Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 26. 08. 2016 15:47 — Editoval Anonymystik (26. 08. 2016 17:16)

Anonymystik
Příspěvky: 585
Reputace:   45 
 

Průměrná výhra

Dobrý den.
Zkoušel jsem řešit následující úlohu: v klobouku jsou lístečky s čísly 1, 2, ..., N. Poslepu vytáhnu s lísteček s číslem a zapíšu si ho na papír. Poté lísteček vrátím do klobouku, zamíchám a tahám znovu. Úspěšným tahem nazvu ten, při kterém vytáhnu číslu, které jsem dosud ještě neměl. Naopak pokud už jsem číslo vytáhl podruhé, jedná se o neúspěšný tah. Představme si nyní hru, ve které opakovaně tahám a za každý úspěšný tah dostanu dolar. Naopak při prvním neúspěšném tahu hra končí (tj. další lístečky už vybírat nebudu). Otázka zní: jaká bude střední výhra v takové hře?
Problém jsem se pokoušel analyzovat a dospěl jsem k této sumě:
$V(N) = \sum_{k=1}^{N} \frac{N!}{(N-k+1)!} \frac{(k-1)^2}{N^k}$
To ale neumím sečíst. Ideální by bylo analytické řešení, ale byl byl vděčný i za asymptotické chování. Myslím si, že vyjde něco jako $V(N) \sim \sqrt{N}$, ale neumím to dokázat. Poradíte někdo, prosím?


"Do you love your math more than me?"   "Of course not, dear - I love you much more."   "Then prove it!"   "OK... Let R be the set of all lovable objects..."

Offline

 

#2 30. 08. 2016 22:27

Jj
Příspěvky: 8756
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   599 
 

Re: Průměrná výhra

↑ Anonymystik:

Zdravím.
Řekl bych, že střední výhra bude $V(N) = \sum_{k=1}^{N\color{red}+1\color{black}} \frac{N!}{(N-k+1)!} \frac{(k-1)^2}{N^k}$

(Aspoň tak mi to vychází - ale sečíst to neumím.)


Pokud se tedy nemýlím.

Offline

 

#3 30. 08. 2016 23:47

Xellos
Příspěvky: 524
Škola: MFF CUNI, Bc. (13-16)
Reputace:   36 
 

Re: Průměrná výhra

Napisem to inak, $N! \sum_0^N \frac{(N-k)^2}{k!} \frac{1}{N^{N-k}}$. Potom

$\frac{N!}{N^N} \sum_0^N \frac{N^2+k^2-2Nk}{k!} N^k$

$\frac{N!}{N^N} \sum_0^N \left( \frac{N^2}{k!}-\frac{2N}{(k-1)!}+\frac{k}{(k-1)!} \right) N^k$

$\frac{N!}{N^N} \left( \sum_0^N \frac{N^2}{k!} N^k -2N^2 \sum \frac{1}{(k-1)!} N^{k-1} + N \sum \frac{1}{(k-1)!} N^{k-1} + N^2 \sum \frac{1}{(k-2)!} N^{k-2} \right)$

$\frac{N!}{N^N} \left( N^2 \sum_0^N \frac{1}{k!} N^k + (N-2N^2) \sum_0^{N-1} \frac{1}{k!} N^{k} + N^2 \sum_0^{N-2} \frac{1}{k!} N^k \right)$

Kopa veci sa vykrati a dostaneme

$\frac{N!}{N^{N-1}} \sum_0^{N-1} \frac{1}{k!} N^{k}$

kde vidno Taylorov polynom $e^x$ v bode $x=N$... co sa asi lepsie vyjadrit neda, ale pre velke $N$ je dobra aproximacia $ce^N$ s experimentalne urcenym $c$ - konkretne $\frac{N!}{N^{N-1}}\frac{4}{3}e^{N-1}$. So Stirlingovou aproximaciou $N! \approx \sqrt{2\pi N} e^{-N} N^N$ mame z toho $\frac{4}{3e}\sqrt{2\pi N} N$. Pre $N=5$ to uz dava chybu pod 10%.

Offline

 

#4 31. 08. 2016 12:07 — Editoval Anonymystik (31. 08. 2016 12:14)

Anonymystik
Příspěvky: 585
Reputace:   45 
 

Re: Průměrná výhra

↑ Xellos: Ahoj, děkuju moc, potřeboval jsem nakopnout hlavně ten první krok, pak už mi ten výpočet nějak šel. :-)
Jinak to tvrzení, že existuje nějaká konstanta C taková, že $\lim_{N \to \infty} \frac{1}{e^N} \sum_{k=0}^{N-1} \frac{N^k}{k!} = C$ zní docela zajímavě. Pokud tě chápu dobře, tak dokonce $C = \frac{4}{3e}$. Mohu se zeptat, jaké metody se používají k důkazu něčeho takového?


"Do you love your math more than me?"   "Of course not, dear - I love you much more."   "Then prove it!"   "OK... Let R be the set of all lovable objects..."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson