Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Ahoj,
mam vypracovat do laborek elektro magnetickou indukci. Prohazovali jsme magnet trubuci na ktere byli pripevnene civky. Na monitoru se nam ukazal graf magneticke indukce.
Pote jsme zmerili plochy grafu nad osou X a pod ni (v idealnim pripade by to mela byt sinusojda). Kdyz jsme porovnavali plochy meli by byt vsechny stejne a tim dokazeme nejaky zakon? Nevite jak se jmenuje tento zakon, nebo jaka jednotka je te plochy?
Indukovane napeti vypada nejak takhle:
Pokud zmerim horni oblouk mela by mit stejnou plochu jako spodni oblouk a to popisuje ten zakon :) Diky
Offline
↑ gekoncik:
Při změně magnetického pole v okolí cívky vzniká v obvodu cívky proud. El.proud,který při tomto pokusu vzniká se nazývá indukovaný (vybuzený) proud.
Tyto pokusy prováděl jako první Michael Faraday (r.1831). Byl to objev elektromagnetické indukce , bez které se elektrotechnika neobejde. Např. při výrobě stř.proudu v elektrárnách v alternátorech.
Mimo jiné se na tomto pokusu vysvětluje vznik střídavého proudu, který má sinusový průběh.
K tomu grafu :
Graf nám popisuje , jak se během jedné otočky cívky (o 180°) mění velikost indukovaného napětí. Během této periody (pravidelně se opakující časový úsek) se mění i velikost střídavého indukovaného proudu.
Napětí předbíhá proud o pí/2 .
Tento zákon je známý pod jménem Faradayův indukční zákon.
Obecný zákon elektromagnetické indukce se vyjadřuje v diferenciálním tvaru. V praxi je výhodnější jeho integrální tvar ( výúpočet ploch z grafu - řečeno zjednodušeně).
Offline