Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 03. 2015 20:02

mesikek
Příspěvky: 61
Škola: Gymnázium
Pozice: student
Reputace:   
 

Mechanika tekutin

Ahoj všem,

moc Vás prosím o pomoc s jedním příkladem: V nádobě je voda s výškou hladiny 30 cm. V jaké výšce h nade dnem je třeba udělat ve stěně otvor, aby voda stříkala co nejdále na vodorovnou rovinu, na které je nádoba podložená? (h=15cm)

Moje nápady:
1. uvědomím si, že pokud bych udělal díru moc vysoko, voda by stékala po nádobě a moc daleko by nedostříkla. Pokud bych jí udělal moc nízko, voda by stříkala, ale rozhodně by nešlo o nějakou maximální vzdálenost. Tudíž by se dala logicky odvodit ta polovina.

Nápad 2: Napadlo mě (nevím, jestli to není blbost) použít zákon zachování mechanické energie, nebo prostě nějaké obecné principy z toho. Kdybych udělal díru na vrcholu, dostal bych maximální potenciální energii. Kdybych udělal díru dole, měl bych nulovou potenciální energii. Pokud by se tedy dalo využít zákona zachování energie, mohl bych usuzovat, že největší střik bych dosáhl v polovině potenciální energie. Melu úplně z mísy?

Nápad 3: Napadlo mě využít znalosti z kmitání a vlnění. Pokud bych si zvolil nulovou hladinu přesně v polovině hladiny vody, dostal bych nahoře maximální "výchylku" potenciální energie a to samé při 0 hladině. Pak je přesně v polovině hladiny kinetická energie maximální.

Našel jsem na internetu postup
$v=\sqrt{2g(h-y)}$ - což zatím chápu

Dále prý můžu využít znalosti z vodorovného vrhu:
$y=\frac{1}{2}gt^{2}$
$x=vt$

Po úpravě se dostanu k tomuto:
$x=\sqrt{2g(h-y)}\sqrt{\frac{2y}{g}}$

$x=2\sqrt{(h-y)y}$ -> z tohoto vyplývá, že x bude maximální, jestliže hodnota pod odmocninou bude maximální

To začali řešit přes první derivaci:

$z=(h-y)y$
$\frac{dz}{dy}$ a to se jim najednou rovná tomuhle $h-2y=0$, z čehož se pak $y=\frac{h}{2}$

Můžete mi někdo prosím vysvětlit, jak zderivovali toto? Nebo má někdo nějaký jiný návrh postupu, který by se dal ověřit výpočtem?

Děkuji Vám moc.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 04. 03. 2015 20:09

holyduke
Příspěvky: 541
Škola: VUT FSI
Reputace:   51 
 

Re: Mechanika tekutin

↑ mesikek:
Ahoj, normalni derivace soucinu podle promenne y. Napis si treba misto h nejake cislo, treba to lip uvidis.

Offline

 

#3 04. 03. 2015 20:21

mesikek
Příspěvky: 61
Škola: Gymnázium
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Mechanika tekutin

↑ holyduke:

Jasně, děkuji moc. Jiný postup Tě nenapadl? :-)

Offline

 

#4 04. 03. 2015 20:35

Brzls
Veterán
Příspěvky: 1033
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 
 

Re: Mechanika tekutin

↑ mesikek:

$(h-y)y=hy-y^{2}=\frac{h^{2}}{4}-(y-\frac{h}{2})^{2}$

Myslim že je víc než dobře vidět, že maximum nastává pro y=h/2 . Oni určili vrchol paraboly pomocí derivace a my pomocí algebraických úprav. Pokud se chceš vyhnout derivaci tak takhle.

Offline

 

#5 04. 03. 2015 21:49 — Editoval mesikek (04. 03. 2015 21:53)

mesikek
Příspěvky: 61
Škola: Gymnázium
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Mechanika tekutin

↑ Brzls:

Už chápu, složení na čtverec. Děkuji za odpověď ;)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson