Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 17. 03. 2015 19:24

Eva.smrkovcova
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: všup
Pozice: studentka
Reputace:   
 

Obsah plochy funkcí, rozdílnost výpočtu přes integrál a graficky

Dobrý podvečer.

Narazila jsem na příklad, se kterým si nevím rady.

Jde o určení obsahu plochy funkcí $f:y=\frac{x}{2}+2; g:y=3-x$ a je to ještě omezeno přímkou $x=2$, což zatím neřeším.

Mám problém v tom, že se mi liší výpočet přes integrál a graficky, pokud si to rozdělím na několik částí a nechápu proč.
1) integrál
$\int_{-4}^{3}(3-x-\frac{x}{2}-2) dx$, což mi vychází několika způsoby $\frac{49}{4}$

2) graficky
Zkusila jsem si to pro jistotu nakreslit a rozdělit na několik částí a vchází to něco málo přes $8$

Nikdo ze třídy neví, na internetu jsem nic nenašla a profesor na matematiku je ve škole minimálně, neboť máme zcela jiné zaměření a formu výuky, než např. technické VŠ.

Vůbec nevím, kde dělám chybu a vím, že tady to někoho vyloženě praští do očí ihned. Nehledě ještě na to omezení přímkou $x=2$

Děkuji za případnou nápovědu, radu, jakýkoliv krok vpřed.
Eva

Offline

 

#2 17. 03. 2015 19:44

holyduke
Příspěvky: 541
Škola: VUT FSI
Reputace:   51 
 

Re: Obsah plochy funkcí, rozdílnost výpočtu přes integrál a graficky

↑ Eva.smrkovcova:
ahoj, ten integrál počítáš špatně
rozděl si to na dva integrály, které budou rozděleny x-ovou souřadnicí průsečíku přímek
$S=\(\int_{-4}^{\frac{2}{3}}(\frac{x}{2}+2)dx\)+\(\int_{\frac{2}{3}}^{3}(3-x)dx\)$

Offline

 

#3 17. 03. 2015 20:02

Eva.smrkovcova
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: všup
Pozice: studentka
Reputace:   
 

Re: Obsah plochy funkcí, rozdílnost výpočtu přes integrál a graficky

Aha, takže se rozdělí levá strana do "průniku" na ose x ( $\frac{2}{3}$ ) a přičtě druhá funkce.

Takže pokud je to omezeno ještě přímkou $x=2$, bude výpočet: $S=\(\int_{-4}^{\frac{2}{3}}(\frac{x}{2}+2)dx\)+\(\int_{\frac{2}{3}}^{2}(3-x)dx\)$ logicky předpokládám.

Jinak moc děkuji, já to opravdu nemám aktuálně s kým konzultovat. Je nás ve třídě pár.

Offline

 

#4 17. 03. 2015 20:06

holyduke
Příspěvky: 541
Škola: VUT FSI
Reputace:   51 
 

Re: Obsah plochy funkcí, rozdílnost výpočtu přes integrál a graficky

↑ Eva.smrkovcova:
ano, přesně tak :)

Offline

 

#5 17. 03. 2015 20:12

Eva.smrkovcova
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: všup
Pozice: studentka
Reputace:   
 

Re: Obsah plochy funkcí, rozdílnost výpočtu přes integrál a graficky

↑ holyduke:

Super. Ona ta matematika není složitá, ale musí se jí člověk zabývat víc. Stále jsem nevěděla, jakou použít fci horní a jakou dolní a vycházelo to i s abs. hodnotou. Jednoduše jsme takový příklad neřešili. Jen takové, kde to bylo jasně dáno horní/dolní fce.

Děkuji ještě jednou a pěkný večer.

Offline

 

#6 17. 03. 2015 20:28

Freedy
Místo: Praha
Příspěvky: 2726
Škola: MFF UK (15-18, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   166 
 

Re: Obsah plochy funkcí, rozdílnost výpočtu přes integrál a graficky

↑ Eva.smrkovcova:

Nemá to být spíš obsah toho trojúhelníka, který vznikne? Nebo tam dáváš -4 a 3 jen proto, že tam protínají první dvě přímky osu x?


L'Hospitalovo pravidlo neexistuje. Byl to výsledek Johanna Bernoulliho

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson