Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 07. 2015 21:18

Mirek2
Příspěvky: 1183
 

Gaussova věta

Úloha: Gaussova plocha obepíná dvě ze 4 kladně nabitých částic. Které částice přispívají k vytvoření elektrického pole v bodě na Gaussově ploše?

Jsou to dvě částice "uvnitř" nebo všechny 4? Podle Gaussovy věty závisí tok elektrického pole jen na nábojích "uvnitř". Na druhé straně, budu-li počítat el. intenzitu, musím započítat všechny. Díky

Offline

 

#2 08. 07. 2015 08:19

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Gaussova věta

↑ Mirek2:

Dobrý den. Řekl bych, že určitě všechny 4 částice.


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#3 09. 07. 2015 18:33

Mirek2
Příspěvky: 1183
 

Re: Gaussova věta

↑ Jj:
Díky. Mám tu takový paradox:

Na ose x je náboj $+Q$ v bodě $x=0$ a náboj $-Q$ v bodě $x=2$. Náboj $+Q$ obklopíme Gaussovou plochou se středem $x=0$ o poloměrem 1.

Intenzitu el. pole v bodě Gaussovy plochy lze spočítat z rovnice $\varepsilon E (4\pi r^2)=+Q$, tedy $E=\displaystyle\frac{+Q}{4\pi\varepsilon}$.

Teď vypočítám intenzitu jako sílu, která by působila na jednotkový kladný náboj v bodě $x=1$. Příspěvek od +Q je $E1=\displaystyle\frac{F}{q}=\displaystyle\frac{Q}{4\pi\varepsilon}$ a příspěvek od -Q je $E2=\displaystyle\frac{Q}{4\pi\varepsilon}$. Dohromady tedy $E=\displaystyle\frac{2Q}{4\pi\varepsilon}$.

Kde je chyba? :)

Offline

 

#4 09. 07. 2015 19:13

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Gaussova věta

↑ Mirek2:

Nějak nevidím, v čem je problém.

Pokud něco nepřehlížím, tak v bodě x = 1 mají vektory intenzity elektrického pole obou nábojů stejnou velikost i směr, takž celková intezita je dána jejich (vektorovým) součtem. Intenzita pole prvního náboje bude v bodě x = 1 stejná, ať je náboj obklopen Gaussovou plochou nebo ne.


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#5 09. 07. 2015 20:43

Mirek2
Příspěvky: 1183
 

Re: Gaussova věta

↑ Jj:
Ano, bez použití Gaussovy věty je intenzita součtem obou dílčích vektorů a velikost činí 2Q/(4pi e). Ovšem podle Gaussovy věty mi vychází intenzita ve stejném bodě (x=1) poloviční tj. Q/(4pi e).

Offline

 

#6 09. 07. 2015 21:35

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Gaussova věta

Mirek2 napsal(a):

↑ Jj:
Ovšem podle Gaussovy věty mi vychází intenzita ve stejném bodě (x=1) poloviční tj. Q/(4pi e).

Ovšem to je jen intenzita elektrického pole náboje ležícího v bodě x = 0 (tj. ve středu Gaussovy koule) !!. K ní musíte ještě přičíst intenzitu pole náboje ležícího v bodě x = 2.


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#7 10. 07. 2015 10:41

Mirek2
Příspěvky: 1183
 

Re: Gaussova věta

↑ Jj:  Jestli tomu dobře rozumím, musím ještě uvažovat druhou Gaussovu plochu, která obklopuje druhý náboj. Pak by použití Gaussovy věty bylo vhodné jen v případě, že vně Gaussovy plochy nejsou další náboje nebo je lze zanedbat. Tak jsme to pravda dělali. Patrně mě tedy zmátla úloha, kterou jsem uvedl na začátku. Díky za trpělivost.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson