Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 04. 2016 18:45

Kotlopou
Zelenáč
Příspěvky: 23
Reputace:   
 

Limity čoček

Měli jsme se spolužákem menší hádku na téma čoček.

Jde o toto:
Představme si obrovskou čočku (25 km, dejme tomu). Šlo by, aby ta čočka zaměřila světlo ze Slunce skoro do jednoho bodu (dejme tomu do 1 cm), a tím pádem vytvořilla větší teplo, než je na povrchu Slunce?

Já myslím, že ne, protože tím by se dala energie koncentrovat na jedno místo, což by porušovalo zákony termodynamiky.

Hodilo by se mi nějaké srozumitelné vysvětlení. Díky.

Offline

 

#2 12. 04. 2016 22:02

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Příspěvky: 864
Reputace:   61 
 

Re: Limity čoček

Zdravím,

za prvé, Slunce je plošný objekt, takže nejlepší zaostření je jeho zobrazení (jako fotoaparátem).
Aby se dokázalo Slunce zaostřit na průměr  1 cm, musela by být ohnisková vzdálenost čočky 107.5 cm. To není realizovatelné s čočkou o průměru 25 km.

Za druhé povrchová teplota Slunce je asi 5800 K to znamená, aby nastal přenos energie ze Slunce do ohniska, musí být teplota v ohnisku nižší než teplota povrchu Slunce. Pokud bude teplota v ohnisku vyšší, bude energie proudit obráceně (ke Slunci).


LibreOffice Verze: 7.6.6.3, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

 

#3 12. 04. 2016 22:56

Peta8
Fyzikář
Příspěvky: 650
Reputace:   24 
Web
 

Re: Limity čoček

Já přidám odkazy k případné diskusi a hádkám ;-)

http://fyzweb.cz/odpovedna/index.php?hl … mit_od=732

https://what-if.xkcd.com/145/

Offline

 

#4 13. 04. 2016 18:43

Kotlopou
Zelenáč
Příspěvky: 23
Reputace:   
 

Re: Limity čoček

Tak na základě toho druhého to celé vlastně vzniklo, a navvíc mi přijde, že každý ten odkaz má jinou odpověď. A šlo o teoretickou úvahu, tak si nejsem jistý, jak to je s tou ohniskovou vzdáleností.

Děkuju za odpovědi, ale dalo by se to prosím nějak shrnout?

Offline

 

#5 25. 04. 2016 11:24

Peta8
Fyzikář
Příspěvky: 650
Reputace:   24 
Web
 

Re: Limity čoček

Vidím, že se k opravdové fyzice nikdo nemá a řeší se tady jen povětšinou nablblé úlohy, tak odpovím.

Ano, pomocí měsíčního světla a dostatečně velké čočky lze teoreticky oheň rozdělat.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson