je v pořádku, vždyt mám nastaveno počítání ve stupních), proč ještě výsledek cos 30 stupňů rovná se 0,87 násobí číslem 0,017, tedy hodnotou jednoho stupně v radiánech. To se mi nejeví správné --- graf funkce cosinus jednoznačně říká, že hodnota této funkce v místě 30 stupňů je 0,87 a hotovo; proto je ten výsledek chybný.

Na počítačce mám nastavený způsob počítání ve stupních; když nastavím radiány, pak jde o derivování sinus 30 radiánů; v takovém případě mi ta moje kráska ukáže SPRÁVNÝ výsledek 0,15! (Neboť cos 30 rad rovná se 1719 stupňů je 0,15.)

Jeví se to tedy tak, že zmíněná počítačka derivuje goniometrické funkce správně pouze tehdy, je-li na ní nastaveno počítání v radiánech. Je-li nastaveno počítání ve stupních, jsou výsledky CHYBNÉ.

Rád bych, kdyby mi někdo přesvědčil, že ta počítačka počítá dobře. Ale zatím si myslím, že algoritmus výpočtu při nastavení STUPŇŮ jako výpočetních jednotek je chybný, a tudíž je špatně i výsledek. To je důvodem pro to, abych počítačku Sharp EL-W506X, tolik vychvalovanou, nedoporučoval. (Důvodů je víc, má ještě jiné nedostatky, které by míti neměla.) Náhradní strojovnu (ve stejné třídě) ale neuvedu, neboť s jinými podobnými počítačkami jsem nepočítal. Za to každému, kdo si kupuje podobnou mašinku, doporučuju, aby s ní v prodejně strávil ne pět minut jako já, ale aspoň hodinu, spíše víc.

Offline

 

#7 25. 02. 2015 12:01

pursulus
Příspěvky: 55
Škola: Vysoká škola dopravní Aš–Medzilaborce.
Pozice: DrVěd. Učím lesní zvířata moudrosti matematiky.
Reputace:   
 

Re: Záhada výpočtů derivací goniometrických funkcí na počítačce Sharp.

↑ vlado_bb: Jasný, já se nezlobím; cos 30 rad je 0,15, Ale já se bavil o 30 ve stupních, což bylo jasné už z mýho prvního tázání, uvedl jsem to tam. To jste asi přehlídl, proto jsme si nerozuměli.

Offline

 

#8 25. 02. 2015 13:17

Jj
Příspěvky: 8759
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Záhada výpočtů derivací goniometrických funkcí na počítačce Sharp.

pursulus napsal(a):

....graf funkce cosinus jednoznačně říká, že hodnota této funkce v místě 30 stupňů je 0,87 a hotovo; proto je ten výsledek chybný....

... pak jde o derivování sinus 30 radiánů ....

... Jeví se to tedy tak, že zmíněná počítačka derivuje goniometrické funkce správně pouze tehdy, je-li na ní nastaveno počítání v radiánech....

... zatím si myslím, že algoritmus výpočtu při nastavení STUPŇŮ jako výpočetních jednotek je chybný, a tudíž je špatně i výsledek. To je důvodem pro to, abych počítačku Sharp EL-W506X, tolik vychvalovanou, nedoporučoval

Já bych s těmi odsudky tak nepospíchal.

Jistě, cos 30° = 0.866..., o tom žádná.  Derivace sinus 30 radiánů = 0, ne 0.866... (= (sin x)' pro x = 30 rad) a pod.

Spíše bych řekl (i když si tím samozřejmě nemůžu být jistý), že při nastavení počítání ve stupních kalkulačka chápe argument sinu jako proměnnou ve stupňové míře už v okamžiku jeho derivace, to znamená postupuje tak, jak jsem uvedl tady ↑ Jj: (asi provede vnitřní konverzi na radiány - derivace je definována pro argument v radiánech, takže vlastně derivuje funkci sin(0.017 x), což se musí projevit ve výsledku).

Tomu by odpovídal i "správný" výsledek "dy/dx(sin x; 90)" = 0 - pro kalkulačku "0.017 * cos 90° =0"

Možná by stálo za to zkusit nastavit ještě jinou úhlovou míru - třeba grady. Pokud se ve výsledku objeví koeficient převodu 'grady - radiány', tak bych řekl, že kalkulačka je v pořádku.


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#9 25. 02. 2015 13:51

pursulus
Příspěvky: 55
Škola: Vysoká škola dopravní Aš–Medzilaborce.
Pozice: DrVěd. Učím lesní zvířata moudrosti matematiky.
Reputace:   
 

Re: Záhada výpočtů derivací goniometrických funkcí na počítačce Sharp.

↑ Jj: Tedy, děkuji za přípsěvek, který více osvětluje mnou nadhozenou potíž. Jisté ale je, (a jisté to je, poněvadž teď hovořím za sebe), že při koupi počítačky jsem se následně nemínil trápit se s úpravami vzorců, aby mi výsledek vyšel; počítám-li, jako běžný občan, ve stupních, očekávám výsledek podle toho. Samozřejmě, že si nyní výpočty budu moci upravovat, tak aby mi vyšel výsledek správně; to ale neznamená (opět podle mého), že by ta počítačka se chovala korektně, když to řeknu pospolečensku; můj výrok o tom, že podává v uvedených případech chybný výsledek, jsem uvedl proto, protože jsem zvyklý říkati pravdu poněkud bez obalu. A když počítačka špatně počítá, je její odsouzení zcela na místě (s uvedením jejích prohřešků). To píši jako odpověď na uváděné Vámi "Já bych s těmi odsudky tak nepospíchal."

Myslím si, že záhada je --- díky Vám! --- vyřešena; dokonce byl nalezen způsob, jak výpočet upravit tak, aby výsledek byl vždy správný. Howg.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson