Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 12. 2015 11:01 — Editoval Lukas1991 (29. 12. 2015 11:33)

Lukas1991
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

Maximální zrychlení automobilu do kopce

Zdravím, měl bych prosbu. Potřeboval bych trošku nakopnout dál. Řeším příklad se zadáním:

Závislost relativního tření na prokluzu kola na podložce je dána následující funkcí.
//forum.matweb.cz/upload3/img/2015-12/82196_rovnice.jpg
Nakreslete ji v Excelu a vypočítejte, s jakým maximálním zrychlení můžete jet na sklonu $5^\circ$ s hmotou 1000 kg čtyřkolového vozíku poháněného dvěma předními koly. Veškeré tření kromě kola o podložku zanedbejte.

Funkci jsem nakreslil v Excelu a vím, že musím dále používat maximální tření $\mu $ z nakreslené funkce. Ale neznám výšku těžiště, ani vzdálenost náprav, tak mě napadá jen vycházet z rovnice, kde nakonec nezávisí na hmotnosti, což asi nebude to pravé.
$m.g.sin\alpha + \mu .m.g.cos\alpha = m.a \Rightarrow a = g.sin\alpha  + \mu .g.cos\alpha $
//forum.matweb.cz/upload3/img/2015-12/82593_graf.jpg

Děkuji za každý nápad, Lukáš.

Offline

 

#2 03. 01. 2016 12:59

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Re: Maximální zrychlení automobilu do kopce

Ahoj,
mohl bys prosím stručně vysvětlit co znamenají pojmy adhezní charakteristika, relativní tření a prokluz kola na podložce? Tj. jak jsou definovány, jaké mají jednotky atd. Popř. odkaz na nějaký zdroj. Já totož třeba moc nerozumím tomu proč při nulovém prokluzu máme nulový součinitel tření.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson