Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 31. 12. 2016 16:13

Csm
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Metoda nejmenších čtverců

Hezký den,

narazil jsem na problém způsobený mou neschopností vyřešit metodu nejmenších čtverců složitější funkce.

Mám sadu naměřených dat, kterou potřebuji proložit dříve odvozeným modelem s dvěma neznámými parametry alfa a sr.

Model vypadá následovně:

$\frac{\tau}{\tau _{m}}=(1-\mathrm{e}^{-\frac{s}{s_{r}}})^{\beta }$

kde tau   je hodnota y,
      taum je konstanta,
      s       je konstanta,
      alfa a sr jsou parametry modelu, které se získají metodou nejmenších čtverců.

Tuším, že bych nějakým způsobem provést transformaci, ale tady jsem se už ztratil.

Děkuji za veškeré rady.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Csm)

#2 01. 01. 2017 12:47

Eratosthenes
Příspěvky: 2590
Reputace:   132 
 

Re: Metoda nejmenších čtverců

ahoj ↑ Csm:,

Parametr alfa tam není, takže zřejmě myslíš beta. Tou transformací je asi míněno zlogaritmování, které tu exponenciálu převede na přímku. Ano, tak se to běžně dělá, ale je to bohužel špatně. Nejmenší čtverce, které se získají pro tu přímku, pak totiž neodpovídají nejmenším čtvercům pro exponenciálu ze zadání. Správné řešení spočívá v aplikování MNČ přímo na původní funkci. To bohužel vede na soustavu nelineárních rovnic, kterou je obecně možné řešit jen numericky.


Budoucnost patří aluminiu.

Offline

 

#3 01. 01. 2017 20:37

Csm
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: Metoda nejmenších čtverců

Hezký večer ↑ Eratosthenes:.

Děkuji za odpověď. Ano myslel jsem beta. Už vidím kam to povede, to mi předtím nedošlo. Naštěstí těch výsledků nebude tolik, takže mi numerické řešení snad nezabere moc času.

Ještě jednou děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson