Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

  • Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Mechanické kmitání - závaží na pružině (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

#1 02. 01. 2016 21:54

Xainna
Příspěvky: 101
Reputace:   
 

Mechanické kmitání - závaží na pružině

Nemohl by mi prosím někdo pomoci s tímto příkladem?

Na pružině tuhosti k je zavěšeno závaží váhy G. Závaží je podepřeno tak, že pružina není deformována. Jaký pohyb bude vykonávat závaží po odstranění podpěry (bez nárazu na závaží)? Hmotu pružiny a odpor prostředí zanedbejte.

- pružinu po odendání podpěry uvede do pohybu gravitační síla, kde $G=m*g$
- pružina samozřejmě bude vykonávat harmonický pohyb, ale jak bychom spočítali třeba okamžitou výchylku?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Xainna)

#2 03. 01. 2016 11:34 — Editoval LukasM (03. 01. 2016 11:35) Příspěvek uživatele LukasM byl skryt uživatelem LukasM. Důvod: Zavádějící až nepravdivé, radši skrývám

#3 03. 01. 2016 12:53

FliegenderZirkus
Příspěvky: 544
Škola: RWTH Aachen
Reputace:   25 
 

Re: Mechanické kmitání - závaží na pružině

Nestačí jen řešit rovnici $m\ddot{x}+kx=mg$ s počátečními podmínkami $x(0)=0, \dot{x}(0)=0$?

Offline

 

#4 03. 01. 2016 19:47

Xainna
Příspěvky: 101
Reputace:   
 

Re: Mechanické kmitání - závaží na pružině

já jsem to tak zkoušela, ale mělo by vyjít $x=(G/k)*(1-\cos \sqrt{\frac{k*g}{G}*t)}$ a k tomuto výrazu jsem se nedopracovala ...

Offline

 

#5 03. 01. 2016 20:09

johan99
Zelenáč
Příspěvky: 9
Reputace:   
 

Re: Mechanické kmitání - závaží na pružině

Není problém v tom, že kyvadlo nepouštíme z pozice $x=0$ a je nutné zvolit jiné počáteční podmínky?

Offline

 

#6 03. 01. 2016 20:24

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Mechanické kmitání - závaží na pružině

↑ Xainna:

Dobrý den.

Řekl bych, že podle rady kolegy ↑ FliegenderZirkus: by to vyjít mělo:

Pro rovnici  $\ddot{x}+\frac{kg}{G}x=g, \quad x(0)=0, \ \dot{x}=0$ dává WA řešení Odkaz, což koresponduje s výrazem uvedeným tady ↑ Xainna: .


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#7 03. 01. 2016 21:56 — Editoval LukasM (03. 01. 2016 21:57)

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: Mechanické kmitání - závaží na pružině

↑ johan99:
To problém není, klidně můžeme volit x(0)=0. Prostě tím zvolíme souřadnou soustavu tak, že bod vypuštění je nula. Šlo by to měřit i odjinud. Pro jinou volbu souřadnic bude samozřejmě i jinak vypadat výsledek. To je ale v pořádku.


Ono se ale řešení rovnice dá celkem vyhnout. Kdybych těleso neupustil ale pomalu spouštěl, pružina by zaujala novou rovnovážnou polohu, a to tam, kde by se vyrovnala síla pružiny a tíhová síla, tedy $mg=k\Delta x\Rightarrow \Delta x=\frac{mg}{k}$. Když zkusím pak za pružinu tahat, bude se chovat "normálně", síla bude pořád úměrná vychýlení. Takže když těleso popsaným způsobem upustíme, tíhová síla se projeví jen tím, že se posune rovnovážná poloha, frekvenci kmitů nezmění. Jaká bude amplituda? Ze ZZE plyne, že bod obratu bude právě tam, odkud jsem těleso vypustil. Ten prvotní sestup se nijak neliší od následných kmitů. Takže pokud zvolíme soustavu souřadnou tak, jako to udělal FliegenderCirkus (x=0 v bodě vypuštění, x roste směrem dolů), tak $x(t)=\frac{mg}{k}-\frac{mg}{k}\cos{\left(\sqrt{\frac{k}{m}}t\right)}$. První zlomek je posunutá rovnovážná poloha, druhý amplituda kmitů.


Jinak kdo chce řešit tu rovnici $m\ddot{x}+kx=mg$, je hezká úprava na $\ddot{x}+\frac{k}{m}\left(x-\frac{mg}{k}\right)=0$. Je na ní hezky vidět to, co jsem před chvílí napsal slovy.

Offline

 

#8 04. 01. 2016 00:03

Xainna
Příspěvky: 101
Reputace:   
 

Re: Mechanické kmitání - závaží na pružině

Díky moc, já jsem se jen nemohla dostat k tomu správnému vyjádření, pořád mi to nevycházelo :)

Offline

 
  • Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Mechanické kmitání - závaží na pružině (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson