Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 20. 01. 2016 17:35

Fonzik
Příspěvky: 72
Reputace:   
 

Vysoká škola a budoucí život

Zdravím, za pár měsíců budu maturovat a už jen čekám na pololetní vysvědčení, abych rozeslal přihlášky na VŠ. Zatím jediný směr, pro který jsem se nějak rozhodl je matematika, i když to není úplně 100%, protože mi je jasné, že vysokoškolská matematika je oproti té středoškolské úplně jiný vesmír. Nicméně mne matematika baví, hlavně to, že se nemusím učit moc věcí nazpaměť a když něčemu porozumím, tak už to prostě umím.

Informatikou ani technikou moc nadšený nejsem, takže jsem nejvíce uvažoval o Obecné matematice, takže buď Matfyz nebo MUNI. V Praze na ČVUT už mám kamaráda, co studuje robotiku, takže bych měl asi v začátcích výhodu, pomohl by mi a asi bych měl o něco snažší  začátek, ale to určitě není to, podle čeho bych se chtěl rozhodnout.

Celkem dost cvičím a rád bych si udržel standard aspoň 5x týdně se k tomu dostat, což nevím, jestli bude třeba při studiu na Matfyzu možné. Celkově ještě vůbec nevím, co bych chtěl v životě dělat, ale myslím, že s titulem z matematiky se neztratím a otevře mi to spoustu možností. Už jsem pročetl hodně blogů, názorů, zkušeností, ale třeba se ještě najde někdo, kdo by mi mohl říct něco nového. Taky by mne zajímalo, jestli je v tomto oboru velký rozdíl, co se škol týče (Matfyz "vs" MUNI).

Offline

 

#2 21. 01. 2016 22:02

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: Vysoká škola a budoucí život

↑ Fonzik:
Jako absolvent FJFI můžu doporučit ještě tuhle školu (a současně dodávám, že s MFF určitě neuděláš chybu, MUNI nevím). Pokud víš na 100 %, že matematika ano a fyzika ne, tak to asi není dobrá volba, protože v prvních dvou ročnících je dost fyziky (pak už se můžeš specializovat). Ovšem jednak ta fyzika zahrnuje dost matematiky (a aspoň uvidíš kde a jak se ty matematické věci používají), a hlavně máš pořád otevřená zadní vrátka pro případ že bys zjistil, že ta skutečně super čistá nefyzikální matematika pro tebe není. Jak píšeš, je to trochu jiný vesmír než na SŠ. Nevýhodou současného studia fyziky je to, že je neustále před matematikou napřed, takže ve fyzice se často dělají věci, které se v matematice ještě neprobraly, ale to už je holt život.

Jinak časová náročnost studia na MFF a FJFI jsou podobné, takže k tomu druhému bodu. Záleží jak ti to půjde a co to znamená 5x týdně cvičit. Podle mně to možné je. A když ne 5x, tak 3x určitě, sám jsem to tak dělal.

Offline

 

#3 22. 01. 2016 13:13

Fonzik
Příspěvky: 72
Reputace:   
 

Re: Vysoká škola a budoucí život

Vím, že to všechno spolu určitě souvisí (matematika, fyzika, technika, programování ..) a počítám s tím, že třeba ještě něčemu jinému než matematice přijdu na chuť, což si myslím, že budu řešit při magisterském studiu po ukončení Obecné matematiky, kde si stejně budu muset nějaké zaměření vybrat a naopak když to bude pořád jen čistá matematika, tak si podle toho taky vyberu příslušný magisterský obor. Každopádně díky za odpověď, ale FJFI asi nezvolím. Sice se mi např. Matematické inženýrství líbí, ale vím, že s tou fyzikou by to pro mne zrovna teď bylo spíš nutné zlo.

Offline

 

#4 25. 01. 2016 19:14

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Vysoká škola a budoucí život

↑ LukasM: Počul som vtip, že študenti FJFI si bežne z preťaženia chodia "ľahnúť" do Bohnic. Je to pravda, alebo je to len fáma


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#5 25. 01. 2016 23:22

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: Vysoká škola a budoucí život

↑ mukel:
Já jsem zase slyšel vtip, že když chce policajt marmeládu, oloupe si koblihu:-) Tohle bude podle mého stejně pravdivé. Na FJFI jsem se pohyboval dlouho a o nikom kdo se zbláznil nevím. Spíše naopak, lidé jsou tam nadstandardně normální.

Offline

 

#6 26. 01. 2016 11:01

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Vysoká škola a budoucí život

↑ LukasM:

Hej, pocul som, ze je velmi kvalitna, ale pekelne tazka. Tak mozno kvôli tomu tie vtipy.


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#7 27. 01. 2016 16:31

Brzls
Veterán
Příspěvky: 1033
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 
 

Re: Vysoká škola a budoucí život

↑ Fonzik:
Čau

Já jsem v současné době v prváku na MFF obor obecná fyzika. Nicméně pár matematiků znám a taky na jazyky jsme tak různě namíchaný. Co bych ale doporučil každému, kdo chce jít na matfyz, obzvlášť pak na matematiku, aby si dopředu opravdu podrobně zjistil co se tam dělá a i si zkusil něco málo pročíst co ho čeká. Ne proto, aby to snad pak snadněji zvládl, ale hlavně proto, že spoustu lidí je pak zklamáno jak jejich obor vypadá a vlastně zjišťují, že čekali něco úplně jiného. Lidí, kteří se tomu opravdu chtějí věnovat a nezvládají to, je výrazně méně než těch, kteří prostě čekali něco jiného a tak jdou nakonec jinam (proto je i tak nizká průchodnost prvním semestrem/prvním ročníkem). Znám i pár lidí, co měli výsledky dobré, jen je to prostě nebavilo a tak to vzdali ještě před zkouškama. Jo a když říkáš, že se ti na matematice líbí to, že toho nemusíš umět tolik nazpaměť, tak určtiě to je na MFF lepší než kdybys studoval dějepis, ale třeba zkouška z analýzy vypadá zhruba tak že máš skoro 100 vět a dvě z nich pak dokážeš. To je dost rozdíl oproti SŠ kde nazpaměť nemusíš umět opravdu nic a stačí jen logické uvažování.

Volného času budeš mít tak moc, jak moc ti to půjde ve škole. Někdo to zvládá s klidem, někdo se musí učit (jako fakt učit). Já osobně měl přes semestr opravdu hodně volného času, teď o zkouškovym to ale tak slavné zdaleka není.

Pokud vím, tak zde na foru je poměrně hodně matfyzáků, tak třeba mají úplně jiné dojmy než já. Každopádně pokud si přesvědčený, že tě to bavit bude, tak bych neváhal a šel na MFF.


↑ mukel:
Tak to jsem ale zatím slyšel o každé škole :)

Offline

 

#8 27. 01. 2016 16:46

Fonzik
Příspěvky: 72
Reputace:   
 

Re: Vysoká škola a budoucí život

↑ Brzls:
Díky moc za vyčerpávající odpověď a snahu poradit ! Včera jsem se byl podívat v Brně na MU, myslím, že ani jednou volbou nešlápnu vedle a každá bude mít své výhody .. MFF - prestiž, asi trochu kvalitnější a náročnější, lepší možnosti (práce...);MU - méně stresu a asi trochu méně náročné studium s možností zajet si domů kdybych potřeboval prakticky kdykoliv.

Offline

 

#9 27. 01. 2016 16:49

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Vysoká škola a budoucí život

↑ LukasM: Mozem sa spytat, co studujes na FJFI ty?


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#10 28. 01. 2016 11:07

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: Vysoká škola a budoucí život

↑ mukel:
Teď už nic, ale studoval jsem obor fyzika a technika termojaderné fúze.

Offline

 

#11 28. 01. 2016 15:08 — Editoval mukel (28. 01. 2016 15:09)

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Vysoká škola a budoucí život

↑ LukasM:

Hmm to znie dobre. Osobne by si odporucal niekomu studium prave na tejto fakulte? Vyucuje sa tam aj nejaky matematicky/informaticky odbor?


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#12 28. 01. 2016 19:30

byk7
InQuisitor
Příspěvky: 4713
Reputace:   221 
 

Re: Vysoká škola a budoucí život


Příspěvky psané červenou barvou jsou moderátorské, šedá je offtopic.

Offline

 

#13 29. 01. 2016 11:28

mukel
Příspěvky: 242
Reputace:   
 

Re: Vysoká škola a budoucí život

↑ byk7: Pozrel som si a vyzera to velmi zaujimavo...


Pomohol som? Nemusíte ďakovať.
Zvyšenie reputácie postačí. ;-)

Offline

 

#14 05. 02. 2016 14:39 Příspěvek uživatele SalParadise byl skryt uživatelem byk7. Důvod: řešeno v jiném tématu

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson