Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 24. 05. 2016 13:51

skorojan
Příspěvky: 35
Reputace:   
 

Ohřívání vzduchu

Dobrý den,

můj dotaz není ze školní fyziky, spíše potřebuji prakticky poradit. Mám polykarbonátovou (průsvitnou, částečně průhlednou, bílou, dutinkovou) střechu na zděném základě. Už nyní je pod ní vedro. Potřebuji prostor zatemnit a zároveň ochladit. Moje myšlenka je taková, že zhruba 1 metr pod střechu umístím plachtu z černého LDPE (zcela neprůsvitná). Tma bude, ale jak to bude s teplotou - klesne, vzroste, nezmění se? V meziprostoru je instalovaný ventilátor - pomůže jeho zapnutí?

Děkuji za odpovědi

Offline

 

#2 25. 05. 2016 11:14

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Ohřívání vzduchu

Zdravím,

černou folii z PE bych určitě nedávala - ochlazovací efekt nebude mít žádný, naopak, + pro obsažené barvy a obvykle i přidávaný regenerát PE může být cítit (je spíš na venkovní použití, např. jako mulčovací). Co může trochu pomocí je spíš fólie reflexní (pokud má zůstat průsvitné, tak jen fólie, pokud nevadí zatemnění, tak ještě nějakou izolaci (např. polystyrenovou desku), nebo také desku s hliníkem).

Běžný ventilátor má efekt, pokud má co "promíchávat" (nebo pro člověka efekt ochlazovací kvůli tělesné vlhkosti), ale v uzavřeném prostoru, kde nebude povrch s výrazně menší teplotou, asi moc nepomůže. Téma přesunu do praktických dotazů, ale raději se podívej po nějakých specializovaných fórech a poradnách, zde spíš nebude přiměřená odezva.

Offline

 

#3 25. 05. 2016 12:54

Eratosthenes
Příspěvky: 2592
Reputace:   132 
 

Re: Ohřívání vzduchu

↑ skorojan:

zaslechl jsem něco o nějakých (snad) panelech nebo dlaždicích naplněných jakousi látkou s bodem tuhnutí někde mezi 20 - 25 stupni. Čili - je-li v domě i venku míň, je látka tuhá.  Když se venku oteplí, teplo, které přechází zvenku dovnitř, se spotřebuje na tání média a neleze dovnitř (dokud všechna látka neroztaje).  Jestliže se venku ochladí, vnější prostředí médiu teplo odebírá. Médium musí nejdřív ztuhnout, než začne jeho teplota klesat, takže v baráku se teplo (nějakou dobu) udrží.

Ale nic konkrétního bohužel nevím.


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#4 25. 05. 2016 18:07

skorojan
Příspěvky: 35
Reputace:   
 

Re: Ohřívání vzduchu

↑ Eratosthenes:To rozhodně nebude levná záležitost - určitě je to mimo můj rozpočet. Ale děkuji za nápad.

Offline

 

#5 25. 05. 2016 18:08

skorojan
Příspěvky: 35
Reputace:   
 

Re: Ohřívání vzduchu

↑ jelena:Děkuji - ten ventilátor je samozřejmě umístěn na rozhraní vnějšího a vnitřního prostředí na dvou protilehlých stranách.

Offline

 

#6 26. 05. 2016 20:03

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Ohřívání vzduchu

↑ skorojan:

můj nekvalifikovaný odhad, že to efekt mít nebude. Obrať se ale, prosím, raději na odborníky, určitě nějaká stavební fóra apod. také jsou.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson