Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 21. 11. 2016 20:40

martafix
Zelenáč
Příspěvky: 19
Škola: Gymnázium Vídeňská
Pozice: student
Reputace:   
 

Teplota rezistorového drátu pod proudem

Ahoj,
Sháním si el. součástky na jeden experiment, a objevil se problém, který nedokážu vyřešit:
Mám Khantalový drát o rozměrech 0.7 * 0.1 * 10mm, R=20.81, a potřeboval bych zjistit minimální proud, který musí tímto drátem téct, aby se rozehřál na min. ~900 °C. Napájet jej budu 9V baterkami v paraelním zapojení. Moje vědomosti z fyziky skončili u vzorce Q=R*I*I*t, a na wiki jsem našel ještě Q=mc*delta(T), ale ty nepočítá s vedením a vyzařováním tepla do okolí, měnícím se odporem při zahřívání, a trochu mi tam vadí ten časový údaj ve vzorci prvním. Pokud by to bylo možné, napište nějaký univerzální vzorec na alespoň přibližný výpočet. Tepelnou vodivost okolí a sálání můžete asi tky ignorovat, ale jinak počítejte s teplotou vzduchu ~10°C.

Předem díky, Martafix :)

PS: Pls ignorujte špatnou typografii a podobné chyby!

Offline

 

#2 22. 11. 2016 11:44

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

U takhle vysokých teplot bude sálání poměrně zásadní. Začal bych tedy s gůglením "záření černého tělesa" a "emisivita".

Veškeré vzorce obsahující čas jsou pro výsledný setrvalý stav nezajímavé, týkají se pouze toho, jak rychle se to bude zahřívat a to ještě jen dokud bude teplota zanedbatelná.

Offline

 

#3 28. 11. 2016 18:45

martafix
Zelenáč
Příspěvky: 19
Škola: Gymnázium Vídeňská
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

Bouhžel se mi nepodařilo najít nic k emisivitě/ záření černého tělesa, ale našel jsem vzorec, který při opomenutí tepelných ztrát do okolí by mohl fungovat:$\Delta R= R_{0}\alpha \Delta T$
Vnitřní odpor 1 baterie $R_{0}=1000\Omega $
Teplotní součinitel elektrického odporu: $\alpha _{\text{khantal}}=35*10^{-5}$
Po dosazení:$\Delta R= 1000*35*10^{-5}*900$
$\Delta R=315\Omega $
Takže pokud jsem to dobře pochopil, můžu použít Ohmův zákon:
$I=\frac{U}{R}=\frac{9}{315}=0.0286A$
a výsledný proud tekoucí drátkem by tedy měl být 29mA.
Poprosil bych o kontrolu, protože si nejsem jistý, že by to šlo tak lehce :).

A ještě jeden dotaz :)
Pokud mám tranzistor (NPN), jak vypočítám minimální proud / napětí které musím přivést do báze, aby tranzistor propustil určité napětí / proud do emitoru?


Předem díky, Martafix

Offline

 

#4 28. 11. 2016 21:06

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Příspěvky: 869
Reputace:   62 
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

Zdravím,
ten Tvůj výpočet je nesmyslný a samozřejmě úplně chybný.
Začal bych tím co bylo uvedeno v příspěvku #2.
Takže záření absolutně černého tělesa.
Zde vypočítáš kolik energie plocha tvého drátku vyzáří při 900°C (vypočítáš si povrch drátku a teplotu dosazuješ v Kelvinech). To se musí rovnat energii dodané baterií. Odpor drátku buď znáš, nebo si jej vypočítáš. A kolik potřebuješ proudu a napětí si vypočítáš (vzorce jistě znáš).

To je přibližný výpočet, který respektuje pouze vyzařování (drátek bude převážně vyzařovat).
Pokud by si to chtěl upřesnit, tak připočítáš ještě energii, která odejde vedením. Tím se ti proud i napětí navýší.


LibreOffice Verze: 7.6.6.3, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

 

#5 29. 11. 2016 15:57

martafix
Zelenáč
Příspěvky: 19
Škola: Gymnázium Vídeňská
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

Takže pokus čislo 2:
Na těch stránkách wiki z odkazu byly dva vzorce, které vedly k téměř stejnému výsledku, jeden vypadá hodně komlikovaně, tak jsem zkusil ten jednodušší:
$M_{e}= \sigma T^{4}$

σ = 5,670 367×10−8 W·m-2·K-4
T=1173,15 K
$M_{e}= \sigma T^{4}= 5,670367*10^{-8}*1173,15=6.65219*10^{-5} W*m^{-2}*K^{-3}$
$M_{e}$ je, pokud jsem správně pochopil, tedy výkon(množstvi energie za časový úsek) který vyzáří 1m čteveční plochy absolutně černého tělesa. Také píšou, že o proti abs.č.tělesu toho vyzáří normální látky tak 95-99%, takže asi můžu opomentout, že drátek není abs.č.ť.

Asi to mám špatně, protože mi to připadne jako strasně málo, ale dopíšu to:
$P=U*I$
$I=\frac{P}{U}=\frac{6.65219*10^{-5}}{9}\doteq 7.39\mu A$
Něco jsem asi pokazil :(, protože to vychází strašně málo, tak mě prosím zase oprave.
Ještě jsem se chtěl zeptat na ten vzorec, který jsem psal minule: je špatně úplně celý, nebo jen změnit veličinu/konstantu?

Díky moc za pomoc, Martafix :)

Offline

 

#6 29. 11. 2016 16:30

Kenniicek
Příspěvky: 260
Reputace:   13 
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

↑ martafix:

a) Zabudol si umocnit termodynamicku teplotu na 4.
b) Vysledok sa vztahuje na meter stvorcovy ako pises, ty ale nemas drat s povrchom 1 meter stvorcovy.

Offline

 

#7 29. 11. 2016 20:32

martafix
Zelenáč
Příspěvky: 19
Škola: Gymnázium Vídeňská
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

↑ Kenniicek:
Díky moc :), ještě že jste si té chyby všiml, potom dává smysl.
Takže oprava:
$M_{e}= \sigma T^{4}= 5,670367*10^{-8}*1173,15^{4}\doteq 107405 W*m^{-2}*K^{-3}$
Drátek je 0.7x0x1x100mm, takže:
$S=2ab+2bc+2ca=1.6014*10^{-4}m^{2}$
$P=M_{e}*S=107405*1.6014*10^{-4}\doteq 17.2$
$I=\frac{P}{U}=\frac{17.2}{9}\doteq 1.9 A$

Závěr:
Takže potřebuji, aby drátkem teklo minimálně 1.9 Ampéry, aby se rozehřál na 900°C.

Zajímáve ale je, že se mi drátek o 1/2 kratší podařilo rozžhavit jen jednou novou 9V baterkou, která mohla mít vnitřní odpor min 800ohm, která je tedy schopna dávat max. 11.25mA. Buďto tedy jsem špatně změřil vnitřní odpor, nebo jsem to špatně spočítal.
Každopádně Díky za pomoc,
Martafix

Offline

 

#8 29. 11. 2016 20:39

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Příspěvky: 869
Reputace:   62 
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

Zapoměl si na to, že ten drátek má nějaký odpor. Takže neznámá je nejenom proud, ale i napětí. Těch 9V je chybně.


LibreOffice Verze: 7.6.6.3, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

 

#9 30. 11. 2016 11:48

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

Vnitřní odpor je takový teoretický parametr, o kterém se ve školách učí, protože se to pak snadno zkouší. Ale v praxi jsou okolo něj složitosti, které jej činí v přesně takových školně jednoduchých situacích nepoužitelným:-)
Např. vnitřní odpor baterie je značně nelineární, s časovou a teplotní závislostí, resp. závislostí na celé historii tý baterky. Takže hodnota změřená minulý týden při nějakém pidiproudu neříká nic o tom, kolik bude dnes baterka dávat do zkratu.

Poznámka: Je jen málo možností napájení topného tělesa, které jsou horší než devítivoltovka:-)

Offline

 

#10 30. 11. 2016 15:56

martafix
Zelenáč
Příspěvky: 19
Škola: Gymnázium Vídeňská
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

↑ edison:

K té 9V, hledal jsem pár tabulek a opravdu vychází nejhůře (největší vnitřní odpor) oproti třeba takové 1.5V, která by měla mít vnitřní odpor jen 10 ohmů. Možná to z nich nakonec udělám.

↑ mák:

Trochu nechápu, jak tam ten odpor mám zakomponovat, mohl by jsi prosím napsat vzorec?
Díky moc, Martafix

Offline

 

#11 30. 11. 2016 16:18

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

Pokud je skutečně nutná baterie, použil bych modelářskou Li-polku, ta je dělaná na trvalý odběr v desítkách A.

Pokud není nutné bateriové napájení, použil bych nějaký levný adaptér třeba na 5 V. Potom spočítat délku drátku tak, aby při 5 V procházel požadovaný počet A.

Offline

 

#12 30. 11. 2016 16:46 — Editoval mák (30. 11. 2016 17:19)

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Příspěvky: 869
Reputace:   62 
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

Vypočítal si výkon, který vychází z povrchu drátku a teploty.
Takže předpokládám, že máš drátek pevně daný a tím i jeho odpor.

A pokud znáš výkon a odpor, pak vycházíš ze vzorců co znáš:
$\left[ P=U\,*\,I , \,\,\,\,R={{U}\over{I}} \right] $



Pokud trváš na napětí (9V), budeš muset přepočítat délku drátku, tak aby vyhovovala vypočítanému proudu.

Odpor drátu si vypočítáš (znáš rozměry), nebo změříš.
Kanthal


LibreOffice Verze: 7.6.6.3, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

 

#13 30. 11. 2016 21:32

martafix
Zelenáč
Příspěvky: 19
Škola: Gymnázium Vídeňská
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

Trošku jsem se gůglil, abych našel typické vnitřní odpory baterií a narazil jsem na problém:
Když jsem změřil Multimetrem odpor na mých baterkách tak mi vyšel odpor kolem 700 ohmu na 9V, 850 na 4,5V a 800 na 1,5 V. A na internetu píšou (psali, boužel se mi ty tabulky znova nepodařilo dohledat :( ) že typický vnitřní odpor 1,5 V by měl být kolem 10 ohmů, a 4,5V kole 100ohmů. Potom jsem skusil ještě khantalový drátek přiložit k novému (nabitému) pohonému NiMH akumulátoru a drátek se rozhžavil tak rychle, že mě spálil. Něco podobného se mi stalo u 9V baterie taky, ale byla asi novější. A NiMH akumulátor měl vnitřní odpor také 700 ohmů ale napětí jen 7.2 voltu. Jsem z toho teď celkem zmatený, tak vás chci požádat o nějaké racionální vysvětlení, protože jsem asi zase někde udělal chybu, nebo jsem si něčeho nevšiml. :(

Díky moc, Martafix

Offline

 

#14 30. 11. 2016 23:40

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

Pokud jsi měřil přímo připojeným multimetrem přepnutým na odpor, vyšel nesmysl:-)
Měřák počítá s tím, že měřený odpor neobsahuje zdroj.

Vnitřní odpor zdroje musíš měřit ručně.

Offline

 

#15 01. 12. 2016 17:59

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Příspěvky: 869
Reputace:   62 
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

Vnitřní odpor se vypočítá takto:
- změříš napětí baterie/zdroje naprázdno, bez zatížení. To je napětí U.
- aniž odpojíš voltmetr zatížíš baterii vhodným výkonovým odporem o známém odporu Rz. Napětí poklesne na hodnotu Uz.
Dosadíš do vzorce:
${\it Rv}={\it Rz}\,{{U-{\it Uz}}\over{{\it Uz}}}$
jehož výsledkem je vnitřní odpor baterie Rv.

Samozřejmě musíš zvolit vhodnou hodnotu odporu odpovídající měřenému zdroji napětí.


LibreOffice Verze: 7.6.6.3, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

 

#16 01. 12. 2016 18:24 — Editoval martafix (01. 12. 2016 18:31)

martafix
Zelenáč
Příspěvky: 19
Škola: Gymnázium Vídeňská
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

Změřil jsem napětí na opravu vymlácené 9V baterii: 2.3 V :) když jsem ho změřil s 2K7 rezistorem, kleso na 2.05V
$I=\frac{U}{R}=\frac{2.3-2.05}{2700}=2.26*10^{-5} A =2.26*10^{-2} mA$
Podle jakýchsi stránek platí že:
$\varepsilon = I*(R+r)$
$\frac{\varepsilon }{I}=(R+r)$
$\frac{\varepsilon }{I}-R=r$
$r=\frac{9V}{0.0000226}+2700\doteq 400930 \Omega $

Potom jsem proved měření na 1,5V Alkalické AA,
$U_{0}=1.5945V$
$U_{R}=1.594V$
$I=\frac{0.0005}{2700}=1.85*10^{-7}A$
$r=\frac{1.5V}{0.000000185}+2700=8110808 \Omega $

Výsledky jsou opět zjevně blbost, a nemění se(řádově) ani když použuji napětí změřené, a ne deklarované.
Omlouvám se, že zase otravuju, ale kde je chyba? Jsem z el. poslední dobou trochu zmatený..

Díky moc, Martafix.

PS: Doufám, že vám nespůsobím infark zase nějakou blbou chybou, mějste se mnou prosím trošku trpělivosti :)

Offline

 

#17 01. 12. 2016 18:26

martafix
Zelenáč
Příspěvky: 19
Škola: Gymnázium Vídeňská
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

Pardon, chvilku jsem tu stránku neaktualizoval a tak jsem si nevšim Mákova příspěvku. Skusím to spočítat ještě jednou.

Offline

 

#18 01. 12. 2016 19:04

martafix
Zelenáč
Příspěvky: 19
Škola: Gymnázium Vídeňská
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

Našel jsem nějakou neskomírající baterii a změřil zase napětí:
Napětí bez zátěže: 9.86V
Napětí pod zátěží: 9.61V

$\it Rv=\frac{9.86-9.61}{9.61}*2700=70.23\Omega $
To už zní jako mnohem normálnější číslo :)
Takže maximální proud, který je taková baterka schopná dodat je tedy:
$I= \frac{U}{R}=\frac{9.86}{70}=0.14 A$

1.5V baterie:
U=1.59;1.58
R=2K7
Rv=17.08
I=0.09A
Při měření hodnota na multimetru fluktuovala mezi 1.59V a 1.58V, takže vnitřní proud bude asi větší, ale když jsem měřil s větším odporem, tak jsem ho stratil a jiný už jsem nenašel :(


4.5V baterie:
U=4.32;4.30
R=1K
Rv=4.65
I=0.92A

Poprosím znovu o kontrolu, a nějaký tip na jiný NEsíťový zdroj, který by byl schopen poskytnout ty 2A. Akumulátorům bych se pokud možno vyhnul, protože jsou celkem drahé, a když zničím nějakou baterku na jedno použití, tak to není takový problém, jako když zničím akumulátor za 10násobnou cenu.

Díky moc, Martafix

Offline

 

#19 01. 12. 2016 23:57

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Příspěvky: 869
Reputace:   62 
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

Mimochodem, v příspěvku #12 jsem ti napsal, že výkon si vypočítal správně. Proud musíš vypočítat z vypočítaného výkonu a odporu drátku. Vyjde ti k tomu i napětí, kterým musíš napájet drátek. Máš tam i vzorce.
Ty 2 ampéry jsou špatně.


LibreOffice Verze: 7.6.6.3, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

 

#20 02. 12. 2016 07:20

martafix
Zelenáč
Příspěvky: 19
Škola: Gymnázium Vídeňská
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

Jo, promiň. Už jsem to počítal, ale asi jsem to zamomněl odeslat.

$I=\sqrt{\frac{P}{R}}=\sqrt{\frac{17.2}{3}}\doteq 2.4$
$U=\sqrt{P*R}=\sqrt{17.2*3}\doteq 7.18$

Teoreticky by potom mohlo taky platit:
$P=U*I=7.18*2.4\doteq 17.2$ (Ověření výpočtu)
$I=\frac{P}{U}=\frac{17.2}{9}=1.9\bar{1} A$
Drátek se asi bude zahřívat spíše v závislosti na proudu než na výkonu, ale každopádně, když to budu napájet vyžším napětím, tak si ten potřebný proud vezme také ne?

Dík Martafix

Offline

 

#21 02. 12. 2016 11:35

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

Drátek se zahřívá výkonem, který závisí na napětí a proudu, proud závisí na napětí a odporu a odpor na teplotě:-)

Zvýšení napětí tedy vede ke zvýšení výkonu a tím i teploty. Protože se ale s teplotou zvýší odpor, nárůst výkonu bude menší. Ale ne zas tak moc. Normálně je výkon závislý na U^2, takhle to bude něco jako v žárovce U^1,5. Tzn. při významně větším napětí se drátek přepálí.

Jak bych postupoval, kdybych potřeboval rozžhavit drátek na 900 °C:
1. Spočítal bych odpor drátku při 900 °C.
2. Připojil bych ho k regulovatelnému zdroji
3. Přidával bych napětí, koukal na proud a počítal odpor.
4. Po dosažení odporu odpovídajícímu 900 °C si zaznamenám napětí a délku
5. Zvolím vhodný finální napájecí zdroj
6. Podle jeho napětí dopočítám správnou délku drátku

Kdyby se jednalo o krátký drátek, připojil bych ho čtyřvodičově, čímž bych k tomu ale ještě potřeboval externě měřit napětí.

Kdyby se to mělo napájet z baterie, udělal bych k tomu asi regulátor, který drátek např. napájí přerušovaným proudem tak, aby odpor byl v požadovaných mezích.

Offline

 

#22 03. 12. 2016 10:52

martafix
Zelenáč
Příspěvky: 19
Škola: Gymnázium Vídeňská
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

Dík moc za radu, ale bouhžel nemůžu zmíněný postup provést, protože mám starý Teslácký zdroj, který nedá více jak 1A.Tak přesné hodnoty ani nepotřebuji, protože drátek budu zahřívat malinkou plošinku, a ta stejně nějaké teplo vyzáří.. V podstatě jde o to, aby se zahřála na min 600°C, na což stačí to, co jsem zatím zjistil.

//forum.matweb.cz/upload3/img/2016-12/57648_Experiment-1.png

Baterie jsou ploché, 4.5V, podle předchozích výpočtů dá každa ~4W, což by mohlo stačit, protože ta kterou jsem měřil, byla už trošku použitá.

Odpor, který napájí LEDky a báze transistorů by měl snížit napětí o 6.3V, a proud na 35mA, což je ideální pro LEDky.

Transistory mají H21E=25..140, což jestli jsem dobře pochopil, je poměr napětí/proudu na emitoru ku napětí/proudu na bázi. Jestliže tedy LEDkou teče 35mA, tak poměr musí být min 57 aby propustil 2A.

R1 jsou khantalové drátky, každý o odporu 1ohm.

Přepínač nahoře je na zjištění, zdaly drátky nejsou přepálené, a zároveň by je díky odporu při zkoušce neměl zahřát(moc).

Chtěl bych se tedy zeptat: budou tyto tranzistory vyhovovat?

Díky moc, Martafix.

Offline

 

#23 03. 12. 2016 14:33

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

martafix napsal(a):

Baterie jsou ploché, 4.5V, podle předchozích výpočtů dá každa ~4W, což by mohlo stačit, protože ta kterou jsem měřil, byla už trošku použitá.

Nová asi dá i o dost víc:-)

Odpor, který napájí LEDky a báze transistorů by měl snížit napětí o 6.3V, a proud na 35mA, což je ideální pro LEDky.

Pokud to dobře chápu, odpor je 180 Ohm.
Otázka je, pro jaké LEDky je 35 mA ideální. Běžné indikační se obvykle dělají do 20, někdy 30 mA a pokud nejsou hodně zastaralý, tak od 5 svítí dost nepříjemně silně. A nejběžnější výkonový zas mívají nominální proud kolem 350 mA.

Transistory mají H21E=25..140, což jestli jsem dobře pochopil, je poměr napětí/proudu na emitoru ku napětí/proudu na bázi. Jestliže tedy LEDkou teče 35mA, tak poměr musí být min 57 aby propustil 2A.

Jestliže by na odporu bylo 6,3 V, na LEDce dejme tomu 1,5, tranzistor by měl úbytek báze-emitor dejme tomu 0,8 V, na emitoru bude o 9,6 V méně než na S1. Takhle to tedy nepůjde.

Nebudu počítat kolik kde půjde, stejně by to záviselo na tom, jak se tranzistor výrobci poved:-)

Rozhodně je jasné, že tohle zapojení se pro daný účel nehodí, protože neumožňuje rozumné sepnutí tranzistoru. Výsledkem bude větší ztrátový výkon na tranzistoru, než na drátku a tranzistor v tomhle pouzdře moc velkej výkon nezvládne (sice tam píšou do 36 W, ale za podmínky, že teplota pouzdra je do 25 °C). Tenhle datasheet je dost skoupej na podrobnosti, takže se nedozvíme, jaký výkon zvládá za reálných okolností. Moje zkušenosti jsou, že tohle pouzdro zvládá s dobrým chladičem do 10 W, častěji spíš pár W.

Pro tvé účely bych doporučil výkonovej MOSFET, třeba BUZ11, nebo levnější IRFZ24N. Ten má v sepnutém stavu odpor v řádu desítek mOhm a ovládací proud 0.
//forum.matweb.cz/upload3/img/2016-12/71716_sch.png
Toto zapojení je použitelné pro asi 7-20 V. R1 určuje proud LEDkou, R3 je kvůli zaručení rozepnutí a může mít jakoukoli hodnotu od několika kilo do několika mega. Pokud LEDka není modrá/bílá, tak R3 obvykle není nutný, ale jeho přítomností se nic nezkazí.

Offline

 

#24 03. 12. 2016 16:10

martafix
Zelenáč
Příspěvky: 19
Škola: Gymnázium Vídeňská
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

Ledky vím celkem přesně:https://www.gme.cz/signalka-l-r732g
Spíše by mě zajímalo, jak jsi přišel na to, že na ledce ubyde 1.5V? Pochopyl jsem, že to byl asi odhad, ale niky mě nenapadlo, že ledka také sníží napětí.

Každopádně, jsem schéma překreslil:
//forum.matweb.cz/upload3/img/2016-12/77452_Experiment-1.png

Červená je jen pro rozlišení, aby v tom nebyl takový guláš.

L1 je na rozdíl od ostatních trošičku jiná, R1 bych dal asi 200 ohmů.

Nejsem si jistý s odporem R9, zdali může být tam, kam jsem ho umístil.

Je nějaký větší rozdíl ve funkci mezi BUZ11  a IRFZ24N?

Dík, Martafix

Offline

 

#25 03. 12. 2016 16:32

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Příspěvky: 869
Reputace:   62 
 

Re: Teplota rezistorového drátu pod proudem

Zdravím,
R9 je zbytečný, navíc jeho hodnota je nesmyslně velká, takže by to nefungovalo.
R3 bych tam osobně dal (na každý tranzistor), mám zkušenost, že pokud jsem výkonový MOSFET při vypnutí neuzemnil, pak zůstal pootevřený. Tvá uvedená LED má provozní napětí při 35 mA až 2.6 V, což může také znamenat pootevřený/nezavřený  tranzistor (zůstane náboj na gate). Samozřejmě záleží na tranzistoru.


LibreOffice Verze: 7.6.6.3, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson