Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 09. 2015 17:26

tumas
Zelenáč
Příspěvky: 15
Reputace:   
 

Matice - dosazení za x tak, aby byl determinant roven nule.

Dobrý den, narazil jsem na problém při řešení seminární práce. Je dána matice a za x musím dosadit číslo tak, aby byl determinant roven nule. Na rovinu přiznávám, že v těchto úlohách stále tápu a napadlo mě jedině eliminací upravit matici tak, aby vznikla trojúhelníková a upravené x potom dopočítat pomocí rovnice, která je rovna nule, ale nedokážu se dopočítat výsledku a nevím, jestli postupuji správně.

1   2  -1  -1
0   0   3   0
2   1   2  -2
-1   x  -1   1

Takto vypadalo zadání.
Dopracoval jsem se k jistému výsledku, ale není mi jasné, a nedočetl jsem se v literatuře, jestli mohu prohazovat sloupce, či nikoli. Dále mi není jasné, jestli řádek s x musí být nulový, nebo pouze stačí, že x bude v hlavní diagonále trojúhelníkové matice.

Nemohu nikde podobný příklad najít a už jsem zoufalý. Děkuji za případnou radu a omlouvám se za nepřesnosti.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) tumas)

#2 04. 09. 2015 17:44

Jj
Příspěvky: 8759
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Matice - dosazení za x tak, aby byl determinant roven nule.

↑ tumas:

Dobrý den.

Řekl bych, že stačí jen provést rozvoj determinantu podle třetího řádku --> determinant 3. stupně a tento položit = 0. Odtud spočítat x.


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#3 04. 09. 2015 18:26 — Editoval Al1 (04. 09. 2015 18:39)

Al1
Příspěvky: 7782
Reputace:   540 
 

Re: Matice - dosazení za x tak, aby byl determinant roven nule.

Zdravím,

také se přikláním k rozvoji determinantu, jenže bych volil 2.řádek. Jinak k úpravám při výpočtu determinantu patří i prohození řádků, či sloupců. Jestliže prohodíme 2 řádky (sloupce), determinant mění znaménko. A platí také, jestliže je v determinantu aspoň jeden řádek (sloupec) roven nule, je i determinant roven nule.

Offline

 

#4 04. 09. 2015 18:34

Jj
Příspěvky: 8759
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Matice - dosazení za x tak, aby byl determinant roven nule.

↑ Al1:

Taky zdravím. Ano - určitě podle druhého řádku, to byl překlep.


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#5 04. 09. 2015 18:48

tumas
Zelenáč
Příspěvky: 15
Reputace:   
 

Re: Matice - dosazení za x tak, aby byl determinant roven nule.

Děkuji za odpovědi. Pokusil jsem se tedy vypočítat determinant 3. stupně. Nejprve podle 3. řádku, což bylo trochu složitější, a následně i podle druhého. Nevím jestli nedělám něco špatně, ale pokaždé se mi v rovnici vynuluje x.

Tedy první rovnice mi vyšla 6 x^{2} + 12 - 1 - 12 - 6 x^{2}
A druhá 1 - 2 x + 4 -1 + 2 x -2

Tomu nerozumím, znamená to, že neexistuje řešení? Nebo jsem úplně mimo.

Offline

 

#6 04. 09. 2015 19:01

Jj
Příspěvky: 8759
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Matice - dosazení za x tak, aby byl determinant roven nule.

↑ tumas:

Rozvoj podle třetího řádku mi dává A druhá 1 - 2 x + 4 -1 + 2 x -4 = 0. V tom případě je původní determinant nulový bez ohledu na hodnotu x, tzn. nekonečně mnoho řešení  $x\in R$.

Snad tu zas nemám hloupý překlep.


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#7 04. 09. 2015 19:12

tumas
Zelenáč
Příspěvky: 15
Reputace:   
 

Re: Matice - dosazení za x tak, aby byl determinant roven nule.

Ano, máte pravdu, poslední číslo je - 4, spletl jsem se. Moc Vám děkuji za pomoc, sám bych to zřejmě nedokázal.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson