Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 30. 09. 2015 19:27 — Editoval osshek (30. 09. 2015 19:33)

osshek
Místo: Hranice
Příspěvky: 66
Škola: VŠB (10-15 Ing)
Reputace:   
 

objem kapsy šneku

Dobrý den,
už asi 14 dnů řeším způsob jak vypočíst objem kapsy vícechdého šnekového dopravníku, kerý ma osu rotace skoněnou od vodorovné roviny o úhel, který je proměnný.  Ta bílá čára je vodorovná rovina do které se vždy srovná dopravované médium.
//forum.matweb.cz/upload3/img/2015-09/33521_a1.jpg
Pro hrubý výpočet objemu 1 kapsy existuje grafická metoda, ale ta je nepřesná. Poradíte mi jak cestu kterým směrem se mám odebírat.  Chtěl bych si do budoucna vytvořit optimalizační výpočtový vzor.
Předem děkuji za rady


Vlastní invence: jde o šroubové plochy které jsou protknuté rovinou, ale nikde jsem nevyčetl jak se matematicky řeší tato příklady.
Invence 2: šel na výpočet objemu přez element dv ve výseči mezikruží zkoseném rovinou pod úhlem, a následném experimentálním ověření na modelu. Také úplně vedle

Offline

 

#2 30. 09. 2015 23:17

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: objem kapsy šneku

Zdravím,

na dopravníky jsou standardizované výpočty (to pravděpodobně máš), pokud bys chtěl počítat ideální objem, potom můžeš od objemu "obalového" válce bez vnitřní hřídelí odečíst objem šnekovnice (což je plat stočený do spirály) a podělit počtem sekcí (kapes). U sklopeného šneku stejně ideální objem nevyužiješ celý - bude ovlivněn dopravovaným materiálem (to asi také znáš).
Nebo jde o objem materiálu na jeden záběr (otočení) od stavu "rovinné plochy"?

Standardizované výpočty jsi procházel (které?) a máš v plánu navrhnout vlastní výpočet, jelikož výsledek standardizovaného se hrubě liší od Tvého experimentu na modelu? Děkuji za upřesnění.

Offline

 

#3 04. 10. 2015 18:55

osshek
Místo: Hranice
Příspěvky: 66
Škola: VŠB (10-15 Ing)
Reputace:   
 

Re: objem kapsy šneku

Dobrý den paní Jeleno, rád vás opět čtu (vidím),

za prvé: standartizovaný výpočet dopravnílu není pro můj účel vhodný. Vždy začíná a v mém případě končí na tom že se použije nejaká konstatna fí nebo ksí kterou nevím jak zjistili a podle ní se dopočítává zbytek, tyto konstanty jsou dělané pro tuhé sypké látky. Já potřebuji dopravovat něco podobného gelu a to dost přesně. Proto ten vícechdý šnek a ta stopa hladiny to je dle mého názoru to první co budu potřebovat pro výpočet dopravního množství.

Za druhé. Pro přesnější výpočet množství dopravovaného gelu jsem usoudil že dopravník ponořím do nádrže a to tak, aby bylo možmé nabírat vždy stejné množství, které vyplní prostor kapes. dále neuvažuji o rouře ve keré je vložena spirála šneku, ale o korytě. Tudíš využíji jen to co budu potřevovat . Otáčky šnekovnice ne víc než 20/min aby nedocázelo k rozstřiku gelu do okolí a tím ztráty z dopravovaného množství.

Za třetí: V mém případě ano a odrazím se o konstantní ponoření do gelu a jde o množství které nabere šnek za 1 otáčku do jedné kapsy vícechodé šnekovnice.

za třetí: mám v plánu si navrhnout vlastní výpočtový modul kterému věřím a odzkouším si jej na modelu.

Offline

 

#4 04. 10. 2015 22:09

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: objem kapsy šneku

↑ osshek:

Zdravím svého věrného čtenáře :-) Ještě - pokud správně vykládám informace z profilu - lze gratulovat k úspěšnému závěru studia?

Dobře, budeš přepravovat nějakou tekutou hmotu větší viskozity, u které již nejde (nebo z jiného důvodu, než viskozita, nejde) použit čerpadlo. Např. barvy nebo rajčatový protlak budeš přepravovat. Přímo na gely pozor - je to koloidní struktura, kterou, když dopravou narušíš, tak opět nemusí zgelovatit. 

dále neuvažuji o rouře

já také neuvazuji o rouře - "obalovým" válcem rozumím pomyslný válec, který vymezí vnější povrch linky šroubovice (na obrázku odpovídá větší kružnici). Na koryto opět pozor - aby nemělo hluchá místa + stejně ho celé musíš uzavřít krytem. Praktický výpočet - budeš potřebovat objem jednoho závitu vytvořeného šroubovou plochou (teď tu plochu budeš mít ideální - např. taková parametrizace. Potom nejspíš budeš měnit tvar šroubovice, abys dosáhl lepšího náběru. Pokud nemáš zcela jasné jak provést výpočet objemu, zkus do sekce VŠ napsat přímo téma "Výpočet objemu jednoho závitu šroubové plochy". Zatím vertikální šroubovici a až potom upravit na úhel sklopení při ponoru.

Tolik bych viděla na úvod, zatím to tak prober, zda to odpovídá představě.

Offline

 

#5 26. 10. 2015 06:55

osshek
Místo: Hranice
Příspěvky: 66
Škola: VŠB (10-15 Ing)
Reputace:   
 

Re: objem kapsy šneku

Dobrý den, Zřejmě se té parametrizaci nevyhnu a po zkouškách a pokusech na modelu který se mi podařilo zničit. Mi stejně nezbude než parametrizovat. . Tak zkusím přesunout téma do sekce jak radíš.
Náš konstrukční tým složený z konstruktéra ponorek s VŠ Leningrad, a mě jako jeho učně už je celkem bezradný.
S pozdravem

Offline

 

#6 26. 10. 2015 21:53

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: objem kapsy šneku

↑ osshek:

Zdravím, mne spíš překvapuje, že nejde vypočítat pomocí "technologických vzorců". Potom ještě nerozumím - pokud máš model "fyzicky", nešlo objem změřit tak, že závit naplníš nějakou hmotou (např. plastelínou), kterou potom vytvaruješ do kostky a objem cca změříš?

Není spíš problém s viskozitou toho vašeho materiálu - model se zlomil, nebo co se stalo? Nejsem si ale jistá, že to takto přes fórum je účinné :-(

Offline

 

#7 27. 10. 2015 06:26

osshek
Místo: Hranice
Příspěvky: 66
Škola: VŠB (10-15 Ing)
Reputace:   
 

Re: objem kapsy šneku

Paní Jeleno
model se nezlomil ale zničil, a to tak že jsem chtěl dělat porovnání závislosti stopy hladiny  na otáčkách a otisknout si její stopu na listy šnekovnice a žlab. Abych pak mohl použít tu plastelínu. Jenže barvivo se neujalo tak mě napadlo použít něco s podobnou viskozitou,  jako je ten hromský gel který bude čerpán hotovým zařízením,  prostě to byl akrilát který měl ztuhnout tak aby šel vybrat z kapes šneku a být dostatečně tuhý na to aby otiskl stopu hladiny.  V průběhu měření se změnily podmínky a ten akrilát se nalepil tak že nejde vybrat.

Offline

 

#8 27. 10. 2015 11:45

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: objem kapsy šneku

↑ osshek:

děkuji, pokud byla vodní disperze, tak nejspíš polymerizoval, to odstraníš jen sbíječkou nebo vypálením (pokud máš podmínky, jinak raději ani nezkoušej!!!).

Ke stanovení objemu - ještě mne napadla tato možnost (pokud fakt nejde používat technologické vzorce). Povrch šnekovice můžeš určit (jako povrch šroubové plochy), můžeš ho také snad namodelovat v některém programu. Můžeš ještě šroubovici polepit pasem papíru a udělat si síť na tom pásu a na výškách hladiny. Opět budeš počítat objem "obalového válce" - "objem šnekovice" - v rozbaleném stavu povrch bude obdélník nebo lichoběžník, tloušťku šnekovice znáš. To bys s nějakou rozumnou chybou mohl namodelovat.

Technologické výpočty bych někde doma mohla mít, ale nebudu slibovat, že bych se k tomu dostala, je moc jiných plánů a aktivit.

Offline

 

#9 01. 11. 2015 10:25

Eratosthenes
Příspěvky: 2589
Reputace:   132 
 

Re: objem kapsy šneku

ahoj ↑ osshek:,

nějak tomu nerozumím. Pokud jsem pochopil, jedná se o soustavu složenou z válce a souosé šroubové plochy (anebo dvou):

//forum.matweb.cz/upload3/img/2015-11/69894_doprav.png

a vidím tam jen jeden objem - objem toho válce...


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#10 01. 11. 2015 11:03

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: objem kapsy šneku

↑ Eratosthenes:

děkuji za odezvu, kolega chce určovat objem "volného prostoru" jednotlivých závitu (uložených v jiném "obalovém válci") a za předpokladu, že rovina řezu nebude kolmá ose válce (+tloušťku šroubovice nemůžeme považovat za 0, budeme považovat, že má všude stejnou tloušťku). Je možné určit povrch takové částí šroubové plochy výpočtem, nebo jen numericky, nebo jinak?

Opět děkuji.

Offline

 

#11 01. 11. 2015 16:49

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Re: objem kapsy šneku

Zdravím vás,

↑ osshek:
je potřeba objem vyjádřit analyticky? Pokud ne, tak stačí ten šnek vymodelovat v některém 3D CADu a objem si něchat odměřit. Jeho závislost na úhlu naklonění nebude nijak zvášť divoká, takže by se dal takto odměřit pro různé úhly s krokem např. 10° a výsledek interpolovat vhodným polynomem. Pak bychom měli i nějaký přibližný vzoreček pro libovolný úhel.

Offline

 

#12 01. 11. 2015 18:18

Eratosthenes
Příspěvky: 2589
Reputace:   132 
 

Re: objem kapsy šneku

ahoj ↑ osshek:

pokud jde o objem, který opíše obdélník

//forum.matweb.cz/upload3/img/2015-11/98073_sroub.png

při vyšroubování o jeden závit - ten je stejný, jako kdyby obdélník jen rotoval a nestoupal. Pokud se šnek nakloní, je to jako kdybys ten válec uřezal nakloněnou rovinou, kde úhel náklonu šneku musíš zmenšit (anebo zvětšit - podle orientace šroubu) o úhel stoupání šroubovice..


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#13 09. 11. 2015 07:45

osshek
Místo: Hranice
Příspěvky: 66
Škola: VŠB (10-15 Ing)
Reputace:   
 

Re: objem kapsy šneku

Pane kolego.
Omlouvám se, že jsem na váš příspěvek nereagoval okamžitě, ale měl jsem nějaké pracovní vytížení v zahraničí.
Váš 3D obrázek je celkem pěkný ale je trošku zcestný.

1. vytvářet 3D model každého zařízení které poběží v tipové řadě je velice zdluhavá proces a určovat objem jedné kapsy ohraničené vodorovnou rovinou - stopu hladiny je tak pracné a nehledě na to jak bych před zákazníkem vypadal při prvotním jednání. ---- Pane počkejte já to vymodeluju pak zjistím kolik se mi vleze do kapsy šneku a následně vám řeknu průtočné množství. Tuhle informaci je potřebné zdělit zákazníkovi při jednání do 15 monut a pružně reagovat na jeho potřeby.

Proto potřebuji vytvořit prametrické rovnice a z nich výpočtový soubor v Excelu.

nakreslil jsem obrázek chci vlastně chci vypočíst.
//forum.matweb.cz/upload3/img/2015-11/51460_V%25C3%25BDkres12-Model.jpg

A tohle je jen začátek

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson