Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 02. 2011 23:25

Jarin44
Příspěvky: 35
Reputace:   
 

FJFI aneb studium na jaderce

Zdravím, mám obrovský zájem studovat na jaderce ovšem klasika, bojím se že vyletím. Zajímalo by mne jak moc náročné je studium. Vím že pro každého je to jiné, ale myslím že pro většinu to asi náročné bude. Jednoduše chci vědět zda to je jen pro "vysoce nadané" jedince nebo i pro člověka ktrého prostě matika fyzika baví a jde mu ovšem nijak zvlášť nevyniká... Díky moc všem

Offline

 

#2 11. 02. 2011 12:52 — Editoval LukasM (11. 02. 2011 12:53)

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: FJFI aneb studium na jaderce

↑ Jarin44:
Ahoj. Hodně záleží na jaké bys chtěl jít zaměření. Některá zaměření jsou opravdu spíše elitní, ale celkově pro FJFI ten přívlastek elitní v současné době rozhodně neplatí (někdy se až divím co se tam taky dá potkat za blbce).

Nicméně pokud o to máš zájem, a nejsi vyloženě netalentovaný, tak stejně rozhoduje hlavně píle - i na těch náročnějších zaměření to tak je. Někdo se holt musí učit víc než ostatní, někdo míň, ale když na to nedlabeš, tak se to zvládnout dá. Já osobně jsem na gymplu taky zvlášť nevynikal (resp. jsem se moc neučil), a na jaderce žiju bez větších problémů už třetím rokem. Takže já bych se toho nebál.

Ale neříkám že studium není náročné - pokud si svůj budoucí studijní život představuješ stylem dva dny v týdnu ve škole, zbytek semestru chlastat po hospodách a/nebo dělat bordel na kolejích, a pak během tejdne udělat všechny zkoušky a jít si válet šunky, tak to škola pro tebe není.

O jakém zaměření se tu konkrétně bavíme? Protože spektrum těch nabízených je opravdu hodně široké.

Offline

 

#3 11. 02. 2011 20:12

voltaire
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: FJFI aneb studium na jaderce

souhlasím s LukasM, je to hlavně o tom kolik času jsi ochoten obětovat studiu na VŠ. Pokud chceš stíhat brigády a mít volné víkendy, zkus jinou školu.
Jinak obtížnost není tak velká, občas se divím kdo dokáže prolézt.

Offline

 

#4 14. 02. 2011 15:29

Jarin44
Příspěvky: 35
Reputace:   
 

Re: FJFI aneb studium na jaderce

no přemýšlel jsem o matematickém modelování nebo matematické fyzice, ale to jsou hodně těžké obory... jinak mě toho na jaderce zas až tolik nezaujalo... Brigády bych možná stíhat chtěl ale to se uvidí až tam o chlastání mě nejde :-D Chtěl bych si vybrat školu na které je hodně kvalitní  matematika a fyzika, protože to je to co mne baví... Uvažoval jsem i o studiu na UK. Nechci ale jen vyloženě "obecné" věci. Chtěl bych i více praxe, ne jen teorii...

Offline

 

#5 20. 02. 2011 20:57 — Editoval voltaire (20. 02. 2011 21:01)

voltaire
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: FJFI aneb studium na jaderce

↑ Jarin44:

Pokud ti jde o tu nejtěžší matematiku a fyziku tak je lepší matfyz. Některé předměty z matematické fyziky na fjfi se také vyučují na matfyzu. Další rozdíl mezi jaderkou a matfyzem, je že jaderka je mnohem menší, během pár semestrů se už znáš osobně s většinou učitelů.
Jinak je dobré když si hned od začátku dáváš tak vysoké cíle, ale uvědom si, že nevíš co je to matematika, na gymplu jsi se s ní nesetkal, tedy pokud jses ji neučil sám. Znám spoustu lidí s podobnými cíly co odešli první semestr. Pokud chceš studovat něco těžšího, je jedno kde, a chceš-li v tom být dobrý, připrav se na to, že následujících pár let nebudeš mít žádný volný čas.  To je také jedna z výhod jaderky, o oboru se rozhoduješ až po dvou letech studia.
V případě matematické fyziky se k praxi (nevím co by sis představoval jako praxe z MF) se během inženýrského studia nedostaneš. U modelování to závisí tvé práci.

P.S. To co se učí na dopravce je velmi zjednodušená verze VŠ matematiky.

Offline

 

#6 20. 02. 2011 23:11 — Editoval jrn (20. 02. 2011 23:11)

jrn
Příspěvky: 398
Reputace:   11 
 

Re: FJFI aneb studium na jaderce

Ahoj, taky uvažuju o FJFI, v záloze mám taky FEL na CVUT. Na jaderce mám pár přátel, jeden v prváku a druhý v druháku, oba trénují házenou/basketbal 4x týdně a jeden den o víkendu mají zápas, říkají, samozřejmě se učí a baví je to, ale také to nejsou lidi, kteří by jenom seděli u skript a učebnic a rozhodně studiu nedávají všechno, co by mohli a zatím dělají všechny zkoušky napoprvé..
   Chtěl bych se zeptat někoho dalšího z FJFI, jaký na to mají názor, a také, jak hodně je FJFI, jakožto technická škola teoretická či aplikovaná.
Určitě vím, že nechci být jako Sheldon Cooper, tak se ptám co od FJFI očekávat, první dva roky bych žádnou specializaci nevolil a rozhodoval se později. Také bych poprosil o odpověď na otázku: Kde můžu pracovat po ukončení 5-ti letého studia?
   No, aby toho nebylo málo, zajímala by mě uplatnitelnost po ukončení studia na FEL obor aplikovaná elektrotechnika (pravděpodobně pohony).

Děkuji :-)

Offline

 

#7 21. 02. 2011 17:14

Jarin44
Příspěvky: 35
Reputace:   
 

Re: FJFI aneb studium na jaderce

↑ voltaire:
to je právě to jediné co mě na dopravce poněkud odrazuje, ta náročnost... nevím... přemýšlel jsem také že si vyberu jinou školu a poté by jsem zkusil i druhou souběžně ale pokud si vyberu něco těžšího tak to asi nepůjde... Potřeboval bych v tomhle hodně poradit... Čeho se většinou týká práce po vystudování FJFI?

Offline

 

#8 21. 02. 2011 17:31

Hanis
Veterán
Místo: Brno
Příspěvky: 2650
Škola: PřF MUNI - Statistika a analýza dat
Pozice: Děvče pro všechno
Reputace:   148 
 

Re: FJFI aneb studium na jaderce

Já se přidám, taky uvažuju o studiu na jaderce, matematické modelování, ideálně. U nás na škole dělali "náborovou kampaň", při které mě zaujalo, že údajně lidi z jaderky už během studia obvykle někde pracují na vedlejší úvazek + firmy se o absolventy jaderky perou.
Je to pravda?

Offline

 

#9 21. 02. 2011 18:01

Jarin44
Příspěvky: 35
Reputace:   
 

Re: FJFI aneb studium na jaderce

↑ Hanis:
vidím že máme stejné cíle, byl bych rád kdyby se nám oběma podařil až do konce... též mne zajímá jak je to s tou prací na půl úvazku ve firmách... díky moc všeckým

Offline

 

#10 21. 02. 2011 21:26

Jarin44
Příspěvky: 35
Reputace:   
 

Re: FJFI aneb studium na jaderce

Prosím všechny na jaderce o odpověď jakou podal již Hanis... Pracují studenti i při studiu v nějakých firmách? Popřípadě dá se zvládat studium ještě na další škole kombinovaně? díky moc

Offline

 

#11 27. 02. 2011 09:04

voltaire
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: FJFI aneb studium na jaderce

↑ Jarin44:
Znám dva studenty kteří při studiu na FJFI (matematická fyzika) studují i něco na matfyzu respektive na přírodovědecké fakultě. Ale ti jsou velmi dobří, je nepravděpodobné že by to běžný student stihl.
Co se týče zaměstnání při studiu, tak možná posledním ročníku a doktorandském studiu. A nebo jednoduchých oborech typu SOFE. Neznám nikoho na modelování kdo by měl práci při studiu, to neznamená že takoví neexistují, ale je jich málo. Až na pár vyjímek, kdy má dotyčný student spíše formální desetinový úvazek na akademii věd neznám osobně nikoho kdo by měl nějaké zaměstnání a zárověň si nebyl nucen školu o pár let prodloužit. 
To že se firmy o absolventy perou je nejspíš myšleno jen tak, že mají nějaký zájem. Ale nestává se že by vás kontaktovali sami, snažit se musíte vy.  Ale podle statistik je zaměstnanost absolventů téměř 100%. Malá část těch nejlepších se uchytí ve vědě, zbytek jde dělat všude možně, všude se potřebují schopní inteligentní absolventi.

Ale to jsou jen mé zkušenosti, jsem přesvědčen, že když něco dělám tak v tom musím být nejlepší, nemá cenu studovat jaderku tak, že prolezeš na nejnižší požadavky (potom máš skutečně i hodně volného času).

Offline

 

#12 21. 03. 2011 20:44

nehalem
Zelenáč
Příspěvky: 19
Reputace:   
 

Re: FJFI aneb studium na jaderce

Ja by som sa chcel spýtať, či má zmysel sa pokúšať študovať na FJFI, ak nemám vyštudované gymnázium. Čo sa týka matematiky, nie som na tom nijak výnimočne, chodil som 7 mesiacov na doučovanie, kde som postupne prebral celé gymnaziálne učivo, ale určite nie som nadpriemerne nadaný. Problém by boli pre mňa aj s fyzikou, keďže na strednej som ju nemal a dobrať si stredoškolské učivo do začiatku prvého semestra asi už nestihnem. Aký je teda váš názor? Mám sa zmieriť s tým, že bez poznatkov z gymka nemám na to šancu, alebo je tu aj prijateľná, reálna šanca, že by som to zvládol, pri vynaložení primeraného úsilia?
Pýtam sa to preto, lebo, ako tak prechádzam internetové fóra, tak na FJFI sa hlási zjavne len elita z gymnázií a dokonca aj tí majú pochybnosti o svojich schopnostiach. Čo potom ja, "nedouk" z obyčajnej strednej školy? :)

Offline

 

#13 23. 03. 2011 18:09

Diktys
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: FJFI aneb studium na jaderce

Ahoj, jsem student SŠ a v budoucnu bych chtěl studovat na čvut fjfi. Absolventů či studentů fjfi bych se tímto chtěl zeptat, jakou střední školu studovali, s jakýma známkama prospívali ve fyzice, matematice, chemii a jak si teď vedou, popřípadě vedli na fjfi. Dále by mne zajímalo jestli se na SŠ zúčastňovali nějakých soutěží jako jsou FO či MO, v případě že ano, zajímalo by mne jak si v těchto soutěžích vedli. Velice se omlouvám za mé tak osobní a doťerné otázky, ale mám o tuto školu opravdu veliký zájem a s informacemi typu že s jistou dávkou píle se fjfi dá zvládnout a že rozhodně není jen pro nejnadanější studenty se rozhoduje jen velice těžko. Chtěl bych si totiž udělat představu o studentech kteří se této škole upsali.

V neposlední řadě by mne zajímalo, kolik studentů průměrně tuto školu z původního počtu nastupujících studentu dodělá a kolik z nich získá titul Ph.D. A úplně na konec jsem si nechal dotaz týkající se spíše individuálního názoru a to jak těžké je doktorské studium dodělat.

Předem velice děkuji za případné odpovědi a ještě jednou se omlouvám za nezvyklé otázky.

Offline

 

#14 24. 03. 2011 21:59 — Editoval LukasM (24. 03. 2011 22:24)

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: FJFI aneb studium na jaderce

↑ Diktys:
Moc nevím co čekáš za odpověď, většina věcí na které se ptáš jsou ptákoviny - rád ti odpovím, ale není to vůbec nijak relevantní, protože nevím jak to, jestli jsem já dělal nějakou olympiádu ovlivní tvoji schopnost studovat. Stejně tak nevím co ti řeknou moje známky - ze známek stejně nepoznáš jestli jsem na SŠ byl flákač nebo blbec.

Ale fajn. Chodil jsem 8-leté gymnázium, někdy ve čtvrtém ročníku jsem dělal MO (vypadl jsem v kraji), pak někdy v pátém šestém ročníku jsem byl dvakrát na nějaké olympiádě v programování, kde to dopadlo nějak podobně. Známky jsem měl relativně mizerné (z fyziky zhruba mezi jedna,dva, z matiky a chemie mezi dva,tři).

Co z toho plánuješ udělat za závěr mi ovšem není jasné. Na jaderce myslím patřím spíše mezi ty lepší, ačkoli úplná špice je stále o něco jinde. Nicméně přes první dva roky jsem se (s matematikou A) dostal bez větších problémů (neříkám bez práce, pozor), současné zaměření mně intelektuálně moc nenaplňuje a přijde mi moc lehké (jsem ve třeťáku Bc.). Musíš si uvědomit, že studovat SŠ a VŠ je setsakra rozdíl, a to jakej má kdo prospěch se může při tom přechodu celkem snadno otočit. Línej člověk třeba začne něco dělat, a chytrej zjistí, že zas tak chytrej není (nebo že možná je, ale je línej - takové jsem znal a znám). Proto mi ty otázky přijdou trochu mimo.

Jak jsem psal nahoře, jaderka (alespoň podle mého názoru) už není elitní škola, a opravdu je to tak jak je napsáno nahoře (podle tebe nedostatečně) - že kdo se na to úplně nevybodne, tak to udělá (pokud není vyloženě antitalent). A jak jsem psal nahoře, tak teď opakuju - někdy žasnu co tu taky studuje za voly. Nicméně je to velmi silně závislé na zaměření - u těch matematických bych si něco podobného tvrdit nedovolil. O co máš konkrétně zájem ty?

Dál ten dotaz na úmrtnost. Pokud si uděláš poměr těch co to dodělali a nastupujících, vyjde ti asi opravdu hodně malé číslo. Nicméně je tu velké ale. Především na jaderku nejsou příjímačky, což je příčinou toho, že prezenční listiny v prváku jsou plné lidí, kteří nikdy ani neměli v úmyslu studovat. Především jsou to cizinci, ač to není pravidlem. V mém kroužku bylo zapsáno zhruba 30 lidí, ale myslím že přes 10 z nich jsem v životě neviděl. Další věc je, že pokud sleduješ úmrtnost, máš v tom čísle i lidi, kteří sice přišli, ale jakmile viděli že budou muset něco dělat, tak ukázali záda - já osobně bych se s takovými nesrovnával.. Sledování úmrtnosti je podle mého blbost - věř mi to, co píšu pořád dokola, a to že zájem a odhodlání je podmínka nutná, a téměř postačující. Když sleduješ úmrtnost, rozhoduješ se podle idiotů. Navíc nemůžeš srovnávat úmrtnost na jaderce a třeba na medicíně - na medicíně máš na začátku lidi, kteří alespoň prošli příjímačkami (a stejná úmrtnost by tedy měla znamenat, že medicína je brutálnější).
K PhD se vyjadřovat nebudu, vím o tom houby. Snad jen to, že mi opět není jasné, k čemu by ti mohla být dobrá informace o počtu doktorandů. O doktorát zdaleka nemá zájem každý.

A ještě jednu věc bych ti celkem rád řekl. Připrav se na to, že během pár let můžeš (a pravděpodobně i budeš) mít na všechno úplně jiné názory, ze své současné pozice vidíš všechno zkresleně. Byl jsem taky nadšený když jsem nastupoval, ale během těch tří let jsem některé iluze ztratil, a celkově vidím hodně věcí úplně jinak. Takže bych byl dost opatrný s nějakým plánováním doktorátu.

No, když se trochu rozepíšeš o co konkrétně máš zájem (obor a zaměření), dá se o tom nějak diskutovat. Ty otázky cos zatím položil mi přijdou fakt nepodstatné. Jestli jsi z Prahy, případně východních Čech, rád ti něco řeknu i osobně, když budeš chtít.


Edit: Jinak máš v profilu označeno že jsi žena, ale píšeš jako muž, tak doporučuju udělat si i v tomhle jasno - ono se to tak celkově někdy může hodit, nejen na internetovém fóru. Kdyžtak návod na zjištění pohlaví jsem tu už někde na fóru psal.. :-)

Offline

 

#15 26. 03. 2011 12:02

voltaire
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: FJFI aneb studium na jaderce

↑ Diktys:

Souhlasím s LukasM. Jen bych doplnil že většina studentů na FJFI je z gymnázia (odpověď i pro nehalem) . Matematika na SŠ a VŠ se nedá srovnávat, někomu jde ta první někomu ta druhá (mě).
To jestli školu dokončíš záleží nejvíc na tom kolik času jsi ochoten obětovat, samozřejmě že pokud ti to moc nejde tak toho času potřebuješ víc a den má pouhých 24 hodin.

Offline

 

#16 26. 03. 2011 14:55

Diktys
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: FJFI aneb studium na jaderce

↑ LukasM:
Velice děkuji za odpověd, absurdnosti svých dotazů jsem si plně vědom, takže jsem rád že mi vůbec někdo odpověděl. Již teď na SŠ jsou velice viditelné rozdíly mezi hlupákem co má nadprůměrné známky a studentem, který přípravě nepřikládá přílišnou důležitost, ale při studiu je o mnoho použitelnější. V hledáčku mám dvě zaměření, které by se mi líbily a mezi kterými "váhám". Jedná se o Teorii a techniku jaderných reaktorů a Fyziku a techniku termojaderné fůze. Za osobní názory či postřehy bych byl velice vďečný. Jsem až od Ostravy, takže osobní schůzka zatím nepřipadá v úvahu, ale velice děkuji za ochotu.

Jinak pohlaví už jsem si ujasnil, při vytváření profilu jsem tomu nejspíše nevěnoval pozornost. :-D

Offline

 

#17 05. 02. 2016 14:33

SalParadise
Zelenáč
Příspěvky: 12
Škola: FJFI ČVUT
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: FJFI aneb studium na jaderce

Zdravím,
co se týče výběru vysoké školy, tak jsem se nyní ustálil na výběru FJFI obor Matematické Inženýrství (modelování). K tomu bych však chtěl zkusit alespoň nějakou dobu zároveň s tím studovat i UK FTVS kombinovanou formou. Primární je pro mě FJFI, což bych také chtěl opravdu dostudovat. FTVS by bylo spíše takové spestření, které bych chtěl hlavně vyzkoušet, protože sport také tvoří podstatnou část mého života. Nejsem žádný génius, abych jaderku dal s prstem v nose, ale úplně blbej taky nebudu a jsem ochoten tomu i leccos věnovat. Chtěl bych se jen zeptat, jak je to s časovou náročností na jaderce - kolik hodin týdně, tak člověk stráví ve škole - a jestli by se k tomu dalo nějak zvládat i to FTVS jakožto odchození opravdu jen povinných cvičení a přednášek.

Offline

 

#18 08. 02. 2016 10:26

LukasM
Příspěvky: 3274
Reputace:   193 
 

Re: FJFI aneb studium na jaderce

↑ SalParadise:
Zvládnout se dá leccos, ale pokud to s FJFI myslíš vážně, vřele nedoporučuju to zkoušet. Já jsem ve škole v prváku byl skoro pořád, stejně jako většina lidí, které jsem pak viděl i ve druháku. Na magisterském studiu jsem pak sice dvě školy dělal, ale není to nic příjemného. Ta povinná cvičení a přednášky se ti budou krýt na obou školách, navíc si započítej čas na přejíždění a uvidíš. V prváku a druháku Bc. si myslím není šance to zvládnout (samozřejmě neznám nároky kombinovaného studia na FTVS). Zpestření studia bych si organizoval ve volném čase, to už není takový problém.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson