Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 04. 2014 19:33

Poboxitze
Příspěvky: 39
Reputace:   
 

Jak se efektivně učit.

Zdravím, rozsah VŠ matematiky, zejména při přijímacích zkouškách, mě děsí.

Všichmi kolem mě tvrdí, že si má člověk vše opakovat - ale to mi přijde jako fáma, nejde za sebou donekonečna tahat celou SŠ matiku, jako kouli na noze.

Jak se učíte Vy?

Offline

 

#2 28. 04. 2014 20:39

creat
Příspěvky: 75
Škola: EF Žu - Kves
Reputace:   
 

Re: Jak se efektivně učit.

Učiť sa musíš tak, aby si porozumela danej látke. A keď pochopíš, tak opakovať. Cvik robí majstra. Musíš pochopiť pointu učebného textu.


Pes je na to, aby poslúchal a nie aby rozkazoval v chalupe.

Offline

 

#3 29. 04. 2014 09:51

janca361
.
Příspěvky: 3284
 

Re: Jak se efektivně učit.

Cvik je potřeba. Musíš vědět, jak daný problém řešit, že nevíš vzorec pro výpočet objemu komolého jehlanu až tak nevadí. Máme internet, tabulky, ...

Jestli ti něco připadá jako koule na noze, tak to možná pro tebe nebude ten pravý obor. Ostatně - kde se obejdeš bez základů?

Offline

 

#4 29. 04. 2014 11:31

marnes
Příspěvky: 11191
 

Re: Jak se efektivně učit.

↑ Poboxitze:
Děláš nějaký sport?
Chceš říct, že tam nemusíš pravidelně trénovat všechny dovednosti s tím spojené?
To je totiž úplně stejný princip.


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#5 29. 04. 2014 16:09

Eratosthenes
Příspěvky: 2589
Reputace:   132 
 

Re: Jak se efektivně učit.

↑ Poboxitze:

Ahoj,

děsí-li tě rozsah středoškolské matematiky, pak nevíš ani co je to matematika, ani co je děs. Matematika je krásná tím, že pokud jí člověk rozumí, téměř nic se nemusí učit "nazpaměť". A děsná (pro někoho) tím, že pokud jí člověk nerozumí, nemá šanci se ji naučit.

Je-li pro někoho matematika koulí na noze, je to špatné a měl by jít od ní pryč. Uběhnout denně deset kilometrů nebo cvičit denně tři hodiny na housle by bylo pro mě koulí na noze. Proto neběhám a nehraju na housle. Pro někoho je to ale radost (nebo alespoň lehce překonatelné nutné zlo), a proto běhá a hraje. S matematikou je to totéž.


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#6 29. 04. 2014 17:13

Poboxitze
Příspěvky: 39
Reputace:   
 

Re: Jak se efektivně učit.

↑ marnes:

Sport dělám, ale chvaty z Kravmagy mi z paměti nevypadávají jako X matematických pouček.

Offline

 

#7 29. 04. 2014 17:16

miso16211
Πυθαγόραc
Příspěvky: 1522
Pozice: n/a
 

Re: Jak se efektivně učit.

↑ Poboxitze: ono je to v praktickej skusenosti. Musiš trénovať matematiku, aspoň týždenne. A hlavné je aby si SÁM nato priešiel, nepozeraj dorpedu riešenia.

Offline

 

#8 29. 04. 2014 18:44

Poboxitze
Příspěvky: 39
Reputace:   
 

Re: Jak se efektivně učit.

Já bych ráda, ale ono to nejde - je to stejné, jako "samochtít" odhalit význam čínštiny, když mě ji nikdo neučil.

Offline

 

#9 29. 04. 2014 22:00 — Editoval bonifax (29. 04. 2014 22:06)

bonifax
Příspěvky: 616
Škola: VŠE
Pozice: student
Reputace:   19 
 

Re: Jak se efektivně učit.

↑ Poboxitze:
mě pomáhalo k učení koukat se na motivační videa jako je toto třeba:
http://www.youtube.com/watch?v=_GSF10mNq2s


míval jsem velice obdobný přístup k matematice a není to tak dávno. Asi před rokem v septime, jsem totálně plaval v matematice. Probrali jsme vždycky jednu látku za jednu hodinu ("Komplexní čísla" kupř.), spočetli si jeden příklad společně a další hodina na tuto kapitolu byl test. Žádné vysvětlení, jen vzorečky na tabuli nám učitel napsala to je všechno. Tento způsob výuky s novým učitelem, kterého jsme dostali, mě dost zaskočil. Nedokázal se s tím nějak poprat. Na konci prvního pololetí se moje známka dost příbližovala k nedostatečný. Musel jsem s tím něco začít dělat. Narazil jsem na netu na různá motivační videa a pořád si je dokola pouštěl. Pomáhalo mi to se nakopnout k učení a dodnes si občas nějaké video občas pouštím. V druhém pololetí jsem jel jako drak a všechno, co jsem necháppal, jsem se doučil. Jel jsem dokonce napřed a dodnes jedu;))

goniometrické funkce. se probírali u nás zhruba někdy v sextě nebo v kvintě na gymplu. Já to pochopil až tenhle rok v oktávě ....nikdy není pozdě;-)


Za 3 dny píšu státní matiku z M a těším na něj víc, než na jakejkoliv jinej maturitní test; ;-)

Offline

 

#10 30. 04. 2014 05:26

BakyX
Cat Lover & S.O.A.D. Lover
Příspěvky: 3416
Škola: UPJŠ
Pozice: Študent
Reputace:   158 
 

Re: Jak se efektivně učit.

Základom je rozhodne POCHOPIŤ danú tému. Rozumieť pojmom, s ktorými sa pracuje, vetám a ich dôsledkom (ideálne aj dôkazom, aj keď nie často sú názorné). Dobrá metóda k tomu je vlastná EXEMPLIFIKÁCIA a čítanie vzorových riešení príkladov (a samozrejme ich úplne pochopenie). Keď to všetko dáva logiku, je oveľa ľahšie to používať a oveľa dlhšie sa to udrží v hlave. Po pochopení je možné prejsť na samostatné riešenie príkladov, kde sa používajú pochopené veci a vďaka ich pochopeniu je možné použiť aj vlastnú logickú kreativitu. Po pochopení teórie, vzorových príkladov a vlastnom riešení priložených príkladov je veľmi ťažké si niečo nezapamätať, ak chceš dosiahnuť opak.


1^6 - 2^6 + 3^6 = 666

Offline

 

#11 30. 04. 2014 07:11

Poboxitze
Příspěvky: 39
Reputace:   
 

Re: Jak se efektivně učit.

Tak je problém, že tomu rozumím, ale zapomenu to.

Offline

 

#12 30. 04. 2014 12:09

miso16211
Πυθαγόραc
Příspěvky: 1522
Pozice: n/a
 

Re: Jak se efektivně učit.

↑ Poboxitze: ja teraz napr z fyziky vela odvodzujem, ale rychlo zabúdam. V skuskovom to rychlejsie pochopim za kratsi cas. Na dlhodobu pamet skus napr. tu na matwebe riesit problemy (doma na papíru).

Offline

 

#13 30. 04. 2014 12:34

vanok
Příspěvky: 14452
Reputace:   741 
 

Re: Jak se efektivně učit.

↑ Poboxitze:
Len mala poznamka.
Naucit sa nieco, to je ozaj ine u kazdeho.
Preto svedecdva kolegov ti mozu dat myslienky co sa najviac priblizuju k tvojej osobnosti a ti umoznia najst tvoj styl.
Ciel, ku ktoremu je, podla mna ist, je dobre popisany tu ↑ BakyX:.
Pridal by som som este, ze velmi dobry test je, ked sa ti zda, ze nieco si dobre pochopila je vysvetlit niekomu o co ide, a ak to mu skutocne pomohlo, tak si na velmi dobrej ceste.


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

#14 03. 05. 2014 20:09

Poboxitze
Příspěvky: 39
Reputace:   
 

Re: Jak se efektivně učit.

Ještě se optám, jaké knihy byste mi doporučili na vyrovnání nedostatků vě vědomostech.... s čím máte dobré zkušenosti?

Offline

 

#15 11. 10. 2014 19:32

pamet
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: Jak se efektivně učit.

Jak je to z opakováním učiva a další informace najdeš na www.pametauceni.cz jsou tam praktické rady, které ti určitě pomůžou

Offline

 

#16 22. 10. 2016 12:21

miso19
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
Web
 

Re: Jak se efektivně učit.

↑ Poboxitze: Ahoj, vidím, že máš ťažkosti naučiť sa matematiku - rovnako ako veľa ďalších študentov. Opakovať a opakovať nie je jediný spôsob ako sa učiť matematiku. Mrkni, prosím, môj článok s jednoduchými radami: http://bezbolestneucenie.sk/ako-ucit-matematiku/. Vďaka týmto radám by si nemal mať ďalšie problémy s matematikou.

Prípadne, ak hľadáš ďalšie rady ako sa učiť - také všeobecnejšie, tak nech sa páči: http://bezbolestneucenie.sk/ako-sa-ucit/ Dal som si na tom záležať :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson