Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 20. 04. 2015 16:20 — Editoval holyduke (20. 04. 2015 16:20)

holyduke
Příspěvky: 541
Škola: VUT FSI
Reputace:   51 
 

Elektromagnetické záření/vlnění

Ahoj,
Je elektromagnetické záření a elektromagnetické vlnění to stejné?

Ptám se proto, protože jsem našel, že záření je takové vlnění, které má vlnovou délku menší než 1 m, ale zdá se mi to nějaké podivné.

Díky

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) holyduke)

#2 20. 04. 2015 21:54

Brzls
Veterán
Příspěvky: 1033
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 
 

Re: Elektromagnetické záření/vlnění

↑ holyduke:
Čau

Podle mě bude dost záležet na dané literatuře, jak se s těmito pojmy vypořádá. To, co jsi našel, je přinejmenším nezvyklé užití těchto pojmů (skoro bych to označil jako blbost). Kde jsi to našel?


Podle mě je nejběžnější slovem "Záření" označovat jev šíření energie prostorem.

Což je v rámci klasické teorie elektromagnetického pole ten stejný jev jako elektromagnetické vlnění, bez ohledu na vlnovou délku.



O záření můžeme ale mluvit i v případě, kdy uvažujeme že je to záření zprostředkováno například fotony.
Z toho je patrné, že ten výraz záření je svým způsobem "obecnější". Nicméně zatím jsem nenarazil na situaci, kdyby slovo vlnění či záření bylo užito tak, že by to nějak mátlo.

Offline

 

#3 20. 04. 2015 22:21

holyduke
Příspěvky: 541
Škola: VUT FSI
Reputace:   51 
 

Re: Elektromagnetické záření/vlnění

↑ Brzls:
čau, díky za reakci

Četl jsem to v maturitní přípravě loňských čtvrťáků a je to i tady.

Já to vnímám tak, že vlnění a záření je v principu to stejné, záření je pouze různé označení pro vlnění s různou vlnovou délkou (proto radio a infrač. jsou vlny -> mají velkou vlnovou délku a ostatní jsou brány jako záření).



Mohlo by to tak být? :)

Offline

 

#4 20. 04. 2015 23:11

Brzls
Veterán
Příspěvky: 1033
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 
 

Re: Elektromagnetické záření/vlnění

Pokud je "polévka" záření a "česnečka" vlnění, tak by se to tak stručně říct nechalo :)
Prostě slovem záření můžu označit i takový jev, který popisuju pomocí částic (fotonů) nikoli pomocí vlnění EM pole.

Jinak to, že na té wikipedii něčemu říkají vlny (rádiové vlny atd.) a něčemu záření (infračervené atd.) tak je dáno tím, že při těch menších vlnových délkách se začíná dost projevovat částicový charakter elektromagnetické interakce. Tudíž slovo vlnění již není dost výstižné.
Tedy není dána žádná pevná hranice, od které je to už záření a né vlnění.

Takže ta poznámka kterou si četl v té maturitní přípravě by se měla spíš brát tak, že ta uvedená hodnota nám udává terminologii v praxi (přece jen pojem infračervené vlnění se opravdu nepoužívá...).



Ještě nakonec bych to shrnul do kostky takto (možná už zbytečně):
Záření je jev přenosu energie prostorem. Vlnění je jev, kdy se nějaká veličina mění speciálním způsobem v závislosti na čase a místě.

Záření může být zprostředkováno buď částicemi nebo vlněním. Proto tyto pojmy dosti splývají.
A jelikož i vlnění může jevit částicový charakter, volíme takový pojem (záření/vlnění), který je pro danou situaci vhodnější.

Offline

 

#5 21. 04. 2015 06:03

holyduke
Příspěvky: 541
Škola: VUT FSI
Reputace:   51 
 

Re: Elektromagnetické záření/vlnění

↑ Brzls:
Super, dekuji!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson