Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 06. 2016 19:17

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Kniha o geometrii

Ahoj.
Prosím o doporučení knihy o geometrii.
Chtěla jsem si číst Introduction to Geometry od Coxeter, ale hned první kapitola je jen letem světem.
Znáte něco podrobného, od samého začátku?


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Andrejka3)

#2 25. 06. 2016 19:48

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Kniha o geometrii

Zdravím,

záleží, co od toho očekáváš. Zcela na čtení (ne na rozbor úloh a technik řešení) je souborné vydání pana Petra Vopěnky.

Znáte něco podrobného, od samého začátku?

začít asi lze tady, ale nejspíš víš. Ještě upřesňuj, prosím, účel čtení, děkuji.

Offline

 

#3 25. 06. 2016 20:21

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Kniha o geometrii

↑ jelena:
Díky.
Přečetla jsem si komentář ke knize od pana Vopěnky. Povídají, že je to pořádná 'kláda' :D
Chtěla bych něco jemnějšího na úvod. Tak jako na MFF si všechno od začátku vybudují, tak to chci s geometrií.

Eucleida na druhou stranu bez komentářů nezvládnu. Pokud by existovala jeho geometrie, ale s aktuálnějším přístupem - to by bylo ono.

Líbí se mi každá druhá knížka/skriptum algebry. Ideálně knihu nebo skriptum s jazykem podobným, co používají algebraici, ale pořád se 'syntetickou' geometrií.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#4 25. 06. 2016 22:10

Eratosthenes
Příspěvky: 2589
Reputace:   132 
 

Re: Kniha o geometrii


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#5 25. 06. 2016 22:38

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Kniha o geometrii

Zdravím,

↑ Eratosthenes: děkuji, také to doporučuji (ale spíše pro běžně-studijní účely, zkusím dohledat alespoň jeden příspěvek s odkazem).

↑ Andrejka3: kniha je velká, je pravda, ale čte se velmi pohodlně, je totiž především textová. Když to porovnám např. s tímto textem (v adrese změň také na část 1), tak toto by byla klada spíš pro mne :-) Potom z Tvého pohledu by mělo smysl projít seznamy doporučované literatury na některé uznávané fakultě k předmětu geometrie.

Ohledně zavedení - jak to bylo v Čechách, to neřeknu, ale kolega ↑ Eratosthenes: by to mohl vědět, ale např. na Východě byl velký boj a dosud trvá mezi "novou koncepci" geometrie Kolmogorova a "starou" od Kisileva.

Dobře píše (opět pro mne) Yaglom (příklad, ale nevím, zda se podaří najít). Jinak spíš diskutovat s kolegy, svého favorita jsem sdělila :-)

Offline

 

#6 25. 06. 2016 22:45

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Kniha o geometrii

↑ Eratosthenes:
Děkuji, to by mohlo být ono. Dám se do toho.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#7 25. 06. 2016 23:15

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Kniha o geometrii

↑ jelena:
Náhodou, Sekanina se mi četl celkem dobře :)
Knihu pana Vopěnky si budu přát k narozeninám.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#8 27. 06. 2016 20:38

Anonymystik
Příspěvky: 585
Reputace:   45 
 

Re: Kniha o geometrii

↑ Andrejka3: Podle toho, jakou geometrii bys ráda? Mě se velmi líbila knížka Geometry od autorů David A. Brannan, Matthew F. Esplen, Jeremy J. Gray. Knížka je z Cambridge a zahrnuje euklidovkou, afinní, projektivní, inverzivní, hyperbolickou a sférickou geometrii.

Pak mohu doporučit třeba o kuželosečkách knihu Conics, kterou napsali A. V. Akopyan a A. Zaslavsky.

Z českých knih se mi líbila třeba geometrie trojúhelníku od Jaroslava Švrčka a Vanžury.

Mnoho hezkého čtení lze najít třeba v knihovně PraSe (Pražský korespondenční seminář), mě se třeba velmi líbí seriál věnovaný geometrickým zobrazením.

Potom mohu doporučit na Youtube kanál od Normana Wildbergera (njwildberger) a jeho Differential geometry.


"Do you love your math more than me?"   "Of course not, dear - I love you much more."   "Then prove it!"   "OK... Let R be the set of all lovable objects..."

Offline

 

#9 28. 06. 2016 19:09

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Kniha o geometrii

Zdravím,

↑ Andrejka3: :-) omlouvám se, zapomínám, že jste jiná třída.

S knihou určitě bude spokojenost. Hodna dcera si zároveň s geometrii také (za některé vysvědčení, tedy to bude pěkně dávno) přála, to už se mi čte podstatně hůř (lépe - čte se dobře, ale už hodně moc nedokáži pochopit).

zkusím dohledat alespoň jeden příspěvek s odkazem

nezapomněla jsem, ale ze So na Ne ve 3 hod. noci jsem dostala pokynem přejít Opavu a od té doby nějak rozumně jsem doma až dnes :-) Určitě vím, že to bylo zde (odkaz sice nefunguje, ale podle obsahu odkazovaných stránek to s odkazem kolegy ↑ Eratosthenes: souhlasí), určitě bylo více, ale nevzpomínám další klíčové slovo, než fórum-jméno kolegy Saturday.

Když vás tak pěkně vidím v tématu Odkaz: ↑ Andrejka3: Tvůj odkaz přestal fungovat :-( a ↑ Anonymystik: pokračoval jsi ve směru SOČ? Děkuji (také za další odkazy pro kolegu), zdravím.

Offline

 

#10 28. 06. 2016 20:46

vanok
Příspěvky: 14452
Reputace:   741 
 

Re: Kniha o geometrii

Pozdravujem ↑ jelena:,
Tiez tu je kniha http://www.springer.com/us/book/9783540116585 ktora je nevyhnutne citanie. Ako aj vol. 2 a tiez uzitocne cvicenia.


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#11 28. 06. 2016 23:01

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Kniha o geometrii

↑ jelena:
Odkazy by už měly fungovat.

Děkuji za další příspěvky a doporučení! ↑ vanok: ↑ jelena: ↑ Anonymystik:


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson