Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 14. 01. 2016 19:40

Kuron
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

Zákon o zachování energie

Prosím, nepovažujte mě za idiota, jenom protože o tom mluvím.

Píšu tenhle dotaz na základě okamžitého pohnutí mysli, co jsem viděl na internetu pár dokumentů o současné fyzice. Kdysi jsem ji na vysoké škole studoval, neúspěšně. Teď už jsem kolik let zaměstnaný ve strojním průmyslu a podobné otázky mě nenapadají často, proto se mnou prosím mějte strpení a zkuste mi to nějak rozumně vysvětlit.

---

Kdysi byly Newtonovy zákony nedotknutelné – Einstein měl co dělat, aby ten svůj BOOM prosadil. Dnes jsou pro změnu nedotknutelné jeho zákony, jako kdyby to tak mělo být napořád.

Ale dívejme se na svět tak, jak ho Einstein prosadil. Připomínám ho jenom kvůli těm zbylým Newtonovým zákonům, které snad taky mohou mít nějaké ALE.

Celková energie izolované soustavy zůstává konstantní při všech dějích, které v ní probíhají.

Takhle zní ta známější definice. Není dokonalá, ale myslím si, že jsem pochopil, co je tím myšleno.

Na základě tohoto jevu, který můžeme vidět v podstatě kdykoli a kdekoli, je mi úplně jasné, proč ti podomní vynálezci sklízí posměch za snahy vytvořit perpetuum mobile.

Tolik jich bylo navrhnuto a žádný nebyl prokazatelně funkční. Sami vynálezci často tvrdí: "Nevím, odkud se ta energie bere," atd. To jasně ukazuje, jak k tomu přišli.

Naopak mi přijde vtipné, že si hnedka myslí, jak na tom zbohatnou a jak lidstvo už nebude potřebovat neobnovitelné zdroje energie. Že tím pomůžou i světu.

To je samozřejmě ještě větší nesmysl, protože perpetuum mobile nesmí existovat jen z vědeckého, ale hlavně z ekonomického hlediska. Kvůli tomu přístroji by přišlo o práci příliš mnoho lidí a pro takové množství by žádná práce ani nebyla = krach.

---

Celková energie izolované soustavy zůstává konstantní při všech dějích, které v ní probíhají.

Chápu tento zákon, věřím mu a uvědomuji si neblahé důsledky toho, kdyby se ukázalo, že neplatí.

Přesto je tu jedno veliké ALE, kolem kterého vědci pořád tak chodí, mlží, okecávají, ... Snaží se nepřipustit, že by tu mohla být nějaká mezera, nějaký zvláštní případ, kdy zákon sice platí, ale výsledek se nám nehodí do krámu.

Co jsem slyšel, tak "temná energie" původně vznikla jako vysvětlení toho, proč se vesmír roztahuje stále rychleji a ne stále pomaleji. Z této "temné energie" se časem přešlo na "temnou hmotu" (protože E=mc2) s přibalenými fakty kolem nepřirozeného zakřivení vesmíru a snahy o jeho vysvětlení.

Nebudu tu předstírat, že tomu rozumím. Ale přijde mi, že vědci míchají jabka z hruškama, aby nějak ospravedlnili ty granty, co dostali.

Dostal jsem grant za to, že přivezu jabka, ale já mám jenom hrušky. Tak holt celý svět přesvědčím, že jabka vypadají doopravdy takhle. Jsem renomovaný, mě to budou věřit.

Ve skutečnosti mám docela pochopení i pro tyhle vědce, kteří si nemohou dovolit říct, že něco nevědí, když celý svět čeká na jejich odpovědi. Říkám to jenom proto, že vážně nechci slyšet další přednášku o temné hmotě.

Temná hmota, ať je z velké části už prokázaná, je pořád jenom teorie a ne všechny její aspekty musí být nutně pravdivé (hrušky existují, jsou ovoce a rostou na stromech, ale jabka to rozhodně nejsou).

Proto se s tak strašně dlouhým úvodem ptám:

Proč si myslíte, že by "temná energie" měla porušovat zákon o zachování energie?

Chci říct, jestliže mermomoci hledáte zdroj té energie, tak moc, že začnete mlžit s těžko vysvětlitelnými pojmy jako je "temná hmota"... Proč si vůbec dáváte tu práci, když ve vesmíru může vzniknout energie zdánlivě odnikud?

Zákon o zachování energie snad říká:

Celková energie izolované soustavy zůstává konstantní při všech dějích, které v ní probíhají.

A to jako v kolika rozměrech?

Jestliže Einstein už úspěšně prosadil, že existují minimálně 4 rozměry, tak když se dívám na soustavu i v čase, tak i když se tam z trojrozměrného hlediska nějaká energie objeví, tak ve čtvrtém rozměru tam snad vždycky byla, ne?

Nemluvím tu o nějakém přesunu energie v čase, to je blbost.

Prostě si zkuste představit ohraničený nadprostor (soustava) a v něm ohraničený prostor (trojrozměrná vnímatelná část soustavy).

Pokud daný děj probíhal třeba 5 min, tak se tento prostor v nadprostoru posunul ve směru čtvrtého rozměru a už je uvnitř jiný. (Něco se v něm stalo.)

Běžně platí zákon zachování energie i jen ve třech rozměrech, ale i kdyby tam nějaká energie navíc vznikla, tak je to jenom trojrozměrné zdání, protože čtyřrozměrně se nezměnilo nic.

Znovu se ptám:

Proč si myslíte, že by "temná energie" měla porušovat zákon o zachování energie?

Vážně je potřeba spojovat roztahování vesmíru s temnou hmotou?

Dokáže mi někdo odpovědět?

Díky

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson