Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 09. 2015 20:42

holyduke
Příspěvky: 541
Škola: VUT FSI
Reputace:   51 
 

Zadržení dechu pod vodou

Ahoj,
trávil jsem prázdniny na Maltě a když jsem se potápěl ve slanné vodě, měl jsem pocit, že nedokážu zadržet dech stejně dlouho jako ve sladké vodě. Jak si to můžu vysvětlit, příp. je to vůbec reálné? Napadly mě faktory jako salinita, z toho i větší hmotnost vody , tím pádem větší tlak, který je ještě umocněn tím, že se pohybujeme v 0 m. n. m, ale jak toto ovlivňuje délku zadržení dechu?

Co myslíte? Zdálo se mi to, nebo to opravdu možné je?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) holyduke)

#2 09. 09. 2015 22:11

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Zadržení dechu pod vodou

Zdravím,
nějaké racionální odůvodnění v tom možná bude - pokyn se nadechnout vyšle mozek podle hladiny CO2 v krvi. Samotná reakce vyloučení CO2 probíhá pořád stejně, je možné tedy předpokládat, že kritické koncentrace CO2 je dosaženo dříve a proč? Zkus třeba takto promyslet model (já jsem to zatím nepromýšlela).

trávil jsem prázdniny na Maltě

:-) tak to v dotazníku nemáme (jinak - voda je slaná, ne slanná :-))

Offline

 

#3 10. 09. 2015 12:47

holyduke
Příspěvky: 541
Škola: VUT FSI
Reputace:   51 
 

Re: Zadržení dechu pod vodou

↑ jelena:
teď je otázka, proč je kritické koncentrace dosaženo dříve, ale hádám, že to bude spíš o chemickým reakcích, než fyzikálních zákonech :D

jelena napsal(a):

jinak - voda je slaná, ne slanná :-)

oops, já jsem ostuda :D

Offline

 

#4 11. 09. 2015 18:07

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Zadržení dechu pod vodou

Zdravím,
↑ holyduke:

chemická reakce asi bude stejná a dokonce ani princip Le Chatelier by neměl fungovat, jelikož nedochází ke změně počtu mol plynu. Spíš můžeme předpokládat, že stejné množství CO2 se nachází v menším objemu a tím jeho koncentrace stoupá (zda to tak ale může být projevem celkem nepatrných rozdílů hustot slané a obyčejné vody - do jaké hloubky se cca ponořuješ?). Měl by být ovlivněn parciální tlak, ale jak podstatně?

Okolo tohoto problému asi bude dost rozebráno v problematice potápění nebo okolo tématu projde pan kolega Formol.

Offline

 

#5 02. 11. 2015 16:40

Formol
Místo: Praha
Příspěvky: 782
Pozice: krotitel mikroskopů (UHIEM 1. LF UK)
Reputace:   42 
 

Re: Zadržení dechu pod vodou

Zdravím, ↑ holyduke:.

Pokud takový jev skutečně existuje, mohou se na něm podílet současně fyzikální i fyziologické faktory. Předpokládám, že jsi se skutečně potápěl, tedy že jsi jen nesplývat s obličejem pod hladinou. Pak by pochopitelně byly mé úvahy chybné.

Z ryze fyzikálních faktorů v tom hraje roli salinita, která dosahuje ve Středozemním moři hodnoty téměř 40 promile. Při teplotě 25 °C je hustota mořské vody ve srovnání s čistou vodou vyšší o zhruba 3 %. Tím, že se budeš snažit udržet se pod hladinou, budeš muset vydat nepatrně více energie na svalovou práci. Tím si lehce zvýšíš spotřebu kyslíku i produkci oxidu uhličitého. Pokud jsi jen nesetrvával na místě, tak se projevil jeden významnější faktor, totiž dynamická viskozita. S rostoucí salinitou roste viskozita, v tomto případě je ten nárůst ve srovnání s čisnou vodou zhruba o 8 %. Tedy pokud jsi se pod vodou pohyboval, voda ti kladla větší odpor proti pohybu a musel jsi si opět více máknout, tedy spálit více kyslíku a vyprodukovat více oxidu uhličitého. Nárůst hustoty i viskozity je poměrně malý, takže si nejsem úplně jistý, jestli by byl takový efekt subjektivně pozorovatelný.

Proto svoji roli zřejmě hrají i fyziologické faktory. Potápění v moři pro tebe bylo jistě silný zážitek, který jsi asi prožíval jako alespoň víc "riskantnější" než potápění dejme tomu v bazénu, nebo alespoň jako něco relativně neznámého. Tím pádem se ti mohl vyladit metabolismus trochu do stresu. To je normální fyziologický děj, kdy se organismus přípravuje "na boj", vyplavuje se adrenalin,... Výsledkem takového vyladění je nárůst intenzity metabolismu, tedy opět trochu vyšší spotřeba kyslíku a vyšší produkce oxidu uhličitého.

Nejde ale vyloučit, že se na celém tom podílí jen iluze, prostě si s tebou pohrálo tvé podvědomí. Třeba tak, že jsi měl podvědomé obavy, že se můžeš "ztratit pod vodou" - a tak jsi se "musel" častěji vynořit. Nebo se ti jen pod hladinou moře líbilo tak, že jsi subjektivně vnímal potřebu se vynořit jako "předčasnou".


Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Offline

 

#6 04. 11. 2015 10:45

Formol
Místo: Praha
Příspěvky: 782
Pozice: krotitel mikroskopů (UHIEM 1. LF UK)
Reputace:   42 
 

Re: Zadržení dechu pod vodou

Dovolil jsem si dotaz překopírovat na fórum 1.LF UK. Třeba někdo další vymyslí i jiné možné mechanismy, nebo dokonce zalistuje odbornou literaturou a zjistí, jestli něco takového nebylo studováno experimentálně.


Доктор сказал «в морг» — значит в морг!

Offline

 

#7 05. 11. 2015 09:31

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Zadržení dechu pod vodou

Zdravím,

↑ Formol: děkuji za zapojení do tématu a za předání dál (OT: docela jsem si početla, jaké jsou novinky v přijímacím řízení, zajímavé (chtěla bych vidět zadání tohoto roku, i když teď nikoho ani v okolí na přípravy nemáme) - některé debaty by chtělo trošku zkrotit - no buďte rád, že tam nemáte mne :-)).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson