Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 31. 08. 2016 11:54 — Editoval Mathyas (31. 08. 2016 12:27)

Mathyas
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Úprava logických formulí do ekvivalentního tvaru

...obsahujícího jen negace, konjunkce a disjunkce:
Zdravím, mám problém s několika formulemi, nemohu přijít na systém jak je upravit.
Zkoušel jsem De Morganovi zákony, převod do DNF/KNF, ale ani jedno mi nevyšlo správně, pak jsem zkoušel nejít nějaký tutorial, ale ani Khanova škola/Academy, či stránky k tomuto foru mi nijak nepomohly.

Pár příkladů se kterými nehnu:

1) $A \Rightarrow  (B \Leftrightarrow C')$

2) $((A \vee  B)'\wedge  (A \Rightarrow B))$

3) $((A\Rightarrow B)'\Rightarrow C)'$

Budu rád za jakoukoliv pomoc.

EDIT: Upřesnění, nejde mi převod formulí do (neúplného) disjunktivního/konjunktivního tvaru.
EDIT2: bylo by řešením udělat DNF/KNF, a pak použít Quin-McCluskey? (ponechme stranou to, že to bude trvat dlouho)

Offline

 

#2 31. 08. 2016 13:30 — Editoval Rumburak (31. 08. 2016 14:01)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Úprava logických formulí do ekvivalentního tvaru

↑ Mathyas:

Zdravím také. 

Předpokládám,  že $V'$ znamená negaci výroku  $V$

Cílový výrok tedy nesmí obsahovat ekvivalenci ani implikaci. Lze využít následujících skutečností:

I.     $X \Leftrightarrow Y$ lze ekvivalentně vyjádřit jako $(X \Rightarrow Y) \wedge (Y \Rightarrow X)$ ,

II.   $X \Rightarrow Y$  lze ekvivalentně vyjádřit a) jako $(X \wedge Y')'$ případně b) jako $X' \vee Y$ .

Důkaz, že je pravda, co jsem napsal, se dá snadno provést pomocí tabulkové metody pro vyhodnocování výroků .
Existuje i mnoho dalších tautologií, které je možno použít k podobným "algebraickým" úpravám výrokových formulí.

Offline

 

#3 31. 08. 2016 20:22

Mathyas
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Re: Úprava logických formulí do ekvivalentního tvaru

Děkuji, teď mi to už vyšlo.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson