Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 05. 07. 2016 20:52

milankobilhu
Příspěvky: 173
Reputace:   
 

kombinatorka

Dobrý den,


Jakou pravděpodobnost má jev, že při hodu čtyřmi kostkami padnou na všech kostkách různé čísla?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) milankobilhu)

#2 05. 07. 2016 21:02 — Editoval Akojeto (05. 07. 2016 21:08)

Akojeto
Příspěvky: 465
 

Re: kombinatorka

↑ milankobilhu:

A ty čo myslíš?

Koľko je všetkých možností?

Koľko je priaznivých?

Prečo ignoruješ pravidlá fóra? Načo je ti to, keď ti ľudia riešia úlohy a ty nepohneš ani prstom? Nepozrieš si teóriu, nepozrieš si riešené úlohy... Máš veľké šťastie, že sú tu takí moderátori akí sú... druhých ľudí uzavreli za oveľa menšie priestupky proti pravidlám.

Offline

 

#3 06. 07. 2016 06:58

milankobilhu
Příspěvky: 173
Reputace:   
 

Re: kombinatorka

↑ Akojeto:

Já vím, že jsou zde hodný lidé a jsem rád, že mě nevyhodili, já už vše plním, ale prostě někdy když nevím, jak tu úlohu řešit, tak se raději zeptám no.

Jinak těch všech možností myslím, že je $6^{4}$
a počet příznivých je součet asi všech čísel na kostce nebo pořádně nevím, jak to zapsat.

Offline

 

#4 06. 07. 2016 11:40

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: kombinatorka

Zdravím,

Prečo ignoruješ pravidlá fóra? Načo je ti to, keď ti ľudia riešia úlohy a ty nepohneš ani prstom? Nepozrieš si teóriu, nepozrieš si riešené úlohy... Máš veľké šťastie, že sú tu takí moderátori akí sú... druhých ľudí uzavreli za oveľa menšie priestupky proti pravidlám.

neřešte to, prosím. Pokud téma nesplňuje pravidla v bodě 3, tak tím, že na něho nebudete reagovat, naplníte tvrzení z bodu 3 "a čím menší ochotu řešit příklad ukážete vy, tím menší ochotu řešit příklad ukáží ostatní." Naopak - odpovědí na pozdrav a klidnou a vstřícnou otázkou v duchu pravidla 6 kolegu určitě navedete, aby úvodní dotaz doplnil. Žádného uživatele nezavíráme (zavíráme téma), blokování uživatelů bylo zcela minimální.

↑ milankobilhu: (jak jsem snad dost podrobně vysvětlila v PM) dotahuj, prosím, úvodní dotaz ke konkretizaci Tvého problému: po zápisu úlohy, pokud opravdu nic nejde, tak alespoň odkaz na teorii, ze které budeš čerpat + vždy dopiš, co potřebuješ (např. "to jsem přečetl, ale pořád nevím, jak začít, děkuji" nebo jinou přesnou formulaci, kam až jsi došel).

Všech možností $6^{4}$ mám stejně, dál navrhuji uvažovat pravděpodobnost jevu opačného (že na všech kostkách bude stejné číslo) a až následně dojit k pravděpodobnosti všech čísel různých. Je vidět, proč je to pohodlnější? Děkuji a pokračuj, prosím, dle pravidel ve všech tématech, vetšinou se to Tobě daří splnit.

Offline

 

#5 06. 07. 2016 19:33

milankobilhu
Příspěvky: 173
Reputace:   
 

Re: kombinatorka

↑ jelena:

1- P(a) je jev opačný tak bude 5 na čtvrtou

Offline

 

#6 06. 07. 2016 21:25 — Editoval Blackflower (06. 07. 2016 21:28)

Blackflower
Místo: Bratislava
Příspěvky: 1303
Škola: FMFI UK BA, EFM, absolvent 2016
Pozice: aktuár
Reputace:   71 
 

Re: kombinatorka

↑ milankobilhu: Ahoj,
začnime s 2 kockami. Aká je pravdepodobnosť, že na dvoch kockách padnú rôzne čísla?
Hodíme jednou kockou a niečo padlo - mohlo padnúť 6 možných čísel. Ak chceme, aby padli rôzne čísla, tak pre druhú kocku máme už len 5 možností. Teda celkovo máme $6\cdot 5=30$ možností.

(Otázkou ešte je, či je nám jedno, v akom poradí čísla padnú - či je dvojica 1, 2 to isté ako 2, 1. V tom prípade by bol počet možností iba polovičný, teda 15. Skús si všetky možnosti aj vypísať, to máš za pár sekúnd.)

Keď máme 3 kocky, pre prvú kocku je 6 možností, pre druhú 5 a pre tretiu už len 4. A takto skús pokračovať.

Pre 4 kocky dostaneš nejaký počet možností a pravdepodobnosť dostaneš tak, že toto číslo vydelíš počtom všetkých možností, ktorých je $6^4$, ako si správne uviedol.

Offline

 

#7 07. 07. 2016 00:05

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: kombinatorka

↑ Blackflower:

Zdravím a děkuji, navrhovala jsem počítat přes jev opačný ("pravděpodobnost, že na všech kostkách jsou různá čísla"=1-"pravděpodobnost, že na všech kostkách jsou stejná čísla"), ale to nevypadá jako dobrá myšlenka, jelikož to by dávalo jen:

(1-"pravděpodobnost, že na všech kostkách jsou stejná čísla")="pravděpodobnost, že alespoň na 2 kostkách jsou různá čísla". Což nepovede rovnou k řešení a nebude to žádná úspora oproti Tvému návrhu, děkuji za jiný návrh.

Offline

 

#8 07. 07. 2016 21:29

Blackflower
Místo: Bratislava
Příspěvky: 1303
Škola: FMFI UK BA, EFM, absolvent 2016
Pozice: aktuár
Reputace:   71 
 

Re: kombinatorka

↑ jelena: Len by sa mohol aj kolega ↑ milankobilhu: vyjadriť, ako sa mu s príkladom darí, nech ho vieme posunúť ďalej. :)

Offline

 

#9 08. 07. 2016 17:15

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: kombinatorka

↑ Blackflower:

Zdravím, vypadá to, že všechno je v pořádku - téma je označeno za vyřešené.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson