Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 05. 2016 18:22 — Editoval check_drummer (19. 05. 2016 23:25)

check_drummer
Příspěvky: 4631
Reputace:   99 
 

Wolfram - méně triviální rovnice

Ahoj,
zkouším do wolfram (https://www.wolframalpha.com/) zadat rovnici, kterou by splnila právě dokonalá čísla (tj. čísla, která jsou rovna součtu svých dělitelů menších než ona sama) menší než dané číslo (řekněme 1000), ale stále se mi to nedaří. Používám funkci Sum (součet seznamu), Divisors (seznam dělitelů daného čísla) a celé to zkouším nějak takto:
"solve sum(divisors(x))=2x) over integers"
(a případné další varianty, s hranatými závorkami, rovnost jako ==, apod.), ale stále se mi nedaří sestrojit rovnici, které by wolfram rozumněl. Máte prosím nějaké nápady, jak na to? A nebo takovéto rovnice prostě wolfram neumí řešit? (Podmínku <=1000 rovněž nevím jak zformulovat.)
Děkuji za reakce a nápady


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#2 16. 07. 2016 16:04

ThEBI
Zelenáč
Příspěvky: 19
Reputace:   
 

Re: Wolfram - méně triviální rovnice

Ahoj.

Není to asi to, co úplně potřebuješ, ale algoritmus pro "výrobu" dokonalých čísel je tento:

Pokud je $2^{n}-1$ prvočíslo, vynásob ho číslem $2^{n-1}$ a výsledkem bude dokonalé číslo. (n je z oboru N, n>1).

Offline

 

#3 18. 07. 2016 08:45 — Editoval Marian (18. 07. 2016 11:21)

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Wolfram - méně triviální rovnice

↑ check_drummer:

Zkus místo klasického Wolfram|Alpha použít Wolfram|Cloud (Create a new notebook), který umožňuje použít online většinu funkcí z Mathematica (výpočet se potvrzuje Shift+Enter). Toto prostředí také obsahuje našeptávač příkazů a nápovědu s příkazy.

Ačkoliv se syntaxí tohoto CAS zatím seznamuji, psal bych

Code:

Select[Range[9000],DivisorSigma[1,#]==2*# &]

což dává dokonalá čísla v daném rozsahu od 1, ..., 9000. Pokud jsem ale napsal jednoduše

Code:

Solve[DivisorSigma[1,x]==2x,x]

dostal jsem hlášku This system cannot be solved with the methods available to Solve.

Přístup výše není sice prostřednictvím řešení rovnice, ale dává tytéž výsledky. Záměnou podmínky s rovností na větší, resp. menší, lze vygenerovat čísla abundantní, resp. deficientní.


Poznámka. První kód akceptuje také Wolfram|Alpha.

Offline

 

#4 22. 09. 2016 00:50

check_drummer
Příspěvky: 4631
Reputace:   99 
 

Re: Wolfram - méně triviální rovnice

↑ Marian:
Děkuji za odpověď. Reguji až teď - Tvého příspěvku jsem si nevšiml, byl jsem asi tou dobou na dovolené.
Zkoušel jsem dost triviální věc, kterou ale nemohu Wolframu vnutit - dám to jak osamostatné téma. (Konkrétně - je dán seznam seznamů a chci vrátit seznam se součtem prvků těch seznamů.)


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson