Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 12. 2015 21:19

okip
Příspěvky: 86
Reputace:   
 

Diferenciální rovnice

Dobrý den, můj dotaz je, proč níže uvedená rovnice má dvě různé partikulární řešení (a řešení celkově), když se počítá metodou neurčitých koeficientů a podruhé zas metodou variace konstant? A je to vůbec obecně možné? Výsledek by měl být stejný, ne? (Počítal jsem oba způsoby ručně i pomocí počítače a vychází to tak. Viz:http://um.mendelu.cz/maw-html/index.php?lang=cs&form=lde2)(Na té stránce lze zvolit metodu a dole bude výsledek. Bohužel nejde vložit odkaz přímo na rovnici). Děkuji za radu.

$y''-y'-2y=\frac{-3}{e^x}$

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) jelena)

#2 04. 12. 2015 22:06

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Diferenciální rovnice

Zdravím,

odkaz lze najít z historie: jedna metoda a druhá metoda - souhlasí?
Případně sem můžeš vložit náhled v podobě obrázku. Zkusila bych u druhé metody roznásobit ve výsledku závorku před $(...)e^{-x}$ a seskupit konstanty $(\frac{1}{3}+C_2)=C_3$. Je to v pořádku?
Zkontrolovat shodu výsledků můžeš i dosazením do Tvé rovnice.
Téma přesunu do sekce CAS, pokud by bylo více k MAW.

Offline

 

#3 04. 12. 2015 22:30

okip
Příspěvky: 86
Reputace:   
 

Re: Diferenciální rovnice

↑ jelena:
Když roznásobím výsledek podle metody variace konstant, tak tam pořád přebývá $\frac{1}{3}e^{-x}$
Homogenní řešení je u obou stejné, resp. jsem nepochopil, co myslíte přeskupením konstant.

Offline

 

#4 04. 12. 2015 22:35

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Diferenciální rovnice

↑ okip:

to se obtížně přepisuje z náhledu (a to mám 2 monitory). Mám na mysli, že po roznásobení máš $\frac{1}{3}e^{-x}+...+C_2e^{-x}=(\frac{1}{3}+C_2)e^{-x}+...=C_3e^{-x}$ (jak budeš označovat konstantu, není podstatné, můžeš zpět přeznačit na $C_2$, jen to už nebude původní $C_2$).

Offline

 

#5 04. 12. 2015 22:52

okip
Příspěvky: 86
Reputace:   
 

Re: Diferenciální rovnice

↑ jelena:
Já už to vidím, ale samotného by mě to nenapadlo. Tak děkuji.

Offline

 

#6 05. 12. 2015 00:27

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Diferenciální rovnice

↑ okip:

není za co, to občas bývá, že program má zabudovaný systém, jak zapisuje výsledek a na pohled se zda, že je to něco jiného, potom úprava, jak jsme naznačili, pomůže. Nebo zkouška. Případně porovnat s tím, co vypíše např. WA nebo jiný dostupný.
Označím za vyřešené.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson