Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Hrajeme následující hru:
Házíme stále dokola mincí. Kdykoliv nám padne -krát za sebou panna, můžeme si vybrat výhru typu (a začínáme počítat zase od 0), nebo můžeme prostě pokračovat v házení a čekat na lepší výhru. Když nám ovšem padne orel, tak se série pannen přeruší aniž bysme cokoliv získali (ale házíme dál).
Otázka zní: Kolik je průměrně potřeba hodů k získání jedné výhry typu ?
Offline
↑ Stýv:
Ahoj, n je pevné a nebo libovolné? Tj. musíme dosáhnout určitého daného n, abychom získali výhru, a nebo si ji můžeme vyplatit "kdykoli" (po několika pannách, jejichž počet označme n)?
Offline
↑ Xellos: éééé....? nejsem si jistý (jelikož jsi nenapsal, jak jsi dostal ten rekurentní vzorec, ani nějaký výseldek, který bych mohl zkontrolovat), ale mám dojem, že možná řešíš trochu jinou otázku, něž jsem měl na mysli. tak jen pro ujasnění:
neptám se na průměrný počet hodů do první výhry, ale na průměrný počet hodů potřebný k získání jedné výhry, tj. pokud je odpověď x, pak např. ve 100*x hodech očekávám, že vyhraju stokrát. možná je to to samé, ale nevím, nezkoumal jsem to
Offline
↑ Stýv:
Asi tomu nerozumím. Jaká je strategie při hraní? Píšeš, že si můžeme vzít výhru, nebo můžeme pokračovat. Ale nepíšeš, jak se kdy rozhodneme. Na tom přece závisí výsledek. Pokud moje strategie bude "beru výhru vždy, když je za sebou 10-krát panna, jinak neberu" nebo "beru výhru vždy už při první panně", tak určitě dostanu různé výsledky.
Offline
↑ Stýv:
Je v tom rozdíl, řekl bych: Pokud je n konkrétní pevné číslo (dané na počátku hry), řekněme 5, tak nemůžu přijmout výhru, pokud padnou třeba 4 panny. Naopak, pokud je n porměnné - a jen označuje počet padnouvších pannen, tak i když padnou 3, 5, apod. panny, tak vždy mohu přijmout výhru - a´t padne počet pannen po sobě jakýkoliv.
Jak to tedy je?
Offline
↑ check_drummer: ale výhru typu můžeš zvolit jenom, pokud těch panen bylo . to může být libovolné, je to parametr v té úloze
Offline
↑ Stýv:
Takže je to myšleno tak, že n je dané a ta hra se dá formulovat pro konkrétní n? Takže kdybych to formuloval třeba pro n=5, tak by ta úloha měla smysl? A ty chceš, abychom ji vyřešili pro každé n, je to tak? Stejně mi to nedává smysl. To by pak nemělo smysl mluvit o "výhře typu 5", protože by pro danou hru výhra jiného typu než 5 nebyla. Nebo můžou být různé (a tedy i lepší) výhry stejného typu? Pořád mi to zadání nedává smysl...
Offline
↑ Pavel Brožek: jo, asi se tím to zadání zbytečně "zkomplikovalo", holt je to slovní úloha ze života a ne zadání standardní rovnice pro průměrného žáčka SŠ. tak já tedy to přeformuluju:
Kdykoliv nám padne -krát za sebou panna, vyhráváme (a začínáme počítat zase od 0). Když nám ovšem padne orel, tak se série pannen přeruší aniž bysme cokoliv získali (ale házíme dál).
Otázka zní: Kolik je průměrně potřeba hodů k získání jedné výhry (v závislosti na parametru )?
Offline
↑ Stýv:
V tom případě ale nechápu, jaký je rozdíl mezi touhle úlohou a úlohou "kolik je průměrně potřeba hodů, abychom dosáhli toho, že n-krát za sebou padne panna". Pokud hru hraju a znám n a snažím se získat výhru, tak ji přece vezmu hned jak můžu. Pokud n neznám, pak ale musím mít nějakou strategii kdy výhru brát a kdy ne.
Pokud je to úloha ze života, tak ji spíš zkus formulovat pomocí pojmů ze života, třeba nám bude jasnější, jak to vlastně myslíš.
Offline
No nevadí, jen se to pak dá formulovat jednodušeji a přijde mi to v rozporu s tím, že jsi psal:
Stýv napsal(a):
neptám se na průměrný počet hodů do první výhry
Offline
↑ Pavel Brožek: taky jsem ale psal "možná je to to samé, ale nevím, nezkoumal jsem to"
Offline
Tak ja som prave riesil priemerny pocet hodov na to, aby -krat za sebou padla panna - ak prave padla -krat za sebou. Spravim jeden hod. S pravdepodobnostou padne panna (teda je to od dalsieho hodu situacia s o 1 mensim ), s rovnakou pravdepodobnostou orol (teda situacia s ). Tot vse.
Offline
↑ Xellos:
Ahoj, použil jsem podobný postup, resp. jednodušší
Offline
pro zajímavost přidám svoje řešení:
Offline
Ahoj,
tomu nerozumím - mohl bys to prosím objasnit? - To platí vždy a nebo jen pro náš konkrétní problém?
Offline
↑ check_drummer: to jenom říkám, že střední hodnota alternativního rozdělení s parametrem p je p, to platí vždy
Offline
↑ Stýv:
Ale ten očekávaný počet výher na jeden hod přece závisí na hitorii - na tom co padlo před tím hodem, který zkoumám...
Offline
↑ check_drummer: nepodmíněná střední hodnota na ničem nezávisí, to je prostě číslo
Offline
↑ Stýv:
Ale pravděpodobnost p výhry v jednom hodu závisí na historii... Ta pravděpodobnost je totiž obecně jiná, jedná-li se o první hod a nebo o miliontý hod - např. je- n>1, tak prvním hodem nevyhraješ nikdy, kdežto miliontým vyhrát můžeš.
Offline