Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 26. 10. 2015 17:03 — Editoval jelena (26. 10. 2015 21:38)

Rapier
Příspěvky: 37
Reputace:   
 

Vysvetlenie zamknutia temy neutrino-Nobel.cena 2015, skryty prispevok

Ahojte

Prosim napiste mi (kludne aj do SZ) preco bola moja tema zamknuta a tiez by som si rad precital skryty prispevok od rss.

Nepoznam cisto fyzikalne alebo chemicke alebo ine forum zaoberajuce sa cisto iba jednou prirodnou vedou na sk/cz. Preto som sa rozhodol napisat sem.

http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=86837

Dakujem

Edit: z původního tématu Zmena hmotnosti pri premene typu neutrin.

text původního příspěvku napsal(a):

Som si pozrel tuto debatu o neutrinach resp. o nobelovke za ne
Code:

http://www.tyzden.sk/podlampou/27372/no … -neutrina/

ale nebolo tam spomenute, ze odkial zoberie neutrino prirastok svojej hmotnosti pri zmene na iny typ sameho seba. Mame 3 typy a kazdy typ ma inu nenulovu hmostnost. A nie je 'zakazane' aby sa neutrino typu Mensej hmotnosti zmenilo na neutrino typu Vacsej hmotnosti. Ale potom odkial zoberie tu potrebnu hmotnost naviac ?
A podobne ked sa zmeni na neutrino s mensou kmotnostou. Na co, na aku energiu sa ta ubytkova hmotnost premeni ?
Kedze neutrino moze letiet vesmirom relativne nekonecne dlho a popritom sa moze relativne nekonecne vela krat zmenit na iny typ sameho seba, tak pri tolkych opakovaniach, vznikne velky ubytok alebo velky prirastok hmotnosti. Odkial sa to berie alebo kam sa straca ?

Dakujem

Offline

 

#2 26. 10. 2015 17:43

Xellos
Příspěvky: 524
Škola: MFF CUNI, Bc. (13-16)
Reputace:   36 
 

Re: Vysvetlenie zamknutia temy neutrino-Nobel.cena 2015, skryty prispevok

No, rss ma svoju predstavu o fyzike, ktora sa dost odlisuje od fyziky skutocnej. Ak si chces precitat nieco podobne jeho prispevkom, odporucam lamera.

K povodnej otazke: co vies o kvantovke? Ono to nie je ze mame 3 typy neutrin s roznymi hmotnostami ktore mozu na seba preskakovat, skor sa na to treba pozerat akoze neutrino je jedno a jeho hmotnost a typ su tzv. vlastne stavy, pricom samotne neutrino je popisane superpoziciou tychto stavov. Jedno meranie moze samozrejme zistit len jeden vlastny stav. Rozne stavy hmotnosti a typov su pritom rozne previazane, takze roznym typom sa daju namerat rozne hmotnosti...

Skus googlit "neutrino oscillation" pre poriadnejsie vysvetlenia.

Btw toto forum sa nezaobera len jednou prirodnou vedou :D

Keby sme chceli vysvetlenie z viac klasickej mechaniky, tak vieme ze hmotnost je previazana s energiou a musi ostat konstantna, pricom sa sklada z kludovej mc^2 a kinetickej; zmena hmotnosti teda moze proste znamenat ze sa zmeni kineticka energia/hybnost. Toto nevysvetluje preco ani podla akych pravidiel sa to deje, ale vidno ze to je povolene; v klasickej jadrovej fyzike neplati "zakon zachovania hmotnosti", zachovava sa len energia a hybnost.

Offline

 

#3 26. 10. 2015 17:50

Rapier
Příspěvky: 37
Reputace:   
 

Re: Vysvetlenie zamknutia temy neutrino-Nobel.cena 2015, skryty prispevok

Ok, dik. Ale preco musela byt tema zamknuta ? Ked stacilo iba skryt ten 'zly' prispevok ? Nebral sa ohlad na mna, ze ja sa chcem dozvediet a ja som zalozil temu.

Offline

 

#4 26. 10. 2015 18:31

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Vysvetlenie zamknutia temy neutrino-Nobel.cena 2015, skryty prispevok

Zdravím,

↑ Rapier: já se omlouvám za zamčení, ale nic lepšího jsem nevymyslela. Příspěvek rss jsem poprosila přes "Nahlásit", aby přečetli Moderátoři sekce Fyzika. Tvůj dotaz již v tématu je, s kolegou ↑ Xellos: již diskutuješ (snad bych ještě poprosila kolegu o 1-2 spolehlivé odkazy, pokud je možnost). Děkuji.

Nebral sa ohlad na mna, ze ja sa chcem dozvediet a ja som zalozil temu.

:-) ber to jako marketinkový trik - téma je teď na očích a diskutuješ s kolegou, který se v problému orientuje.

↑ Xellos: mám přesunout do Zajímavé fyziky? Děkuji (a také děkuji za odezvu pro autora tématu).

Offline

 

#5 26. 10. 2015 20:23

Xellos
Příspěvky: 524
Škola: MFF CUNI, Bc. (13-16)
Reputace:   36 
 

Re: Vysvetlenie zamknutia temy neutrino-Nobel.cena 2015, skryty prispevok

jelena napsal(a):

↑ Xellos: mám přesunout do Zajímavé fyziky? Děkuji (a také děkuji za odezvu pro autora tématu).

Moze byt, ja som o tom minimalne doteraz nepocul. Nejaky dobry link nemam, len som zadal do googlu klucove slova a vypadol mi tento pojem, tak som si k nemu nasiel detaily.

Offline

 

#6 26. 10. 2015 21:42

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Vysvetlenie zamknutia temy neutrino-Nobel.cena 2015, skryty prispevok

↑ Xellos:

děkuji, já také ne (znám jen, kdo dostal Nobelovu cenu za literaturu). Téma jsem přesunula a doplnila znění původního dotazu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson