Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 30. 05. 2015 18:57

check_drummer
Příspěvky: 4631
Reputace:   99 
 

Obecná teorie (nejen) gravitace

Ahoj,
rád bych se zeptal, zda se i elementární částice (ať už je to cokoliv) pohybují po zakřiveném časoprostoru daném obecnou teorií relativity. (Např. elektron kolem atomového jádra, apod.)

Rovněž by mě zajímalo, zda neexistuje podobná teorie pro jiná pole - tedy např. zda podobným způsobem nezakřivují časoprostor i ostatní fyzikální síly - např. elektromagnetická, apod. Potom by se např. všechna tato zakřivení (dané všemi základními typy interakcí mezi částicemi - gravitační, elektromagnetická, ..) mohla vzájemně ovlivňovat a teprve jejich "složením" by vznikl skutečný časoprostor zohledňující nejen gravitaci. Dává to smysl?

Pak se ještě nabízí myšlenka, že každá sílá působí v jiném prostoru - že např. elektormagnetická síla zakřivuje jiný časporostor než ten známý z teorie relativity (ve kterém žijeme) a že s ním má společnou např. jen časovou složku. Ale to už je dost spekulativní.

Díky za vaše názory


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#2 30. 05. 2015 22:29

runcorne
Příspěvky: 183
Škola: MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   17 
 

Re: Obecná teorie (nejen) gravitace

↑ check_drummer:

Ahoj,

1) řekl bych, že určitě ano. Všechno, co má hmotnost (energii, takže i světlo) podléhá gravitaci v OTR, takže i elektron v atomu.

2) U toho je nepříjemné to, že elektromagnetická interakce nepůsobí mezí nenabitými částicemi, takže by to byl časoprostor bez nějakých částic...?  Pro  koncepci časoprostoru v OTR je hodně důležité to, že je všude a obsahuje vše.

Asi nejlepší český text o této teorii (na který jsem narazil) je tohle. Jsem někde před polovinou a prostě z celého toho odvozování atd. nemám pocit, že by do toho šel elektromagnetismus nějak zakomponovat.

3) To je možná možné. Otázka je, jaký smysl by mělo zavedení časoprostoru, který by s naším prostorem měl společný jen čas -- jestli by se to dalo nějak prakticky využít.

Vzhledem k současné "dominantní" teorii gravitace, která samozřejmě nemusí být "ta správná"...

Jsou to vážně jen názory, snad ne moc scestné :-)

Offline

 

#3 30. 05. 2015 23:43

Brzls
Veterán
Příspěvky: 1033
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 
 

Re: Obecná teorie (nejen) gravitace

↑ check_drummer:

Nějak rozumně  skloubit OTR a kvantovou mechaniku se zatím nepovedlo, takže odpovědět na tvou otázku je prakticky nemožné. Pokud se nepletu, tak uživatel rughar v nějakém tématu mluvil o některých teoriích, které se o toto pokoušejí.
Ale zkoumat, jak se rovnice z kvantové mechaniky chovají na zakřiveném "pozadí" je taky cesta, která se vyzkoušela, jestli to vedlo k vysvětlení něčeho zásadního to nevím.

Zakomponovat do obecné teorie relativity elektromagnetismus možné je, a to poměrně přímočaře. Zjednodušeně řečeno, tak Einsteinova rovnice dává do souvislosti energii a zakřivení. Jelikož je elektromagnetické pole má samo o sobě nějakou energii, není problém to zahrnout do rovnic. Co se týče jejich řešení, tak je analyticky možné popsat metriku nabité hmotné rotující koule. Nějaký info stačí hledat pod heslem Einstein-Maxwell equations, electrovacuum solutions...

S ostatními interakcemi už to bude takové ošemetné, protože ty se uplatňují při jevech, kde je nutno zahrnout i kvantové efekty. A to je právě ten nevyřešený problém...
Víc k tomu já povědět asi neumím.

Co vlastně vede v poslední době k tvému zájmu o fyziku?

↑ runcorne:
Mě akorát zajímalo jak to celý "funguje" do hloubky jsem se nijak nepouštěl, ale slušnou představu jsem získal z tohoto:
http://www.aldebaran.cz/studium/otr.pdf
líbí se mi, že je to dělané tak, aby byl použit co nejjednodušší matematický aparát.

Offline

 

#4 31. 05. 2015 00:01

runcorne
Příspěvky: 183
Škola: MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   17 
 

Re: Obecná teorie (nejen) gravitace

↑ Brzls:

Jo, tohle vypadá dobře. Hlavně poněkud přehledněji.  (U Dvořáka je někdy problém, když se chci vrátit o kapitolu zpět, se zorientovat.) Díky.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson