Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 30. 01. 2017 13:16

slender
Příspěvky: 151
Pozice: student
Reputace:   
 

Převod na Hornovy klauzule (LI rezoluce)

Ahoj,
řeším v predikátové logice úlohu, kdy mám teorii $T$ zapsanou v CNF a formuli $\varphi$, kterou lze v $T$ zamítnout pomocí rezoluce.

Otázka zní, zda ji lze zamítnout pomocí LI-rezoluce. Ta je (nepletu-li se) definována tak, že $\varphi$ i $T$ musejí být Hornovy formule, tedy musí sestávat z Hornových klauzulí (tedy každá klauzule může obsahovat nejvýše jeden pozitivní literál).

Abych ukázal dokazatelnost pomocí LI-rezoluce, stačí $T$ i $\varphi$ převést do tvaru Hornovy formule.

Nevím ale, zda lze nějak jednoduše převést klauzuli obsahující více pozitivních literálů na jednu či více Hornových klauzulí. Jde to? Já myslím, že ne, ale nenapadá mě, jak to jednoduše ukázat.

Pro příklad řekněme, že mám všechny klauzule v CNF Hornovské, až na tuto následující: $\{a,b\}$. Lze ji nějak převést na Hornovské klauzule?

Předem díky...

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson