Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 12. 2015 15:48

autoBus6574
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

Elektromotorické napětí obdélníkového závitu v homogenním poli

Ahoj,
nenašel by se prosím někdo, kdo by mi poradil, jak řešit tuto úlohu?

Mějme obdélníkový závit s délkami stran $a = 0.3~m$ a $b = 0.2~m$. Závit je umístěn v homogenním magnetickém poli. Závit je v čase $t = 0$ umístěn tak, že magnetická intenzita $H = 4*10^5 \frac{A}{m}$ je kolmá na plochu závitu. Závit ovšem rotuje s frekvencí $f = 30~Hz$. Jaké je střední elektromotorické napětí $U_i$, které se indukuje za půl otáčky obdelníkového závitu kolem strany?

K příkladu je i nápověda, která mi, bohužel, moc nepomohla:
Rozmyslete jaký je původní magnetický tok skrz závit a jaký je magnetický tok po otočení o půl otáčky (tj. o $180^\circ$). (Magnetický tok je vektorová veličina.) Pak vypočtěte napětí pomocí indukčního zákona. V příkladu se neintegruje, protože se hledá jen střední napětí za půl otáčku.

Nejdříve jsem se pokusila vyjádřit magnetický tok pomocí vzorečku $\Phi = B * S * \cos\alpha$, kde $\alpha = 90^\circ$ (protože intenzita je kolmá na plochu), $S = 0.06~m^2$ a $B = \mu_0 * H$, přičemž $\mu_0$ je permeabilita vakua. Z toho vychází logicky $\Phi = 0$, což je stejné, jako když za $\alpha$ dosadím $270^\circ$, tedy půl otáčku. Když pak, dle nápovědy, dosadím do indukčního zákona, tedy do $\xi (t) = \frac{d\Phi }{dt}$ vyjde logicky 0, což zřejmě nebude ten správný výsledek.

Moc děkuji za každou radu.

Offline

 

#2 06. 12. 2015 17:14 — Editoval zdenek1 (06. 12. 2015 17:15)

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Elektromotorické napětí obdélníkového závitu v homogenním poli

↑ autoBus6574:
protože ten úhel $\alpha$ je úhel mezi normálou (kolmicí) na plochu a směrem magnetické indukce


edit: ale ta $0$ by mohla být správně


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson